Croatia Cup 2023: Hrvatska bolja od Sjeverne Makedonije na otvaranju turnira

06.01.2023., Porec - Rukometna utakmica Croatia Cupa izmedju Hrvatske i Sjeverne Makedonije. Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL

Sasa Miljevic/PIXSELL

Hrvatska muška seniorska reprezentacija pobijedila je u petak Sjevernu Makedoniju 40:34 na otvaranju Croatia Cupa. Hrvatska je odigrala vrlo dobru utakmicu i potvrdila da je na dobrom putu da se u pravom svjetlu predstavi na Svjetskom prvenstvu koje počinje za pet dana.

Najbolji strijelci Hrvatske bili su Ivan Martinović s 8 pogodaka, Paolo Kraljević 6, Igor Karačić 5. Kod Makedonije najbolji Dejan Manaskov s 9, odnosno Filip Kuzmanovski sa 7 pogodaka. Mate Šunjić i Dominik Kuzmanović imali su ukupno 12 obrana.

Hrvatski izbornik Hrvoje Horvat poslao je na zagrijavanje 19 igrača. Među njima je bio i Ivan Martinović kojega je svakako želio provjeriti. Na tribini su tako ostali Dino Slavić i Leon Šušnja.

U odličnoj atmosferi rasprodane Žatike, nakon dva početna vodstva Makedonaca, hrvatska reprezentacija preuzima kontrolu nad rezultatom u 4. minuti i serijom od tri pogotka za redom dolazi na 5:2. Nakon nepunih deset minuta igre Hrvatska je imala plus četiri (9:5).

Sredinom prvoga dijela izbornik je počeo s izmjenama. Nakratko smo ostali bez ideje u realizaciji i gosti su to iskoristili te se približili samo na pogodak zaostatka, 11:10. Makedonska crta, brzi centar pa i kontra zadavali su nam dosta muka. Osam minuta prije predaha stigli su Makedonci do izjednačenja 15:15.

Ali, dalje od toga nisu mogli. Odlično je u završnici prvoga dijela branio Mate Šunjić, razigrao se Igor Karačić i naša je izabrana vrsta na predah odnijela tri razlike (22:19).

Dominik Kuzmanović dobio je priliku na vratima u drugom dijelu. Uz njega, odlično je u početku djelovala i naša obrana pa je Makedoncima trebalo nepunih pet minuta da nam zabiju prvi pogodak. Naš je izbornik dosta rotirao ekipu, pokušavajući podjednako opteretiti sve igrače. Uz sve te promjene Hrvatska je ipak držala prednost od tri ili četiri pogotka i čekala svoju priliku da konačno prelomi susret. Na ulasku u posljednju četvrtinu susreta imala je Hrvatska šest pogodaka prednosti (31:25) i tu je čini se slomila čvrstu, upornu momčad koju vodi makedonska legenda Kiril Lazarov.