Engleska bez primljenog pogotka ‘odradila’ i Ukrajinu te izborila svoje prvo EURO polufinale nakon 1996. godine

epa09321145 Harry Kane (C) of England scores the opening goal during the UEFA EURO 2020 quarter final match between Ukraine and England in Rome, Italy, 03 July 2021.  EPA/Alessandro Garafallo / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

EPA/Alessandro Garafallo

U posljednjoj utakmici četvrtfinala Europskog prvenstva Engleska je na Olimpijskom stadionu u Rimu rezultatom 0-4 (0-1) svladala Ukrajinu i tako bez primljenog pogotka izborila svoje prvo polufinale kontinentalnog turnira nakon 1996. godine.

Englezi su danas sve riješili u uvodnim minutama prvog i drugog dijela utakmice. Harry Kane je ‘Tri lava’ doveo u prednost već u 4. minuti, a posao su ‘Otočani’ praktički dovršili golovima Harryja Maquirea u 46. i drugim pogotkom kapetana Kanea, koji je u 50. minuti pogodio za 0-3. Svojim prvijencem u dresu reprezentacije konačnih 0-4 postavio je Jordan Henderson u 63. minuti okršaja.

EURO 1996 u kojem su Englezi posljednji put igrali polufinale također je (kao i ova završnica) igrano u Engleskoj, a domaćini su se od finala oprostili ispadanjem od Njemačke nakon jedanaesteraca. Današnji izbornik Engleske bio je taj kojem je obranjen jedanaesterac u šestoj seriji, poslije koje su Nijemci pogotkom osigurali finale.

Ostatak šesnaestog izdanja EURO završnice igra se na Wembleyu gdje se s početkom u 21 sat u utorak 6. srpnja u prvom polufinalu sastaju Italija i Španjolska, a dan poslije u isto vrijeme igraju Engleska i Danska. Finale je na rasporedu u nedjelju 11. lipnja.

Momčad Garetha Southgatea nije mogla poželjeti bolji početak. Iz svog prvog konkretnijeg pokušaja u posljednjoj trećini stigli su do vodstva. Sterling se s lijeve strane napada uz pritisak Šaparenka uspio uvući u sredinu i odigrati s dvadesetak metara odličnu loptu lijevo u prostor za Kanea koji pravovremenim utrčavanjem bježi čuvarima i sa sedam metara u padu šalje loptu pored Buščana u prvi kut za 0-1 Engleske u 4. minuti i svoj drugi pogodak na turniru, ukupno 36. u 59. nastupu za reprezentaciju.

Ukrajina je prvu prijetnju kreirala u 17. minuti kada je nakon pogreške Walkera Jaremčuk pobjegao lijevo u šesnaestercu i pucao snažno u prvi kut, ali nedovoljno zahtijevno za sigurnog Pickforda koji je loptu odbio u korner.

U – za ovaj turnir kada je Engleska u pitanju – ‘klasično dosadnoj utakmici’ – sljedeću smo situaciju vidjeli nakon prekida u 29. minuti. Na ubačaj s lijeve strane u sredini je na osam metara Kane bio najviši u skoku, ali glavom je poslao loptu pristojno preko okvira vrata.

Što se same igre tiče Ukrajina se nikako nije uspijevala duži period nametnuti posjedom, a Englezi su uz dosta kretanja igrali vrlo strpljivo, ne riskirajući pretjerano s dodavanjima u igri prema naprijed. U 33. minuti poslije gužve koju je ‘zakuhao’ Sterling na lijevoj strani napada, odbijenu je loptu s osamnaest metara snažnim nepreciznim udarcem u okvir poslao Rice, a Buščan sigurnom reakcijom upisao prvu obranu vratara na susretu.

Andrij Ševčenko je u 35. minuti bio primoran zbog ozljede izvaditi Krivcova, te u nedostatku stopera promijeniti svoju formaciju na četiri u zadnjoj liniji i na teren poslati krilnog igrača Cigankova.

Prilikama vrlo siromašno poluvrijeme tako je okončano prednošću Engleske koja je generalno u potpunosti dominirala događanjima na travnjaku stadiona u Rimu, dok su Ukrajinci spomenutom primoranom promjenom formacije i uvođenjem Cigankova bili puno kompaktniji i kvalitetniji u posljednjih petnaestak minuta, najavivši moguće uzbudljivije drugo poluvrijeme.

Nesretni Ukrajinci već u prvoj minuti nastavka primaju drugi pogodak. Prekid s dvadesetak metara s lijeve strane napada izveo je Shaw, a u sredini je na petercu pored Matvijenka bolje pozicioniran Maquire, koji glavom šalje loptu u lijevi kut za 0-2 i svoj prvi pogodak na turniru, četvrti ukupno u dresu reprezentacije.

Ševčenkova momčad je nakon primljenog pogotka zaigrala ono što je vjerojatno i planirala na poluvremenu, otvorenije s visoko postavljenom obranom, ali već u 50. minuti Englezi imaju tri pogotka prednosti.

Po izgubljenoj lopti Ukrajine u sredini terena uslijedila je polukontra Engleske, u završnici Shaw kvalitetno ubacuje u sredinu gdje je pored ‘uspavanih’ stopera formalnih domaćina Kane usamljen s pet metara kroz noge Buščana stigao do svog trećeg pogotka na turniru.

Kane je blizu pogotka bio u 62. minuti sjajno potegnuvši iz voleja s osamnaest metara na odbijenu loptu, ali odličnom obranom istaknuo se Buščan odbivši taj pokušaj u korner, poslije kojeg će ipak već po četvrti put po loptu u mrežu. Mount je izveo ubačaj iz kuta, a Henderson utrčavanjem dolazi na ‘čist udarac’ te u 63. minuti postavlja 0-4 i postiže svoj prvijenac u 62. nastupu za ‘Tri lava’.

Rano odlučena utakmica u ostatku je imala gotovo revijalan ton. Ukrajinci su jednostavno bili potpuno dotučeni raspletom početka drugog dijela, a njihovu prvu prijetnju u drugom dijelu (i jedinu spomena vrijednu općenito do kraja utakmice) vidjeli smo u 74. minuti kada je Makarenko pucao snažno s preko dvadeset metara, ali Pickford je bio koncentiran i odbivši loptu upisao kvalitetnu obranu.