ATP KUP: Pobjeda Čilića, Hrvatska povela protiv Austrije

epa08101415 Marin Cilic of Croatia serves the ball to Dennis Novak of Austria during day two of the ATP Cup tennis tournament at Ken Rosewall Arena in in Sydney, Australia, 04 January 2020.  EPA/CRAIG GOLDING EDITORIAL USE ONLY AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

EPA/CRAIG GOLDING

Hrvatska muška teniska reprezentacija povela je sa 1-0 protiv Austrije u susretu 1. kola skupine E ATP kupa u Sydneyu nakon što je Marin Čilić svladao Dennisa Novaka sa 6-7 (4), 6-4, 6-4 nakon dva sata i 26 minuta igre.

Naš trenutačno drugi igrač do pobjede protiv 108. igrača svijeta Novaka u njihovom prvom međusobnom ogledu stigao je teže od očekivanog iako niti jednom u dvoboju nije izgubio servis.

U prvom setu Čilić je dva puta stizao do “break-lopte”, prvi put kod vodstva 2-1, a drugi put kod vodstva 5-4, ali u oba je navrata 26-godišnji Austrijanac reagirao odličnim servisima. Prvu Novakovu priliku za oduzimanje servisa u dvoboju, do koje je stigao kod rezultata 3-3, Čilić je spasio asom iz drugog servisa. Prethodno je naš igrač propustio realizirati 40-0. Ključnim se u “tie-breaku” prvog seta pokazao Čilićev promašeni volej kod rezultata 4-4 kojim je Novaku dopustio “mini-break” prednosti, a Austrijanac je ponuđeno znao prihvatiti i s dva osvojena poena na svom servisu riješiti prvu dionicu meča u svoju korist.

Sve do rezultata 4-4 u drugom setu oba su igrača sigurno držala svoj početni udarac, a onda je Čilić stigao do dvije vezane “break-lopte”. Iskoristio je prvu, a zatim taj “break” i potvrdio servisom za set.

Čilić je kod rezultata 1-1 u trećem setu stigao do prve prilike za oduzimanje servisa Novaku u toj dionici, no Austrijanac je opet dobro servirao, no kod rezultata 3-3 novu priliku Čilić nije propustio. U posljednjoj igri susreta Čilić je malo zakomplicirao situaciju, nakon što je poveo sa 40-15 napravio je tri neprisiljene pogreške zaredom i ponudio Novaku “break-loptu” za povratak u susret. Srećom, tada je pogodio odličan prvi servis, stigao do izjednačenja, a onda je osvojio i sljedeća dva poena za pobjedu.

U drugom susretu snage će odmjeriti prvi “reketi” ovih reprezentacija, Borna Ćorić i Dominic Thiem, dok su za dvoboj parova za Hrvatsku prijavljeni Ivan Dodig i Nikola Mektić, a za Austriju Oliver Marach i Juergen Melzer.

U prvom dvoboju ove skupine Argentina je svladala Poljsku sa 2-1. Argentinu je u vodstvo doveo Guido Pella koji je svladao Kamila Majchrzaka sa 6-2, 2-6, 6-2, na 1-1 poravnao je Hubert Hurkacz koji je bio bolji od Diega Schwartzmana sa 4-6, 6-2, 6-3, da bi u odlučujućoj igri parova Maximo Gonzalez i Andreas Molteni nadigrali Huberta Hurkacza i Lukasza Kubota sa 6-2, 6-4.

Plasman u četvrtfinale ATP kupa izborit će šest pobjednika skupina te još dvije najbolje druge reprezentacije.

Hrvatska će u 2. kolu u ponedjeljak igrati protiv Poljske, dok će u srijedu u 3. kolu suparnik našim tenisačima biti Argentina.