Boris Holetić: ‘Gradskoj plinari nije trebao kredit od 240 mil. eura’

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO

Boris Holetić iz Samostalnog sindikata radnika u komunalnim djelatnostima, podružnica Gradska plinara, tvrdi da će se ogroman kredit koristiti za početak funkcioniranja Zg holdinga

Nedavno je s pozicije šefa Gradske plinare Zagreb otišao Miroslav Živko. Ni Živko ni gradonačelnik Tomislav Tomašević nisu rekli koji su bili razlozi odlaska. No tu je priča s kreditom Zagrebačkog holdinga teška 240 milijuna eura. Mnogi optužuju Tomaševića da kredit nije napravljen prema proceduri, a jedan od zadužnika kredita je Gradska plinara. Boris Holetić iz Samostalnog sindikata radnika u komunalnim i srodnim djelatnostima, podružnica Gradska plinara, za Zagreb News kaže da je kredit bio vjerojatno glavni razlog odlaska Živka, ali da Plinari uopće nije ni potreban kredit. „Tu je bilo pritisaka po pitanju potpisa za kredit Holdinga. Pitanje je je li on pravno utemeljen. Živko se vjerojatno bojao koji će ishod na kraju biti. Radi se o jako velikom novcu. Druga stvar je što Gradska plinara distribucija radi s pozitivom. Mi nismo gubitaši da bismo trebali dobiti kredit. Imamo novca i za investiranje. A zašto stoji investiranje, to je sad pitanje javnih nabava. Nama nije bio potreban ovaj kredit. A taj kredit se ne koristi za Gradsku plinaru Zagreb, nego za početak funkcioniranja Holdinga. Tomaševićeva izjava je bila da će se kredit koristiti za isplatu otpremnina. To nije istina jer Gradska plinara Zagreb svoje ljude isplaćuje iz vlastitih sredstava, a ne iz sredstava Holdinga. Možda će iskoristiti za neke podružnice koje su gubitaši, ali to Gradska plinara nije. Imam informaciju od kolege iz Gradsko stambeno-komunalnog gospodarstva da će oni isto otpremnine plaćati iz vlastitih sredstava. Malo je čudno da si jamac svojom imovinom, a ne koristiš novac niti si gubitaš.“

Holetić ima informacije da je Nadzorni odbor Plinare maknuo raspravu o kreditu s dnevnog reda. „Da Plinari zatreba 50 milijuna kuna, ona na osnovu svog poslovanja može dobiti takav kredit. Mi smo jamac, a ne znamo kome taj novac ide. A jamac smo svojom imovinom, tj. građani grada Zagreba su jamac. Gradska plinara je tvrtka koja ove godine slavi 160 godina. Moja informacija je da je točka o zaduženju došla na Nadzorni odbor Plinare. Nisu dobili materijale na vrijeme pa je ta točka skinuta s dnevnog reda. U međuvremenu je kredit dogovoren bez njih. Postavlja se pitanje čemu služi Nadzorni odbor ako se stvari odrađuju bez njih. Inače, četiri člana su iz svite gradonačelnika Tomaševića.“

Na poziciju direktora Plinare postavljen je Goran Popović. Holetić se još nije susreo s njime, ali smatra da je dobro što je po struci inženjer strojarstva. „Živko je bio direktor informatike, pa vršitelj dužnosti direktora, a zatim glavni direktor. Ne mogu reći da je s njim bio loš odnos. Malo je imao manje znanja u tehničkim dijelovima posla jer je više vezan uz IT sektor, ali je mogao staviti čovjeka od struke na mjesto tehničkog direktora ili pomoćnika. Ali tu je politika očito odradila svoje. Tehnički direktor Mario Jelić je smijenjen i postavljen je Trpimir Barun koji danas to vodi. S novim šefom Plinare Goranom Popovićem još se nismo imali prilike sresti. Informaciju o njegovu radu sam mogao iščitati jedino s portala. Inženjer je strojarstva, što je dobro. U ovakvoj bi firmi trebao biti strojar na ovoj poziciji.“

Holetić kaže da su plinske cijevi dobre, ali da Plinara zbog određenih okolnosti ne stigne provjeravati sve plinomjere u Zagrebu. „Što se tiče cijevi, za razliku od Vodovoda, zadovoljavajuća je situacija. Još smo 1992. krenuli smo zamjenjivati čelik plastikom. Naši plinovodi su kvalitetno napravljeni. Ostalo nam je nešto plinovoda od čelika, ali to je postotak koji je prihvatljiv. Ostao nam je Gornji grad jer nam trebaju dozvole restauratora i sličnih. Naša mreža je jako dobra. Ali došao je potres i pandemija. Sad imamo problem jer kasnimo s redovnom zamjenom i ispitivanjem instalacija. To je možda još jedna stvar zbog koje je Živko dao ostavku. U slučaju trovanja ili smrti zbog trovanja plinom, direktor društva je direktni krivac. Imate zakonski rok za zamjenu plinomjera od osam godina. U slučaju da prođe deveta godina, dogodi se trovanje, a niste zamijenili plinomjer, odgovoran je direktor. Tijekom pandemije nam je određeno da ekipe ne mogu raditi. Imali smo potres gdje smo se svi bazirali na ispitivanje instalacija pa se stalo s redovnom zamjenom plinomjera. Ispitivali smo cjevovode po gradu, kućne i zajedničke priključke te smo dali maksimalne snage koje smo imali.“

U Plinari je problem i manjak ljudstva. Holetić se pribojava da bi se mogla dogoditi nesreća s velikim žrtvama ako ne budu imali dovoljno ljudi da poprate sve probleme na mreži. „Tu samo možemo iskomentirati da će kašnjenje biti u narednim godinama. Evidentno je da montera nema. Nitko ne razmišlja, ni gradonačelnik niti voditelj Holdinga, da se godišnje povećava broj plinskih priključaka. Zagreb se širi, a mi smanjujemo ljudstvo. U ovom trenutku trebalo bi nam oko 20 kvalitetnih ljudi, a plinoinstalatera na tržištu nema. Ove godine se u školu za plinoinstalatera na Svetom Duhu upisalo sedam učenika. Hoće li svih sedam završiti, vrlo je upitno. Mi smo imali u jednom trenutku, dok je bila kvalitetna politika Gradske plinare, da nam je škola preporučila tri najbolja đaka. Onda bi ih poslali nama na praksu. Oni su bili uposleni na državna poticajna sredstva te bi kasnije dobili ugovor o radu za stalno. Sad se počelo događati da gotovi monteri najavljuju odlazak i pokreću vlastite obrte. Sa svojim znanjem mogu dobiti istu plaću kao i kod privatnika, čak i više. Sada se bojim da bi se neka nesreća mogla dogoditi zbog manjka ljudstva. Ja stalno upozoravam da je potrebno biti dva koraka ispred, a ne samo jedan. Prirodnim odljevom odlaze kvalitetni ljudi, a ne nadomještavamo ih mladim ljudima iz sustava. Bila je priča da dio posla damo privatniku, ali nema privatnika. Uz to, tada bi cijena usluge narasla.“

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.