Dinamo s novom pobjedom protiv Astane izborio okršaje s AEK-om

02.08.2023., Astana Arena, Astana, Kazahstan - Uzvratna utakmica 2. pretkola UEFA Lige prvaka, Astana - GNK Dinamo. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Goran Stanzl / Pixsell

U uzvratnom susretu 2. kola kvalifikacija Lige prvaka Dinamo je u Kazahstanu bio bolji od Astane rezultatom 0:2 (0:1). Plavi su tako tamošnjeg prvaka ukupno svladali sa 6:0 te su izborili plasman u sljedeću fazu natjecanja gdje ih očekuje grčki AEK. Ujedno su ovim trijumfom najmanje osigurali grupnu fazu Konferencijske lige.

Izabranici Igora Bišćana su ovaj put slavili autogolom Maročkina iako ga je UEFA pripisala Emreliju te zgoditkom Marina u samoj završnici susreta.

02.08.2023., Astana Arena, Astana, Kazahstan – Uzvratna utakmica 2. pretkola UEFA Lige prvaka, Astana – GNK Dinamo. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Prvi je ozbiljno zaprijetio Dinamo i to u 9. minuti kada se nakon dugačkog proigravanja u matnoj poziciji našao Petković, a Čondrić u dva navrata zaustavlja njegov udarac.

Gosti su poveli u 24. minuti kada je Špikić proigrao Emrelija, a on se na 15 metara odlično oslobodio dvojice igrača nakon čega je ispred njega loptu u želji da očisti opasnost nespretno u vlastitu mrežu poslao Maročkin.

Tri minute kasnije dobru akciju je odigrala Astana, a na koncu je sa sedam metara u bliži kut dobro pucao Hovhannisyan, a Livaković je odlično reagirao te je odbio loptu u korner.

Petković je u 31. u situaciju 1 na 1 sa Čondrićem gurnuo Emrelija, no hrvatski čuvar mreže brani njegov pokušaj s 12 metara.

Dvije minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka nakon ubačaja iz kornera glavom je pucao Tomašević, ali nedostajalo mu je malo više preciznosti.

Nakon pogreške domaće obrane u 36. minuti s dvadesetak metara je mrežu želio zatresti Petković, a Maročkin je odbio loptu ispred gol linije.

Nova šansa za Emrelija dogodila se u 40. minuti kada je nakon asistencije Mihajličenka s vrha peterca pokušao zatresti mrežu, ali u posljednji trenutak uslijedio je blok Vorogovskiya.

Još jedno savršeno proigravanja Petkovića za Emrelija vidjeli smo u 50. minuti nakon čega je napadač Plavih zatresao mrežu, no pogodak zbog prethodnog prekršaja u napadu prilikom borbe za poziciju nije priznat.

Dobru akciju Plavi su odigrali i u 55. kada je nakon dodavanja Mišića oštro loptu u peterac uputio Mihajličenko, a Maročkin je u posljednji trenutak izbio loptu ispred Špikića.

Dvije minute kasnije šansu su imali i gosti i to preko Darboe koji je nakon ubačaja s lijeve strane pucao s deset metara, no Livaković je bio spreman na njegov pokušaj. Također se činilo je ofenzivac Astane prilikom ubačaja bio u zaleđu.

Pritisak domaćina nastavio se u 61. minuti kada je Aimbetov pucao glavom sa šest metara nakon ubačaj iz kuta te je zatresao gredu. U nastavku akcije lopta se odbija do Tomaševića, a njegov pokušaj iz peterca s gol linije čisti Ljubičić.

Lončar je u 64. minuti dugačkim dodavanjem u priliku izbacio Aimbetova, a njegov udarac sa šest metara iskosa završava u vanjskom dijelu mreže.

Astana je opasna i tri minute kasnije kada je Darboe u situaciji 1 na 1 s Livakovićem izbacio Aimbetova, no vratar Plavih izlazi kao pobjednik tog dvoboja.

Bernauer je u 83. minuti dobro blokirao udarac Astanova s desetak metara iskosa, a nakon ubačaj iz kuta Marin je ispred gol linije izbio pokušaj glavom istog igrača.

Pitanje pobjednika je definitivno riješeno u 88. minuti. Prvo je Čondrić obranio udarac Marina sa šest metara iskosa, a u nastavku akcije Mihajličenko je presjekao dodavanje nakon čega je uposlio Baturinu čiji je pokušaj završio u bloku, no lopta se odbija do Marina koji je iz blizine poslao loptu pokraj vratara Astane.

U prvoj minuti sudačke nadoknade Darboe je nakon ubačaja s lijeve strane pogodio vanjski dio mreže, a dvije minute kasnije Hovhannisyan je s 15 metara pucao pokraj gola.

Rezultati 2. pretkola:

Dinamo – Astana 4:0
Astana – Dinamo 0:2

Aktualni hrvatski prvak će u trećem kolu kvalifikacija odmjeriti snage s grčkim AEK-om. Prvi dvoboj igra se u Ateni 8. ili 9. kolovoza dok je uzvrat predviđen za 15. istog mjeseca.