Europska kontrola zračnog prometa kaže da napadi ‘proruskih hakera’ ne utječu na letove

Autor:

Dennis Gecaj, Unsplash

Europska uprava za kontrolu zračnog prometa kaže da se od srijede bori protiv napada koji je u tijeku, za koji su odgovornost preuzeli proruski hakeri. Nije bilo nikakvog utjecaja na letove, iako je pristup njihovoj web stranici bio ugrožen, prema Europskoj organizaciji za sigurnost zračne plovidbe ili Eurocontrolu. “Napad uzrokuje prekide web stranice i dostupnosti weba”, rekao je glasnogovornik Eurocontrola u izjavi. “Nije bilo utjecaja na europsko zrakoplovstvo.”

Međunarodno udruženje zračnog prometa također je priopćilo da zračni promet normalno funkcionira. “Nije bilo nikakvih neugodnosti u komercijalnom zračnom prometu, nema prekida niti kašnjenja zbog kibernetičkog napada”, rekli su.

Eurocontrol je međuvladina organizacija koja pomaže u upravljanju europskim zračnim prostorom i osigurava nesmetan rad desetaka tisuća letova svaki dan razmjenom informacija između komercijalnih i vojnih aktera. Grupa ima 41 državu članicu, uključujući zemlje izvan Europske unije poput Ujedinjenog Kraljevstva i Izraela, a sjedište joj je u Bruxellesu.

Cyber ​​ratovanje

Proruski hakeri preuzeli su odgovornost za brojne kibernetičke napade na institucije u Europi otkako je Moskva pokrenula invaziju na Ukrajinu u veljači 2022. Europske zemlje pružile su vojnu pomoć Ukrajini i nametnule niz sankcija Rusiji čiji je cilj osakatiti njezinu sposobnost vođenja rata, piše CNN.

Prošle je godine, na primjer, litavsko ministarstvo obrane reklo da je dugotrajni kibernetički napad pogodio web stranice vladinih agencija i privatnih tvrtki u zemlji.

Hakerska skupina s ruskog govornog područja, poznata kao Killnet, preuzela je odgovornost za barem neke od hakiranja, rekavši da su oni osveta za Litvu koja je blokirala isporuku neke robe u rusku enklavu Kalinjingrad, koja se nalazi između Litve i Poljske.

Danski centar za kibernetičku sigurnost podigao je svoju razinu prijetnje za zemlju u ožujku, primjećujući “veliku aktivnost proruskih aktivističkih hakerskih skupina protiv zemalja NATO-a, uključujući Dansku”, i “povećane sposobnosti grupa”.

“Vjerojatno je da će proruske skupine ostati motivirane da napadaju ciljeve u Danskoj i na Zapadu, sve dok traje trenutna kriza između Rusije i Zapada”, stoji u priopćenju centra.

Distribuirani napadi uskraćivanja usluge ili DDoS, koji preplavljuju web-mjesta lažnim prometom kako bi ih onesposobili s mreže, bili su uobičajeni alat, prema danskim vlastima. Iako su DDoS napadi destruktivni i privlače pozornost, oni “ne ostavljaju trajne ili destruktivne posljedice na sustave žrtava”, rečeno je.

Vjeruje se da su neke hakerske kampanje usmjerene na europske entitete povezane s ruskom vojskom.

Microsoft je u ožujku rekao korisnicima da su hakeri povezani s ruskom vojskom ciljali i, u nekim slučajevima, uspješno se infiltrirali u mreže europskih vojnih, energetskih i transportnih organizacija u očiglednoj špijunskoj kampanji koja je mjesecima ostala neotkrivena.

U zasebnom izvješću objavljenom prošlog mjeseca, tvrtka je rekla da su njeni analitičari otkrili rusku kibernetičku “prijetnju” protiv organizacija u najmanje 17 europskih zemalja između siječnja i sredine veljače. Vlade su bile “najviše meta”, rečeno je.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.