Branka Genzić-Horvat: ‘Tomašević ne provodi zelenu politiku, radi isto što i Bandić’

Autor:

Udruga za zaštitu okoliša Resnik

Branka Genzić-Horvat, predsjednica Udruge za zaštitu okoliša Resnik, govori da nova vlast Grada Zagreba uopće nije obavila predradnje potrebne da bi se moglo zatvoriti odlagalište Jakuševec

Gradonačelnik Tomislav Tomašević rekao je da u ovom mandatu neće uspjeti zatvoriti odlagalište Jakuševec unatoč tome što mu je zatvaranja odlagališta bilo jedno od glavnih predizbornih obećanja. Međutim, uvjeren je da će to uspjeti napraviti najkasnije do 2026. godine. Njegova izjava izazvala je nezadovoljstvo oporbe, ali i dijela javnosti. Predsjednica Udruge za zaštitu okoliša Resnik Branka Genzić-Horvat kaže da Grad nije obavio potrebne predradnje kako bi se zatvorilo odlagalište.

„Jakuševec se očekivano ne može zatvoriti jer Grad Zagreb nema nikakav sustav gospodarenja otpadom, a osobito onaj koji je uspostavljen u skladu sa zahtjevima cirkularne ekonomije, niti izgrađenu infrastrukturu za takav sustav. Svjesni smo nagomilanih problema s otpadom, ali u Zagrebu je izostao makar i pokušaj uspostave takvog sustava u skladu s načelima cirkularne ekonomije, zaštite zdravlja i okoliša, EU direktivama i najboljom EU praksom, baziranog na smanjenju ukupne količine otpada, prevencije i ponovne upotrebe, primarne selekcije, odnosno odvajanja na mjestu nastanka, izgradnji lokalnih objekata za gospodarenje otpadom, reciklažnih dvorišta, sortirnica i kompostana. Dakle, upravo onog na što je Europska komisija upozorila Hrvatsku u izvješću još 2018. godine.“

Genzić-Horvat smatra da Grad ne provodi zelenu politiku, nego da nastavlja sa štetnim projektima bivšeg gradonačelnik Bandića.

„Umjesto da ispunjavaju predizborna obećanja o zelenoj tranziciji, gradonačelnik i aktualna koalicijska vlast nastavljaju sve projekte ranijeg gradonačelnika, kao što je realizacija skupog, štetnog i zastarjelog projekta iz 2005. godine s nesagledivim dugoročnim posljedicama, mega Zagrebačkog centra za gospodarenje otpadom (ZCGO). On ima mali postotak odvajanja i proizvodnju goriva za spalionice, ali i za sve pomiješano smeće iz Zagrebačke županije i šire. To nije interes građana Zagreba.“

Tomašević je najavio objedinjavanje pogona sortirnice, kompostane i recikliranja u jedan objekt koji bi se trebao nalaziti u Resniku. Genzić-Horvat napominje da to nije u skladu s europskim normama.

„To je upravo nastavak svih nezakonitih poteza koje je započeo raniji gradonačelnik, kao i Centar za gospodarenje otpadom, kojeg i aktualni gradonačelnik nastoji lažno prikazati kao centar za recikliranje. Ne samo da je takva koncentracija suprotna ranom upozorenju Europske komisije o nepostizanju ciljeva iz EU direktive o otpadu, nego je to nastavak izgradnje još jednog novog, goreg Jakuševca u Resniku, gusto naseljenom području na Zagrebačkom vodonosniku u neposrednoj blizini crpilišta pitke vode za cijeli Zagreb i s intenzivnom proizvodnjom povrtlarskih kultura za cijeli grad i šire. Preseljenjem Jakuševca, kojeg je praktično započeo s nezakonitim skladištenjem, a zapravo najavljenom obradom najmanje 30 tisuća tona godišnje građevnog otpada u Resniku, kao i dovoženjem sveg pomiješanog i drugog tuđeg smeća u Resnik, neće se riješiti problem, nego će nastati još jedan neusporedivo gori i opasniji problem s otpadom.“

Šteta za okoliš nije jedini problem. Genzić-Horvat tvrdi da će inzistiranje na kreiranju ZCGO-a nanijeti veliku financijsku štetu građanima Zagreba.

„EU je jasno rekao da neće financirati štetne regionalne megacentre za smeće. Međutim, u intenzivnim dogovorima Grada Zagreba i gradonačelnika s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja, Fondom za energetsku učinkovitost i zaštitu okoliša, JASPERS-om, kao stvarnim EU prodavačem tehnologija, i projektantima, ulažu se silni napori da se štetni projekt ZCGO u Resniku zadrži pod svaku cijenu i lažno prikaže podobnim za financiranje iz EU sredstava. U tom cilju, gradonačelnik ga pokušava lažno prikazati centrom za reciklažu, iako je svjestan da to nije niti će ikad biti. To je zajednički pokušaj nezakonitog izvlačenja novaca iz EU fondova i to ne samo dvije milijarde kuna, prema cijenama iz 2018. godine koje spominje gradonačelnik, nego neusporedivo više. Sve će to, pored svih posljedičnih ekoloških i zdravstvenih problema, platiti građani kroz povećanja cijene usluge, kao što već dokazano trpe i plaćaju stanovnici za već izgrađene regionalne centre Marišćinu, Kaštijun i Bikarac.“

Osim što smatra da projekti za gospodarenje otpadom neće biti dobri, Genzić Horvat govori i da Zagreb nastavlja s uvozom otpada iz Zagrebačke županije. Objašnjava kako se taj problem i dalje ne rješava.

„I dok tvrdi da je izvršen veliki zaokret s otpadom, gradonačelnik istodobno dogovara i odobrava izgradnju pretovarnih stanica za dovoz tuđeg pomiješanog smeća iz Zagrebačke županije i šire u Zagreb. Dogovara daljnje financiranje izgradnje Zagrebačkog centra za pomiješano tuđe smeće sa spalionicom u Resniku. Za istaknuti je da gradonačelnik nije tražio raskid sporazuma sa Zagrebačkom županijom o dovoženju tuđeg smeća u Zagreb, iako je u vrijeme njegova sklapanja bio protiv, kao i protiv mega regionalnih centara.“ Genzić-Horvat osvrnula se i na plave vrećice s kojima nije zadovoljna. „Plavim vrećicama nije uspostavljen pravedni sustav naplate i individualizacija odgovornosti. One su nezakonite, ekološki neodržive i služe kao modus za neosnovano stjecanje financijskih sredstava pružatelju usluge. Građani i dalje ne plaćaju naknadu za otpad u skladu s pravednim načelom ‘plati koliko baciš’ jer ga bez uspostave individualizacije odgovornosti i sustava gospodarenja otpadom nije moguće provesti.“

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.