Butković: “Usprkos koronavirusu svi infrastrukturni radovi nisu usporeni”

Autor:

04.12.2020.Zadar-Ministar Oleg Butkovic sudjelovao na otvorenju novih prostorija Lucke kapetanije i tom prilikom je polozio vjenac u more, povodom blagdana Svetog Nikole , zastitnika pomoraca i brodaraca. Oleg Butkovic Photo: Marko Dimic/PIXSELL

Marko Dimic/PIXSELL

Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković komentirao je gradnju Pelješkog mosta te utjecaju pandemije na sektor prometa.

“Usprkos koronavirusu svi infrastrukturni radovi nisu usporeni, zaustavljeni. Pelješki most bi trebao biti gotov do studenog 2021. godine. Do sad su došla tri broda čelične rasponske konstrukcije, montiraju se i još trebaju doći dva broda.Tunel od 2,5 kilometra je probijen što se tiče pristupnih cesta. Četiri dana prije roka. To je peti tunel po duljini u Hrvatskoj”, rekao je Butković.

Oleg Butković je istaknuo kako bi pristupne ceste trebale biti gotove do turističke sezone 2022. godine.

“Stara pelješka cesta zahtjeva obilaznicu preko Stona jer da je dobra, ne bi radili zaobilaznicu. Projekt pristupnih cesta koji uključuje 30 kilometara ukupnu dionicu i tu ima vrlo složenih objekata, tunela i mostova. Obilaznica Stona bila je smisao da se Ston zaobiđe zbog kulturne vrijednosti, prometa, zagušenja”, rekao je Butković u Dnevniku HRT-a.

Zračni promet

Ministar Butković je rekao kako je u nedjelju donešena odluka zbog novog soja koronavirusa, kao i većina europskih zemalja da se zabrani privremeno zračni putnički promet prema Velikoj Britaniji.

“Ta odluka istječe noćas u ponoć. Tu odluku smo produljili i trajat će do 31.12. Pratit ćemo situaciju s drugim europskim zemljama. Sutra će 160 hrvatskih državljana koji su uplatili svoje karte biti dopremljeni u Hrvatsku. Svi moraju imati negativan PCR test. Oni koji neće imati takav test morat će odmah u samoizolaciju. Odluka je donijeta i Agencija za civilno zrakoplovstvo je danas popodne i objavila”, rekao je.

Oleg Butković je rekao kako je pandemija koronavirusa imala razdorni učinak na cijelu zrakoplovnu industriju u cijelom svijetu.

“Ove godine u prvih 10 mjeseci imali smo ostvarenje u svim zračnim lukama 19 posto od ostvarenja koje smo imali u 2019. godini. Što se tiče Croatia Airlinesa, u travnju i svibnju je bio 90 posto pad u odnosu na prošlu godinu.U lipnju 80 posto, u srpnju i kolovozu je bilo nešto turističke sezone, tu je došlo do 70 posto. Išli smo u pronalazak strateškog partnera, ali je taj postupak obustavljen. Tko će kupiti Croatiju Airlines kad je sve blokirano i stalo”, pitao se Butković.

Nastavio je kako se u dogovoru s Europskom komisijom išlo u određeni aranžman da Croatia Airlines ostane na nogama.

“Vjerujemo u što brži oporavak cijele industrije i situacije u 2021. Tad ćemo vidjeti i pokušati naći strateškog partnera”, dodao je.

Butković je istaknuo kako je država pomagala i do sada glede zračnih luka.

“Za čitav prometni sektor donijeli smo odluku u srpnju od 600 milijuna kuna uz 90 posto državnu potporu za sve one koji su pogođeni, zračne luke i kompanije. Dobro je da je prijašnjih godina poslovanje zračnih luka bilo genijalno pa još uvijek mogu izdržati ovu godini i kod njih situacija nije alarmantna”, rekao je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.