Basel eliminirao Dinamo iz UEFA Lige mladih

29.11.2023., stadion Maksimir, Zagreb - UEFA Liga prvaka mladih, put prvaka, 2. kolo,  GNK Dinamo FC Basel. Photo: Luka stanzl/PIXSELL

Luka Stanzl / Pixsell

Okončan je Dinamov put u UEFA Ligi mladih. Od aktualnog hrvatskog prvaka u 2. kolu puta prvaka bolji je bio švicarski šampion Basel koji se tako plasirao u šesnaestinu finala gdje će se sučeliti s nekom od momčadi koja će grupnu fazu natjecanja okončati na drugom mjestu.

Izabranici Ivice Banovića su u prethodnoj fazi natjecanja eliminirali vršnjake iz Istanbul Basaksehira, a potom su prije tri tjedna u Švicarskoj poraženi rezultatom 2:0. Danas je pak u Maksimiru odigran uzvrat u kojem nije bilo pogodaka.

Plavi su u 71. minuti uzvratnog dvoboja ostali s desetoricom igrača nakon što je mladi napadač Zlatan Košćević zaradio drugi žuti karton kad je ometao suparničkog vratara prilikom ispucavanja lopte. Pritom ga je lagano zahvatio po potkoljenici što je portugalski sudac Gustavo Correia ocijenio kao prekršaj za drugi žuti karton, prenosi službena stranica zagrebačkog kluba.

Unatoč “kadrovskom deficitu” Dinamo je posve preselio igru pred švicarska vrata, stvarao prilike, ali lopte su odsjedale ili u bloku ili letjele malo pored gola. Samo u zadnje tri minute Zagrepčani su triput bili blizu pogotku. Luka Vrbančić iz slobodnog je udarca s desna poslao kratku rolicu za Tina Miljka, on silovito potegnuo s desetak metara, a lopta na putu prema golu pogodila njegova suigrača Tonija Majića. Ubrzo je potom Miljak, nakon novog Vrbančićeva ubačaja, ovaj put s lijeva, glavom poslao loptu malo pored gola. Nijanse su dijelile Dinamo od pogotka i u sljedećoj akciji kad je Ante Sušak zavrnuo s lijeve strane, a Majić glavom također lansirao loptu uza samu vratnicu.

Nešto ranije istaknuo se i maksimirski vratar Dorian Klarin kad je zaustavio Axela Kayomba koji je s desna istrčao sam na vrh peterca.

U prvom je dijelu Tomas Baković s 20 metara potegnuo preko gola, da bi na drugoj strani u smiraju prvog dijela dvaput pokušao švicarski vezist Yannis Ryter, ali i njegovi su udarci završili pored vratnice. Veliku je priliku Dinamo kreirao u 52. minuti kad su Vilim Gec i Zlatan Košćević torpedirali loptu pred samim petercem, ali prvo je završila u bloku, a potom u korneru. Nešto je kasnije švicarski vratar Pfeiffer prilikom ispucavanja pogodio svog stopera, kapetana Erdina Ismailija, pri čemu se lopta odbila natrag prema golu i proletjela uza samu vratnicu. Pratio ju je Košćević, ali ju ipak nije uspio dostići.