Brekalo i Pašalić strijelci u prvoj pobjedi Hrvatske nad Švicarskom

epa08727567 Croatia's midfielder Milan Badelj (L) fights for the ball with Switzerland's forward Mario Gavranovic during the international friendly soccer match between the national soccer teams of Switzerland and Croatia, at the Kybunpark stadium in St. Gallen, Switzerland, 07 October 2020.  EPA/SALVATORE DI NOLFI

EPA/SALVATORE DI NOLFI

Nakon dva remija i poraza Hrvatska je upisala prvu pobjedu u dvobojima sa Švicarskom. U prijateljskom susretu odigranom na Kybunparku u St. Gallenu Vatreni su nakon prekreta slavili rezultatom 1:2 (1:1). Domaćini su poveli preko Marija Gavranovića da bi pobjedu izabranicima Zlatka Dalića donijeli Josip Brekalo i Mario Pašalić.

Izbornik je ovom prilikom priliku dao igračima koji su u proteklom razdoblju imali manju minutažu, kao i nekim debitantima obzirom da slijede susreti Lige nacija sa Švedskom i Francuskom.

Prvu priliku na utakmici imala je Švicarska. Ricardo Rodriguez se u 6. minuti nakon ubačaja s desne strane driblingom oslobodio Bradarića, ali njegov udarac s desetak metara iskosa brani Livaković.

Hrvatska je uzvratila u 10. minute preko Brekala čiji je udarac sa 17 metara ipak nije pronašao okvir gola. Minutu kasnije udarac je okušao i kapetan Švicarska Xhaka čiji je pokušaj s oko tridesetak metara prohujao iznad grede.

Gavranović je propustio u 23. minuti dovesti domaćina u vodstvo. Nakon pogreške Badelja Xhaka je uposlio napadača Dinama, ali u situaciji 1 na 1 kao pobjednik izlazi njegov klupski kolega Livaković.

Osam minuta kasnije kombinacija Xhaka – Gavranović ipak je bila ubojitija. Prvi je ubačajem s lijeve strane pronašao Hrvata sa švicarskom putovnicom koji pored Ćalete-Cara glavom s desetak metara šalje loptu pokraj Livakovića za vodstvo domaćina nakon nešto više od pola sata igre.

Hrvatska je veliku priliku za izjednačenje propustila u 36. minuti. Ćaleta-Car je odličnom dugom loptom uposlio Melnjaka koji bježi obrani domaćih te s lijeve strane poslužuje Petkovića koji sa šest metara šalje loptu pored vratnice.

Vatreni do izjednačenja ipak dolaze do konca poluvremena. U 43. minuti Pašalić je uposlio Bradarića koji u debitantskom nastupu izvrsno asistira Brekalu za odličan pogodak iz poluvoleja kojim je pogodio prvi kut gola Omlina.

Bradarić je nakon asistencije odmah mogao i do pogotka. U posljednjoj minuti prvog dijela nakon dodavanja Petkovića pucao je s desetak metara iskosa, a lopta se odbija od Shara i odlazi malo preko grede.

Već u drugoj minuti nastavka velika prilika za Švicarsku. Vargas je odličnim dodavanjem pronašao Lotombu čiji udarac sa šest metara u posljednji trenutak blokira Bradarić. Isti igrač je zaprijetio i nakon kornera kada je snažno iz poluvoleja pucao s oko 25 metara, ali Livaković uz male poteškoće ipak lovi loptu.

Hrvatska u vodstvo dolazi u 66. minuti. Nakon duplog pasa Pašalića i Budimira prvi je upisao prvijenac u nacionalnom dresu dok je drugi poput Bradarića došao do asistencije u debitantskom nastupu.

Švicarska je uzvratila u 71. minuti kada je Vargas iskoristio pogrešku Jedvaja te se sjurio u šesnaesterac iz kojeg je pucao u prvi kut, no Livaković je siguran na vratima.

U 82. minuti u dobroj prilici našao se Itten nakon što je izbjegao zaleđe, ali udarac iskosa odlazi poviš gola. Bila je to posljednja šansa na susretu.