ECCE HOMO Jedno od najvećih otkrića u povijesti umjetnosti: Caravaggiova senzacija u Madridu

Autor:

Caravaggio a closeup portrait from Italian money - lira,Image: 847373187, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Janusz Pieńkowski / Panthermedia / Profimedia

Janusz Pieńkowski / Panthermedia / Profimedia

Ljubitelji umjetnosti imat će priliku vidjeti Caravaggiov portret Isusa Krista koji će biti izložen u madridskom muzeju Prado nakon što su stručnjaci utvrdili da je doista djelo talijanskog majstora.

Muzej je u ovaj tjedan priopćio da je postigao dogovor s novim vlasnikom ulja na platnu, čiji identitet nije otkrio.

El Prado je rekao da je “Ecce Homo” jedno od najvećih otkrića u povijesti umjetnosti, budući da postoji samo oko 60 poznatih Caravaggiovih djela.

“Ecce Homo” (Evo čovjeka) naslikan je između 1605. i 1609. i vjeruje se da je nekoć pripadao privatnoj zbirci španjolskog kralja Filipa IV.

Prikazuje scenu iz biblijskog Novog zavjeta u kojoj Poncije Pilat predstavlja Krista mnoštvu. Prikazuje Krista u agoniji s krunom od trnja na glavi kojemu krv curi s čela.

Godine 2021. Španjolska je blokirala aukciju slike – koja se isprva pripisivala nepoznatom vršnjaku Španjolca Josea de Ribere iz 17. stoljeća – nakon što su stručnjaci sugerirali da je možda djelo Michelangela Merisija da Caravaggia.

Možebitna Caravaggijeva slika zamalo prodana za 1500 eura, sada je proučavaju stručnjaci

Prethodni vlasnici potom su zadužili galeriju Colnaghi sa sjedištem u Londonu i New Yorku da istraži autorstvo slike, restaurira sliku i potencijalno je proda.

El Prado je u ponedjeljak rekao da će rezultati istrage, koji ponovno potvrđuju prvotno pripisivanje talijanskom majstoru, biti objavljeni kako bi se poklopili s otkrivanjem slike 28. svibnja na posebnoj izložbi.

Djelo će biti izloženo do listopada, stoji u priopćenju muzeja.

Citirana su četiri stručnjaka za Caravaggiove i barokne slike, uključujući profesoricu povijesti umjetnosti Mariu Cristinu Terzaghi i povjesničara umjetnosti Giannija Papija, koji su sliku nazvali “remek-djelom“.

Talijanski barokni slikar, koji je umro 1610. u svojim kasnim tridesetima nakon burnog života, bio je majstor korištenja kjaroskuro tehnike.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.