Devastacija okoliša: Opatija od države traži pomoć u zaustavljanju betonizacije

Autor:

20.2.2023.., Opatija -Vila Zuzi Jelinek smjestena u uvali Lipovica u Opatiji. 
 Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Nel Pavletic/PIXSELL

Na području Opatije otvoreno je na desetke gradilišta što prijeti devastacijom okoliša turističkog područja. Iako je 2021. izmijenjena prostorno-planska dokumentacija, u međuvremenu je stiglo 250 nadopuna zahtjeva investitora.

Grad nema ovlasti spriječiti betonizaciju pa je pozvao državne službe da podrže njihovu borbu protiv devastacije.

Mnogo je velikih gradilišta u Opatiji, a jednim od njih u manje od godinu dana devastirana je zelena oaza u kojoj su mještani brali šparoge, a turisti uživali u šetnji i pogledu.

Omogućile su to nedorečene i nejasne zakonske odredbe te nedovoljna prisutnost inspekcija, što dodatno ohrabruje pojedine investitore pa su ovakvi prizori uobičajeni, tvrde u gradu Opatiji. Unatoč moratoriju na grube građevinske radove od 1. lipnja do 15. rujna, Opatiju ni ove turističke sezone buka unutrašnjih građevinskih radova neće zaobići, javlja HRT.

“Zamislite kako je čovjeku koji ima apartmane, kako da on objasni gostima da treba proći 24 sata da na snagu stupi rješenje ili zabrana. Ono što tražimo cijelo vrijeme – ako nema dovoljno inspektora dajte nam ovlasti da nešto konkretno poduzmemo”, rekao je Filip Vlah, pročelnik za komunalni sustav Grada Opatije.

Apeliraju na državne inspekcije da se više angažiraju u zaustavljanju neželjenih pojava u prostoru. Od Vlade traže izmjenu zakonske regulative kojom bi jedinicama lokalne samouprave omogućila aktivniju ulogu u borbi protiv apartmanizacije.

“Mi smo novim prostornim planom zaštitili prostor ispod Nove ceste. Nema više gradnje, rekonstrukcija je u postojećim gabaritima, međutim ja stvarno ne znam koliko će još objekata niknuti jer je to zakonodavac dozvolio. Žalili smo se institucijama koje nas odbijaju i sve završi na vrhu resornog ministarstva”, navodi gradonačelnik Opatije Fernando Kirigin.

Opatija je zato odlučila pokrenuti novi postupak izmjene prostorno-planske dokumentacije kako bi se smanjilo područje gradnje i onemogućila ondje gdje nema odgovarajuće infrastrukture. Definirat će se i prihvatljiva arhitektonska rješenja za grad koji je kolijevka hrvatskog turizma.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.