Davor Salopek za Radio Nacional: “Bilo je sretnijih Lovrenčeva, ali ipak se nešto nazire, rasvjetljava se”

Autor:

Nacional

U Petrinji se od 1. kolovoza obilježava Lovrenčevo, a u četvrtak je bila kulminacija – Dan svetog Lovre, zaštitnika grada koji se proslavlja svečanom procesijom, misom i glazbenim programom u poznatom petrinjskom parku.

Petrinja je teško stradala u katastrofalnom potresu prije dvije godine, no iako Branko Bačić tvrdi da se ubrzano radi i da je sav novac iz europskog Fonda solidarnosti namjenski potrošen, u centru Petrinje to se ne primjećuje. Povijesna jezgra je i dalje razrušena, a osim javnih zgrada, koje se obnavljaju, vidljivog pomaka uglavnom nema.

To je jedan od razloga da je Gost dana Radio Nacionala kod  Zrinke Vrabec-Mojzeš bio Davor Salopek, poznati arhitekt, publicist i bivši profesorom na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, na kojem je predavao kolegij ‘Tradicijska arhitektura.’
Profesor Salopek jedan je od najvećih autoriteta za tradicionalne pokupske i posavske drvene kuće, a cijeli svoj profesionalni vijek vezan je uz Petrinju i Baniju. Napisao je nekoliko knjiga, među kojima se ističu ‘Hrvatska korablja’ iz 1971., u kojoj mu je koautor bio poznati petrinjski slikar i kustos Branko Čačić, zatim ‘Arhitektura bez arhitekta’, monografija o slikaru Petru Salopeku, priručnik za obnovu ‘Posavska tradicijska drvena’ i  ‘Korablje samobitnosti’.
Objavio je i niz tekstova u stručnim časopisima i dnevnom tisku i autor je šest televizijskih filmova o hrvatskom predajnom graditeljstvu. Član je Matice Hrvatske , a od 1990. do 2015. bio je predsjednik njezinog ogranka  u Petrinji. Četiri je godine bio glavni urednik arhitektonskog časopisa Čovjek i prostor, a godinama je bio i glavni urednik izdavačke djelatnosti ogranka Matice
hrvatske u Petrinji.

Sa svojom tvrtkom arhitektonskog konzaltinga APB-Petrinja sudjelovao je u konzultantskim poslovima obnove ratom razorenih stambenih i sakralnih objekata Petrinje i Banovine.

Sve nabrojano, dovoljan je razlog da je Zrinka Vrabec-Mojzeš ugostila Davora Salopeka kao Gosta dana radio Nacionala.

Urednica emisije Zrinka Vrabec Mojzeš zaključila je da se ovo Lovrenčevo održava u pomalo otužnim okolnostima još uvijek neobnovljene Petrinje, dvije godine nakon potresa. No, gospodin Salopek kaže: “Bilo je sretnijih Lovrenčeva, ali ipak se nešto nazire, rasvjetljava se. Pripreme su možda trajale predugo, projektiranje je bilo komplicirano u nekim detaljima. Prvo je trebalo staviti naglasak na konstrukcijsku fazu, a oblikovanje pročelja ostaviti za kasnije. Činjenica je da se sada izvodi veliki dio objekata koji su projektirani i možemo reći da samo ipak na početku obnove gradske jezgre. Radi se o trgu Franje Tuđmana unutar kojeg se nalazi Strossmayerovo šetalište, dakle to je zeleno srce grada i taj obod koji je zapravo barokno graditeljstvo od kojeg je tu i sakralna pozicija crkve sv. Lovre, tako da ćemo imati ponovno obnovljenu povijesnu sliku pred očima”, rekao je profesor Salopek.

Kao autoritet na području obnove profesor Salopek svjedoči o vremenu nakon Domovinskog rata kada je na mjestu crkve gdje se nalazila crkva sv. Lovre bila livada. “Projekt obnove smo napravili kolega Renato Kotijero, arhitekt koji je bio zadužen za rekonstrukciju povijesnih oblika i ja kao glavni projektant. Mi smo na toj livadi ponovno izgradili crkvu nakon rata. Ona se u potresu odlično držala, jedino se na vrhu dogodilo da je pukao jedan drveni jarbol na koji je bio nasađen križ i to se još mora rekonstruirati”, pohvalio je kvalitetu obnove.

Iako u samom početku nakon potresa nije bio uključen u stručni tim za obnovu stradalog područja, to se u zadnje vrijeme promijenilo. “Uključen sam u obnovu i mogu reći da zadnjih mjeseci imam sreću da radim na projektima zamjenskih kuća. Svojedobno je bilo najavljeno  da će doći do natječaja za obnovu obiteljskih kuća kako bi se došlo do najboljeg arhitektonskog rješenja tim putem. To se na žalost nije dogodilo. Rješenja po kojim se sada rade zamjenske kuće su takva da  nisam s njima zadovoljan, nisu to rješenja koja pripadaju ovom arhitektonskom miljeu i podneblju”, bio je kritičan profesor Salopek.

O zamjenskim kućama prema njegovim rješenjima, o hrvatskoj tradicijskoj gradnji, ‘hrvatskoj korablji’, o razlozima iz kojih je preporučio gradnju drvenih kuća poslušajte u razgovoru s urednicom Zrinkom Vrabec-Mojzeš u kojoj je kao gost dana Radio Nacionala govorio profesor Davor Salopek.

Razgovor poslušajte na linku

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.