BROK ‘Ne vjerujem da bi Plenković bio protiv demokracije’

Autor:

EUROPSKI PARLAMENT

Elmar Brok, njemački veteran Europskog parlamenta i bliski suradnik njemačke kancelarke Angele Merkel, komentira iznenađujuću odluku europarlamentaraca iz HDZ-a da protivno stavu Europske pučke stranke podrže mađarskog premijera Viktora Orbána

Veteran u Europskom parlamentu, a zastupnik njemačkog CDU-a još od 1980. godine, Elmar Brok studirao je na Sveučilištu u Edinburghu i započeo karijeru kao novinar. Jedan je od bliskih suradnika njemačke kancelarke Angele Merkel. Bio je dugogodišnji predsjednik Odbora za vanjsku politiku, u kojem je još uvijek član, kao i član Odbora za Ustavna pitanja te Izaslanstva za odnose s Indijom. Dobar je poznavatelj prilika u regiji Jugoistočne Europe, a dobro poznaje i hrvatskog premijera Andreja Plenkovića s kojim je usko surađivao u Europskom parlamentu. Nakon rasprave o Izvješću o stanju u Mađarskoj, gdje je na vlasti autokratski režim na čelu s Viktorom Orbánom čija je stranka Fidesz članica Europskih pučana, predsjednik njihova kluba zastupnika Manfred Weber izjavio je da će podržati Izvješće, a ostalim zastupnicima preporučio je da glasaju slobodno, nakon čega su se Europski pučani podijelili. Jedan od onih koji su podržali Izvješće i stali u obranu europskih vrijednosti za koje smatraju da su u Mađarskoj ugrožene, bio je i Elmar Brok, s kojim smo razgovarali za Nacional.

NACIONAL: Na ovoj plenarnoj sjednici vodila se oštra rasprava o pokretanju članka 7 protiv Mađarske zbog ugrožavanja temeljnih europskih vrijednosti. Nedavno je predsjednik EU komisije Jean Claude Juncker izjavio da Fidesz EPP-u predstavlja problem. Kakav je vaš stav? Pripada li ovakav Fidesz Europskim pučanima?

Ima li Fidesz svoje mjesto među Europskim pučanima ili ne, to ćemo tek vidjeti. Ovo nije dobar trenutak za takvu odluku. Ono što vidimo jest da politika gospodina Orbána šteti imidžu EPP-a. Naime, mi možemo imati različite poglede na pitanja migracija i izbjeglica, ali kada se radi o vladavini prava, neovisnosti sudova, slobodi medija, pravima civilnog društva, slobodi znanosti i sveučilišta, onda smo već došli do temeljnih principa demokracije i temelja Europske unije. Mi nismo samo međunarodna organizacija u kojoj svatko može biti član, mi smo zajednica zemalja okupljenih oko zajedničkih vrijednosti, koje su dio Europskog ugovora i kojih se svi trebaju držati. Kada netko konstantno krši te vrijednosti, mi moramo reagirati…

Pročitajte više u novom broju Nacionala…

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.