Bulja prozivaju za namještanje javne nabave, on odgovara: ‘Sve je to podmetanje iz redova HDZ-a’

Autor:

06.08.2022., Sinj - Nadmetanje za Coju uoci 307. Sinjske alke. Gradonacelnik Sinja Miro Bulj Photo: Davor Puklavec/PIXSELL

Davor Puklavec/PIXSELL

Sinjski gradonačelnik i saborski zastupnik Mosta i nekoliko njegovih suradnika iz gradske uprave prozvani su zbog javnog natječaja na kojemu se za posao vrijedan više od 400 tisuća eura prijavila samo jedna tvrtka, na više načina neizravno s njima povezana prozvani su zbog javnog natječaja na kojemu se za posao vrijedan više od 400 tisuća eura prijavila samo jedna tvrtka, na više načina barem neizravno s njima povezana

Gradonačelnik Sinja Miro Bulj i nekoliko njegovih najbližih suradnika iz gradske uprave, uključujući i one na savjetničkim i pročelničkim mjestima, prozvani su zbog javnog natječaja na kojemu se za posao vrijedan više od 400 tisuća eura prijavila samo jedna tvrtka, na više načina barem neizravno s njima povezana.

Sam Bulj uzvraća da se radi o evidentnom podmetanju HDZ-a koji bi, kako tvrdi ovaj Mostov gradonačelnik, njega najradije „stavio u top i lansirao“. On poziva sve medije, inspekcije i ostale institucije da posjete njegovu gradsku upravu i provjere kompletnu kronologiju tog slučaja.

Riječ je o natječaju za izradu ukupne projektno tehničke dokumentacije i studijske dokumentacije za potrebe projekta „Kulturno turistička infrastruktura grada Sinja“ – laički, za izradu projekata za četiri najvažnije gradske kulturne investicije: Alkarsku stazu, gradsku tvrđavu, sanaciju i rekonstrukciju Gradske štale na Hipodromu te sanaciju i rekonstrukciju Građanske kuće, poznate kao Kuća Šuić. Taj posao tek iz drugog pokušaja, nakon što je prvi natječaj poništen, u svibnju ove godine dodijeljen je dubrovačkoj tvrtki Core d.o.o. za iznos od 411.425 eura. Buljevi oponenti tvrde da se radi o poslu koji, u najmanju ruku, izaziva ozbiljne sumnje u namještanje ili pogodovanje.

„Procijenjena vrijednost ovog posla između propalog prvog i uspjelog drugog natječaja gotovo je udvostručena, s 212 na 411 tisuća eura. U kriterijima natječaja određeno je da se bira ekonomski najprihvatljivija ponuda, i to tako da kvaliteta i reference ponuditelja nose čak 90 posto, a sama cijena tek deset posto bodova. Vlasnik odabrane tvrtke Željko Peković radi na Filozofskom fakultetu u Splitu, gdje je donedavno kao pravnica radila današnja pročelnica u sinjskoj gradskoj upravi Irena Mišević. Povrh svega, današnja ravnateljica Galerije Sikirica Dragana Modrić na istom tom fakultetu održavala je zajednička predavanja s članicom uprave tvrtke Core Kristinom Babić – a upravo ta tvrtka projektirat će Kuću Šuić, u koju će se ta galerija useliti. Ravnateljica je, inače, sestra savjetnice gradonačelnika Bulja Božene Romac“, objasnio je konture tog slučaja Nacionalov vrlo dobro upućen sugovornik iz Sinja.

Sinjskog gradonačelnika Bulja prozivaju zbog projekta za četiri najvažnije gradske kulturne investicije: Alkarsku stazu, gradsku tvrđavu, sanaciju i rekonstrukciju Gradske štale na Hipodromu te sanaciju i rekonstrukciju Građanske kuće, poznate kao Kuća Šuić. FOTO: Davor Puklavec/PIXSELL

„Dakle, Buljeva administracija na nekoliko je načina barem neizravno povezana s odabranom tvrtkom, i to na natječaju koji pobuđuje brojne sumnje. Upravo Bulj je kao oporbeni vijećnik dizao larmu i sazivao konferencije za novinare kada je u kriterijima za neke druge natječaje određeno da cijena nosi 60, a reference ponuditelja 40 posto, pa je upozoravao da se radi o notornom kriminalu; danas smatra normalnim da je omjer 10 naprema 90 posto“, dodaje isti izvor.

On kaže i da su rokovi provedbe tog natječaja „u najmanju ruku čudni“, a upozorava i da je u segmentu za ocjenu sposobnosti ponuditelja propisan neobičan uvjet da mora imati „jednu do četiri obavljene usluge tog tipa čija je vrijednost jednaka ili veća od polovine procijenjene javne nabave u ovom slučaju“. Povrh svega, zaključuje, vrlo je znakovito da je vijest o potpisivanju ugovora s tom dubrovačkom tvrtkom najprije objavljena, a potom misteriozno nestala sa službenih internetskih stranica Grada Sinja.

Spomenuta četiri velika kulturna projekta Sinj i njegov gradonačelnik Miro Bulj žele financirati europskim sredstvima iz trenutne financijske perspektive od 2021. do 2027. godine. Izrada ukupne projektno-tehničke i studijske dokumentacije povjerena dubrovačkoj tvrtki, zapravo je tek nulti korak, nakon čega za svaki od potprojekata, odnosno planiranih zahvata, slijedi ishođenje akata o građenju i osiguravanje izračuna troškova, kao i pojedinačne studije izvodljivosti.

Gradonačelnik Sinja Miro Bulj za Nacional tvrdi da se cijeli postupak provodi apsolutno po svim pravilima za europsko financiranje te da se u ovom slučaju zapravo radi o podmetanju HDZ-a, kojemu on predstavlja crvenu krpu pa i njega i Grad Sinj pokušava blokirati na više razina. „Izrazito mi je bitno da se procedura u ovim slučajevima provodi transparentno i zakonito jer se radi o važnim gradskim projektima i jer, pored toga, dobro znam da bi me HDZ stavio u top i lansirao. Nema dana da nam na vrata ne pokucaju kakve inspekcije ili druge institucije. Jasno da im smeta što više nemaju vlast, ali smeta im i to što kao gradonačelnik dobro pazim na javna sredstva. Ranije su i gradonačelnik i njegovih dvoje zamjenika imali službene kartice koje su koristili, a ja svoju do dana današnjeg nisam upotrijebio – dok je moj jedini zamjenik uopće nema. Prijašnji gradonačelnici imali su po tri savjetnika, a ja danas imam samo jednu savjetnicu Boženu Romac, koja je iznimno stručna i nema veze s ovom javnom nabavom“, kazao je Bulj za Nacional.

‘Bulj je u oporbi dizao larmu kada je u kriterijima za druge natječaje cijena nosila 60, a reference ponuditelja 40 posto i upozoravao da je to notorni kriminal. Danas smatra normalnim omjer 10 prema 90 posto’

Objasnio je da je ovaj postupak vodila njegova pročelnica za javnu nabavu Ivana Pavić, kako navodi, također vrlo stručna osoba – a ironijom slučaja radi se o kadru koji je naslijedio u sinjskoj gradskoj upravi. Bulj tvrdi da mu se pokušava podmetati te izričito naglašava da prozvana savjetnica Romac, kao ni pročelnica Irena Mišević, nemaju veze s ovim predmetom. „Niti sam imao pojma da netko negdje drži predavanja niti je to ovdje važno. Uostalom, pa gdje će držati predavanja ako ne na Sveučilištu u Splitu?“ čudi se sinjski gradonačelnik.

Pročelnicu u gradskoj upravi zaduženu za javnu nabavu Ivanu Pavić Nacional je kontaktirao kako bi pojasnila sporne – ili barem navodno sporne – detalje ove javne nabave. Prije svega kriterij po kojemu prethodno iskustvo ponuđača nosi 90 posto, a cijena samo 10 posto bodova. Ona je to pokušala opravdati ovako:

„Ovdje se radi o projektima vezanima uz kulturnu baštinu za koje se traži specifično profesionalno iskustvo izrade glavnih projekata za rekonstrukciju povijesnih građevina i zaštićenih cjelina. Dakako da je to postupno različito od, primjerice, radova asfaltiranja neke prometnice za koje će cijena biti glavni, ako ne i jedini kriterij.“

Pavić je upozorila na činjenicu da je prije samog natječaja obavljeno prethodno savjetovanje s javnosti, da se radilo o otvorenom postupku i da ni u jednoj fazi postupka nisu pristigli primjedba ili prigovor. I Ivana Pavić tvrdi da njena druga kolegica Mišević, kao i savjetnica Romić, ni u jednom trenutku nisu imale doticaja s tim predmetom – precizno je propisano tko su ovlašteni predstavnici naručitelja – te da svi ostali kriteriji natječaja nisu ni sporni ni neuobičajeni. Procijenjena vrijednost, objašnjava, povećala se jer je između prvog i drugog natječaja uključen jedan novi gradski projekt.

No te projekte, tvrdi Miro Bulj, HDZ će svejedno pokušati blokirati jer mu je od dobrobiti stanovnika Sinja važnije napokon srušiti njegova gradonačelnika.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.