COPA AMERICA: Brazilu deveti naslov, Urugvaj i dalje rekorder

epa07702315 Brazilian Roberto Firmino (C) during the Copa America 2019 final soccer match between Brazil and Peru, at Maracana Stadium in Rio de Janeiro, Brazil, 07 July 2019.  EPA/Antonio Lacerda

EPA/Antonio Lacerda

Nogometna reprezentacija Brazila osvojila je deveti naslov prvaka Južne Amerike, no rekorder Copa Americe i dalje je Urugvaj sa 15 osvojenih naslova prvaka.

Brazilci su sinoć u finalu na Maracani slavili protiv Perua sa 3:1. Brazil je stigao do vodstva već u prvoj pravoj prilici, a pogodak je postigao Everton u 15. minuti nakon sjajne asistencije Jesusa Gabriela. Napadač Manchester Cityja je na krilu ‘polomio’ svoju pratnju i odlično ubacio na drugu vratnicu gdje je natrčao Everton i zabio za 1:0 postigavši svoj treći gol na prvenstvu. U tim trenucima Everton je postao i vodeći strijelac prvenstva.

Peru je u samoj završnici prvog dijela uspio izjednačiti iz kaznenog udarca kojeg je realizirao Paolo Guerrero postigavši također treći gol na prvenstvu. Kazneni udarac je skrivio Thiago Silva koji je igrao rukom. Bio je to prvi pogodak koji je ‘Selecao’ primio na prvenstvu.

Kada se već činilo kako će se na odmor bez pobjednika, Peru je ‘poklonio’ pogodak svom suparniku. Yotun je izgubio loptu na centru, Artur je povukao kontru, te asistirao Jesusu koji je zabio s ruba kaznenog prostora.

Peru je dobio priliku za povratak u meć u 70. minuti kada je domaćin ostao s igračem manje nakon što je isključen Gabriel Jesus zbog drugog žutog kartona. Međutim, Peruanci nisu uspjeli iskoristiti igrača više.

Sve dvojbe oko pitanje pobjednika razriješene su u 87. minuti kada je čileanski sudac Tobar dosudio kazneni udarac nakon prekršaja nad Evertonom. Siguran realizator je bio Richalison.

Brazil je na titulu čekao od 2007. godine kada je slavio na prvenstvu igranom u Venezueli.

Ukupno je osam reprezentacija osvajalo naslov prvaka Južne Amerike. Rekorder je Urugvaj sa 15 naslova prvaka, Argentina ima jednu titulu manje, dok je Brazil treći s devet naslova. Peru je ostao na dva naslova južnoameričkog prvaka osvojena 1939. i 1975.

U najviše finala je igrala Argentina, u 28 pri čemu ima 14 pobjeda i 14 poraza. Urugvaj ima 21 finale (15 pobjeda, šest poraza), a Brazil 20 finala (devet pobjeda, 11 poraza).

Najviše medalja osvajali su Argentinci. ‘Gauči’ su osvojili 33 medalje – po 14 zlata i srebra, te pet bronci.

Urugvaj je i rekorder po broju plasmana među četiri najbolje ekipe, čak 35 puta su “La Celeste” bili u Top 4. Argentina je na drugom mjestu sa 35 plasmana među četiri, a slijede Brazil (30), Paragvaj (22), Čile (21)…

Na Copi je do sada nastupilo i deset gostujućih reprezentacija, Australija, Kostarika, Haiti, Honduras, Jamajka, Japan, Meksiko, Panama, SAD i Katar.

Do sada su najdalje dogurali Meksikanci koji su dva puta igrali u finalu (1993, 2001), no oba puta su poraženi. Meksiko ima i tri treća mjesta.

Ovo je bila peta ‘Copa’ u Brazilu, a rekorder je Argentina koja je deset puta organizirala natjecanje najboljih ekipa Južne Amerike.