FINALE KUPA, RIJEKA – DINAMO 0:0 Trofej u igri, a igrači uspavaniji od trenera! Bez golova i pravog nogometa

Bila je ovo prva od dvije utakmice finala. Uzvrat je na Rujevici 22. svibnja. Rijeka je stresla vratnicu, ali nije zabila taj toliko željeni gol. Dinamo ukupno bolji no ne toliko da bi zaslužio pobjedu. Suđenje Darija Bela: bez zamjerki

Sastavi:

DINAMO: Nevistić – Gabriel, Ristovski, Catherine, Ogiwara – Mišić, Sučić (63′ Vidović) – Špikić (58′ Kaneko), Baturina (90′ Rog), Hoxha (63′ Ademi) – Petković (90′ Kulenović). Trener: Sergej Jakirović.

RIJEKA: Zlomislić – Smolčić, Galešić, Mitrović, Goda – Selahi – Pašalić (76′ Veiga), Fruk (76′ Janković), Hodža, Pjaca (86′ Petrovič) – Ivanović (46′ Marić). Trener: Željko Sopić.

Dinamo – Rijeka 0:0

KRAJ Bez golova, s vrlo malo pravih prigoda i još manje zanimljivog, uzbudljivog nogometa. Odluka pada za tjedan dana na Rujevici gdje ćemo, iskreno se nadamo, vidjeti daleko bolju utakmicu. Večeras su više žara pokazali Sopić i Jakirović uz aut-liniju nego igrači obje momčadi na travnjaku!

92′ Marić kasni na petercu i umjesto gola jedva da dodaje loptu Nevistiću. Mogli bi za ovim žaliti Riječani!

90′ Posljednje dvije promjene kod Dinama večeras: Rog i Kulenović umjesto Baturine i Petkovića.

86′ Petrovič umjesto Pjace: Sopićeva momčad nije zabila gol koji te toliko prizivao, ali on na teren umjesto ofenzivca šalje zadnjeg veznog.

84′ Jakirović je dobio žuti karton zbog protesta. Valjda i time pokušava malo probuditi svoju momčad.

77′ Umjestu Fruka kod Rijeke sad igra Janković, a umjesto Pašalića ušao je (daleko defanzivniji) Danilo Veiga.

75′ Ademi je pao prije nego što je stigao uputiti udarac na jednu (prebrzu) loptu Ademija, na drugoj strani pokušava zaprijetiti Hodža… Neuspješno.

72′ Sad su i BBB složili svoju bakljadu. A nije da se nešto zanimljivo događa na terenu…

Nacional

67′ Prvi žuti na utakmici ide Rijeci: Bruno Goda, preoštar start na Gabrielu.

66′ Objavljen je službeni podatak o posjeti u Maksimiru: prvu utakmicu finala gleda – 18.700 gledatelja.

65′ Sjajno je prošao mladi Baturina, gađao donji lijevi kut, ali Zlomislić leti i – brani!

63′ Ademi umjesto Sučića, Vidović umjesto Hoxhe. Jakirović je promijenio oba krila.

60′ Bakljada Armade:

59′ Najbolja šansa za Rijeku, Toni Fruk je potegnuo s 25 metara i stresao vratnicu! Rijeka je bila par centimetara od tog toliko željenog pogotka u gostima.

57′ Mijenja i Jakirović, ušao je Kaneko umjesto Špikića.

54′ Imamo prvu promjenu, kod Rijeke: umjesto U-21 reprezentativca Ivanovića na travnjaku je sad rutiner, Mirko Marić.

49′ Odlična lopta Ogiware slijeva na drugu vratnicu, Petković spušta na peterac, ali obrana Rijeke čisti. Prva prijetnja u nastavku je Dinamova

46′ POČELO JE DRUGO POLUVRIJEME Nema promjena u startnnim postavama.

Sopić i Jakirović prije nastavka su ugodno poćakuali na maksimirskom tartanu. Naravno, pokrivajući usne. Dvojica trenera su prijatelja, a i momčadi su im igrale slično… Skoro pa kao da je prijateljska utakmica, a ne finale kupa.

45′ POLUVRIJEME To je to za prvih 45 minuta koje Bel nije produžio, ni sekunde. Početna dominacija Dinama, onda posjed Rijeke no sa presporim protokom lopte i bez ijednog udarca u okvir gola. Ispalo je da su momčadi naglašeno napadačke, ali samo – na papiru, brojem ofenzivaca u početnim sastavima.

Dinamo je opasniji kad dođe u zonu udarca no nakon 20-ak minuta Jakirović je spustio svoj blok. Poslije gromovitog Dinamovog početka (preko Hoxhe, uglavnom) izgleda da pravilo gola u gostima diktira strategiju.

44′ Marko Pjaca s 25 metara… Visoko preko okvira Nevistićevog gola. Riječka dominacija, kao nedavno na Rujevici – u prazno

40′ Željko Sopić je, atipično, odijelu i – ljut na svoje zbog presporog protoka lopte da bi se ugrozilo Dinamo. Isti je problem Rijeka imala na Rujevici. Pa bolje igrala, a: izgubila. I sad je bolja momčad

30′ Napad je definitivno najbolja obrana. Visoko postavljenim obranama jedni su druge zasad anulirali bez da je itko posegnuo za niskim blokom ili bunkerom. Dinamo ionako igra doma, a Sopić je ionako najavio: moramo zabiti gol. Pa je i posjed lopte minimalno na riječkoj strani.

20′ Ogiwara i Smolčić zasad imaju najviše problema, poprilično ih muče Pašalić i Hoxha. Jedna se promjena ipak dogodila: u Zagrebu je počela kiša

17′ Opet Arber Hoxha, opet iz daljine, ovaj put Zlomislić nije stigao ni dotaknuti loptu, ali projektil se od grede odbio van igre. Počeli su se nizati prigode, gledamo – sjajno finale!

15′ Rijeka prijeti, jako opasno! Marco Pašalić ulazi s desnog krila i gađa pa zamalo promašuje suprotni kut Nevistićevog gola. Prva, velika prigoda za Riječane.

10′ Dosad: dva pokušaja Hoxhe i jedna Mitrovića na drugoj strani, jedna dobra obrana Zlomislića i… To je sve u prvih 10 minuta.

8′ Nakon početnih naleta Dinama do zraka dolaze Riječani, sigurniji su u posjedu lopte i pokušavaju visokim presingom u začetku lomiti ‘modre’ akcije

2′ Nakon 80 sekundi, prva šansa za Dinamo: Hoxha trese s 20 metara, Zlomislić sjajno brani!

1′ POČELO JE FINALE! Intonirana je ‘Lijepa naša’, cijeli stadion zagrmio aplauzima i – počela je borba za Rabuzinovo ‘Sunce’.

S četiri minute kašnjenja. Među nešto manje od 20.000 gledatelja je i predsjednik RH Zoran Milanović koji finale prati u društvu Dinamovog predsjednika Velimira Zajeca,

POVIJEST Ove sezone Dinamo je u HNL-u dobio tri od četiri utakmice s Rijekom, jedna je završila remijem (na Rujevici). No u Kupu tradicija je na strani Rijeke: Zagrepčani su u finalu bili bolji samo jednom, prije okruglo 30 godina, a u još tri Ri-Zg finala kupa sva tri donijela su trofej i slavlje na riječki Korzo (2014., 2017., 2019.). U ta tri navrata finale se igralo na – jednu utakmicu. Što su i ove godine željeli i jedni i drugi. No HNS je želio nešto drugo pa imamo: dvomeč.

ŠTO KAŽU TRENERI? Početni sastavu sugeriraju igru ‘na prednji pogon oba sastava. Evo što su najavi rekli šefovi struke:

Željko Sopić (trener Rijeke): ” Oni su dobrom nizu, mi u lošem, ali trebamo skupiti glave, dobro se prezentirati u Kupu i pokušati donijeti na Rujevicu trofej. Mislim da poraz u Varaždinu neće ostaviti prevelikog traga, a budući da se igra na dvije utakmice i da gol u gostima vrijedi duplo istrčat ćemo na Maksimir s ciljem da postignemo pogodak. Ako želimo imati šanse u uzvratu mislim da je pogodak u gostima neophodan”.

Sergej Jakirović (trener Dinama): “Vjerojatno se ništa neće riješiti u prvoj utakmici. Naravno, igramo protiv momčadi koja je imala fantastičnu sezonu, koja će sigurno tražiti priliku za dobar rezultat u Maksimiru. Ovo je tek prvo poluvrijeme, specifična utakmica jer vrijedi pravilo gola u gostima. Jako je važno ne primiti pogodak, sigurno će suparnik u određenim razdobljima utakmice riskirati kako bi zabio na gostujućem terenu”.

PUT DO FINALA Dinamo je do finala došao preko Ponikvi (1:4), Oriolik Oriovca (0:8), Gorice (4:0) i dvostrukog branitelja naslova Hajduka (0:1) dok je Rijeka eliminirala Libertas (0:9), Cibaliju (1:3), Rudeš (0:1) i Lokomotivu (0:1).

NAVIJAČI Rijeka je na raspolaganje (uz sjajnu inicijativu BBB-a) dobila 2.500 ulaznica za svoje navijače, ali prodano ih je ne više od 1.500. Na maksimirskim tribinama je ukupno 17-18 tisuća gledatelja.

LABROVIĆ NA KLUPI Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Stojkovića, Kačavendu, Perića i Moharramija dok su gosti bez problema sa značajnijim izostancima. Sopić je ostao pri svojoj odluci što se vratara tiče. U kupu brani Martin Zlomislić. Koji i inače, ruku na srce, posljednjih tjedana djeluje kao da je u boljoj formi od kolege koji je član ‘Vatrenih’ i ovog ga ljeta vjerojatno čeka inozemni transfer.

SUCI Glavni sudac utakmice je Osječanin Dario Bel kojem će pomagati Kristijan Novosel (Valpovo), Kruno Šarić (Županja) i Jakov Titlić (Potravlje) dok će u VAR sobi biti Duje Strukan (Split) i Bojan Zobenica (Velika Gorica). Delegat susreta je Marko Ilijašev (Beli Manastir), kontrolor suđenja Draženko Kovačić (Križevci), a časnik za sigurnost Vlado Dominić.