Drama na Wembleyju do posljednjeg trenutka, Talijani nakon jedanaesteraca postali prvaci Europe!

EPA/Andy Rain, EPA/Ettore Ferrari, Mike Hewitt/REUTERS/PIXSELL, Luka Stanzl/PIXSELL, Wikimedia, Pixabay, Nacional

Italija i Engleska igraju veliko finale Eura na Wembleyju s početkom u 21:00.

Utakmicu sudi Nizozemac Bjorn Kuipers.

Englezi nikada nisu bili europski prvaci, a Talijani, koji su u seriji od 33 utakmice bez poraza, tu su titulu osvojili jedanput, daleke 1968.

Na stadionu će biti oko 68 tisuća navijača, uglavnom engleskih. Talijani su dobili nešto manje od osam tisuća ulaznica za navijače koji imaju prebivalište u Engleskoj ili Irskoj, a još tisuću navijača može doći iz Italije isključivo s negativnim PCR testom.

Engleska je do finala pobijedila Njemačku 2:0, Ukrajinu 4:0 i Dansku 2:1 nakon produžetka, a gol Damsgaarda iz slobodnog udarca u toj utakmici jedini je koji je Southgateova momčad primila na ovom turniru.

Sastavi:

Italija: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson – Barella, Jorginho, Verratti – Chiesa, Immobile, Insigne

Engleska: Pickford – Walker, Stones, Maguire, – Trippier, Rice, Phillips, Mount, Shaw – Sterling, Kane

Tijek utakmice:

113′ Grealish i Jorginho su ostali ležati nakon žestokog duela.

112′ Zanimljiv statistički podatak. Talijani su imali 16 udaraca, od toga 9 u okvir, a Englezi su imali 6 uz tek jedan u okvir, što je bio gol u 2. minuti

106′ Kreće drugi produžetak.
          Žuti karton za Maguirea.
105′ Minuta sudačke nadoknade u prvom produžetku.

Locatelli je igrao rukom, Englezi su dobili slobodan udarac, ali sviran je prekršaj u napadu te potom i kraj prvog produžetka

99′ Grealish ulazi umjesto Mounta

96′ Marco Verratti izlazi, a ulazi Locatelli. U istoj minuti sjajno je pucao Phillips, ali lopta odlazi pored gola

91′ Produžeci prvo poluvrijeme

Počeli prvi produžeci.

Mancini je napravio jednu promjenu, Belotti je ušao umjesto Insignea.

90 +6′ Kraj drugog dijela, ide se u produžetke, Italija napadala do samog kraja

90′ minuta utakmice, sudačka nadoknada od šest minuta

86′ Leonardo Bonucci je najstariji strijelac u finalima europskih prvenstava

85′ Federico Bernardeschi ulazi umjesto ozlijeđenog Chiese

84′ Žuti karton za Insignea zbog starta na Phillipsu.

80′ Velik udarac za Italiju. Chiesa se ozlijedio i napušta teren

73′ Berardi je bio u fantastičnoj poziciji, došao je prije Pickforda do lopte, ali pucao je iznad gola

67′ Talijani zabili za 1:1

GOOOOOL Italija je izjednačila. Nakon velike gužve Bonucci zabija iz blizine i opet smo na početku!

Cristante je ubačaj iz kornera prenio na drugu vratnicu, Verratti je pucao glavom, Pickford uz pomoć vratnice obranio, ali na odbijanac natrčava talijanski stoper i zabija za izjednačenje.

62′ Odlična prilika za Italiju. Chiesa se izborio za poziciju za udarac, prizemno šutirao u dalji kut gola, ali fantastično je to obranio Pickford.

50′ Prekršaj na 16 metara za Italiju. Savršena pozicija za postizanje gola, ali Insigne je pucao pored gola

46′ Počelo drugo poluvrijeme

45′ +4′ Kraj prvog dijela

Italija je imala dominaciju na kraju prvog poluvremena, na kraju imaju 62% loptu u svojim nogama, ali ništa od njihovog pogotka. Englezi vode na poluvremenu.

45′ Četiri minute sudačke nadoknade

35′ Odlična akcija Chiese završena je njegovim jakim udarcem, ali lopta odlazi pored gola
33′ Talijani sada više drže loptu u nogama

28′ Talijani su evidentno u šoku, teško povezuju svoje redove nakon engleskog vodstva

24′ Jorginho se vratio u igru

20′ Mirnija igra u zadnjih desetak minuta, bez većih uzbuđenja.
12′ Opet je Kane demonstrirao koliko je moćan kad se spusti po loptu. Još jednom je dodao za Trippiera, njegov ubačaj je ovaj put bio lošiji, ali Di Lorenzo je loptu panično odbio u korner.
1′ Kreće utakmica na Wembleyju!

21:00 Početak finala

20:57 Sviranje engleske himne

20:55 Sviranje talijanske himne