Blitzkriegom u drugom poluvremenu Dinamo uvjerljivo svladao Ballkanija

14.12.2023., stadion Maksimir, Zagreb - UEFA Konferencijska liga, skupina C, 6. kolo, GNK Dinamo - Ballkani. Dino Peric postize pogadak glavom za vodstvo 1:0. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Luka Stanzl / Pixsell

Dinamo je uvjerljivom pobjedom protiv Ballkanija izborio “proljeće” u Europi. U posljednjem kolu skupine C Konferencijske lige Plavi su pred 6.048 gledatelja na Maksimiru svladali kosovskog prvaka rezultatom 3:0 (0:0). Izabranici Sergeja Jakirovića su do slavlja došli u drugom poluvremenu kada su u samo sedam minuta u tri navrata zatresli mrežu gostiju. Vrata Kolicija je nakon ubačaja iz kuta nebeskim skokom otključao Dino Perić nakon čega se dva puta u strijelce upisao Bruno Petković.

Zagrebački klub je ovom pobjedom s devet osvojenih bodova zauzeo drugu poziciju u skupini. Ispred njih je završila maksimalna Viktoria Plzen koja je večeras u Češkoj s 3:0 bila bolja od kazahstanske Astane. Plavi će tako sudjelovati u ždrijebu play-offa za osminu finala koji će se u Nyonu održati u ponedjeljak s početkom u 14 sati. U njemu mogu igrati s jednom od momčadi koja je završila kao trećeplasirana u skupinama Europske lige, a u pitanju su Olympiakos, Ajax, Betis, Sturm Graz, Royale Union, Maccabi Haifa, Servette i Molde. Prvu utakmicu bi igrali u gostima 15. veljače 2024. godine dok je uzvrat na rasporedu tjedan dana kasnije u Zagrebu.

Prvu veliku priliku na utakmici imao je Dinamo u 9. minuti kada je Baturina presjekao dodavanje Jashanice nakon čega je snažno pucao s desetak metara, no u posljednji trenutak je njegov pokušaj uspio blokirati Dellova.

Četiri minute kasnije Kaneko je pao na rubu kaznenog prostora gostiju nakon duela s Dellovom, ali španjolski sudac De Burgos samo je pokazao da se nastavi s igrom.

14.12.2023., stadion Maksimir, Zagreb – UEFA Konferencijska liga, skupina C, 6. kolo, GNK Dinamo – Ballkani. Petar Sucic, Edvin Kuc Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Do završnice poluvremena nije bilo većih uzbuđenja tek su zbog ozljeda zarađenih u međusobnom duelu igru bili prisiljeni napustiti Gripshi i Šutalo.

U petoj minuti sudačke nadoknade Petković je povukao kontru Dinama u kojoj je u šansu izbacio Vidovića, a njegov udarac iz šesnaesterca zaustavlja Kolici.

14.12.2023., stadion Maksimir, Zagreb – UEFA Konferencijska liga, skupina C, 6. kolo, GNK Dinamo – Ballkani. Danijel Zagorac Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Zagorac je u 53. minuti pravovremeno izašao sa svog gola te je stigao do lopte prije napadača gostiju Berishe čime je uspio zaustaviti obećavajuću situaciju.

Dinamo je dobro zaprijetio u 59. minuti kada je Bulat uposlio Petkovića koji je s ruba kaznenog prostora šutirao ravno u vratara Ballkanija. U nastavku napada s desne strane je na drugu stativu ubacio Kaneko, a pokušaj Perkovića glavom ponovno brani dobro postavljeni Kolici.

Kaneko je u 64. minuti zaradio žuti karton jer je simuliranjem pokušao izboriti kazneni udarac na što De Burgos nije nasjeo.

Domaćin je u vodstvu od 69. minute kada je iz kornera ubacio Mišić, a u petercu je najviši u skoku bio Perić koji je zakucao loptu u gol.

14.12.2023., stadion Maksimir, Zagreb – UEFA Konferencijska liga, skupina C, 6. kolo, GNK Dinamo – Ballkani. Nogometasi Dinama slave pogodak Dine Perica za vodstvo 1:0. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Samo tri minute kasnije Dinamo je povećao prednost, a ponovno je za Ballkani koban bio prekid. Nakon ubačaja iz kornera lopta dolazi do Kaneka koji je s desne strane vraća pred gol odakle je glavom pucao Perić, a golman Kolici je kratko odbio loptu što je iskoristio Petković te je iz blizine zatresao mrežu.

U 75. minuti Ljubičić je uposlio Kaneka koji je bježi obrani gostiju nakon čega ga na ulasku u kazneni prostor ruši Dellova, a sudac De Burgos je pokazao na bijelu točku te je žutim kartonom opomenuo stopera Ballkanija. Odgovornost s 11 metara je preuzeo Petković te je drugi put na utakmici svladao Kolicija.

14.12.2023., stadion Maksimir, Zagreb – UEFA Konferencijska liga, skupina C, 6. kolo, GNK Dinamo – Ballkani. Bruno Petkovic slavi postignuti pogodak za vodstvo 2:0. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Veliku šansu gosti su imali u 80. minuti kada je Berisha bio u situaciji 1 na 1 sa Zagorcem, no vratar Dinama brani njegov prizemni udarac upućen s 15 metara.

Dinamo uzvraća četiri minute kasnije kada je sa sedam metara iskosa u bliži kut snažno pucao Moharramo, ali Kolici se nije dao iznenaditi. Par minute kasnije kasnije Ljubičić je s desne strane uposlio Rukavinu koji je s 15 metara pucao pred bliže stative propustivši tako realizirati posljednju priliku na susretu.