Anwar Ibrahim je novi premijer Malezije

Autor:

epa10324194 Malaysia’s Pakatan Harapan (PH) party leader Anwar Ibrahim waves as he arrive at the Istana Negara (National Palace) in Kuala Lumpur, Malaysia, 24 November 2022. The Istana Negara announced that Pakatan Harapan (PH) party leader Anwar Ibrahim will be sworn in as Malaysia’s 10th prime minister, five days after the 15th general election result in a hung parliament with no clear winner.  EPA/FAZRY ISMAIL / POOL

EPA/FAZRY ISMAIL / POOL

Anwar Ibrahim u četvrtak je prisegnuo kao premijer Malezije, zaokruživši tri desetljeća dug politički put od štićenika vođe veterana Mahathira Mohamada do vođe prosvjednika, zatvorenika osuđenog za sodomiju i vođe oporbe.

Njegovo imenovanje okončalo je petodnevnu postizbornu krizu bez presedana, ali bi moglo dovesti do nove nestabilnosti s njegovim suparnikom, bivšim premijerom Muhyiddinom Yasinom, koji ga izaziva ga da dokaže svoju većinu u parlamentu.

Obojica nisu uspjela osvojiti većinu na izborima u subotu, ali je ustavni monarh, kralj Al-Sultan Abdullah, imenovao Anwara nakon razgovora s nekoliko zastupnika.

Anwar preuzima vlast u izazovnom trenutku: gospodarstvo usporava, a zemlja je podijeljena nakon tijesnih izbora koji su sukobili Anwarovu progresivnu koaliciju s Muhyiddinovim uglavnom konzervativnim etničko-malajskim, muslimanskim savezom.

Tržišta su porasla nakon završetka političkog zastoja. Valuta ringgit zabilježila je najbolji dan u dva tjedna, a dionice su porasle za 3%.

75-godišnjem Anwaru više puta je uskraćena premijerska pozicija unatoč tome što joj se tijekom godina približavao: bio je zamjenik premijera 1990-ih i službeni premijer na čekanju 2018. godine.
U međuvremenu je proveo gotovo desetljeće u zatvoru zbog sodomije i korupcije u, kako kaže, politički motiviranim optužbama s ciljem okončanja njegove karijere.

Neizvjesnost oko izbora zaprijetila je produljenjem političke nestabilnosti u toj zemlji jugoistočne Azije, koja je imala tri premijera u isto toliko godina, i riskira odgodu političkih odluka potrebnih za poticanje gospodarskog oporavka.

Anwarove pristaše izrazile su nadu da će njegova vlada spriječiti povratak povijesnih napetosti između etničkih Malajaca, muslimanske većine i etničkih kineskih i indijskih manjina.

“Sve što želimo je umjerenost za Maleziju i Anwar to predstavlja”, rekla je voditeljica komunikacija u Kuala Lumpuru, koja je tražila da je se identificira po prezimenu Tang.

“Ne možemo imati zemlju koja je podijeljena po rasi i vjeri, jer će nas to vratiti još 10 godina unazad.”

Anwar je u intervjuu Reutersu prije izbora rekao da će nastojati “naglasiti efikasno upravljanje i borbu protiv korupcije, te osloboditi ovu zemlju rasizma i vjerske netrpeljivosti” ako bude imenovan premijerom.

Njegova koalicija, poznata kao Pakatan Harapan, osvojila je 82mjesta na glasovanju u subotu, dok je Muhyiddinov Perikatan Nasional blok osvojio 73. Trebalo im je 112 za većinu i formiranje vlade.

Dugo vladajući blok Barisan osvojio je samo 30 mjesta, što je najgori izborni rezultat za koaliciju koja je dominirala politikom od neovisnosti 1957.

Barisan je u četvrtak rekao da neće podržati vladu koju vodi Muhyiddin, iako se nije spominjao Anwara.

Muhyiddin je, nakon Anwarova imenovanja, tražio od Anwara da dokaže svoju većinu u parlamentu.

Muhyiddinov blok, uključuje islamističku stranku PAS,izazvao je izborni rezultatima izazvao zabrinutost među pripadnicima etničkih kineskih i etničkih indijskih zajednica, od kojih većina slijedi druge vjere, prenosi CNN.

Vlasti su nakon glasovanja tijekom vikenda upozorile na porast etničkih napetosti na društvenim medijima, a platforma za kratke video zapise TikTok rekla je da je u stanju pripravnosti zbog sadržaja koji krši njezine smjernice.

Korisnici društvenih medija izvijestili su o brojnim objavama na TikToku od izbora u kojima se spominju nemiri u glavnom gradu Kuala Lumpuru 13. svibnja 1969., u kojima je ubijeno oko 200 ljudi, nekoliko dana nakon što su oporbene stranke koje podržavaju etnički kineski birači imali uspjeha na izborima.
Policija je poručila korisnicima društvenih medija da se suzdrže od “provokativnih” postova i rekla da postavlja 24-satne kontrolne punktove na cestama diljem zemlje kako bi osigurala javni mir i sigurnost.

Odluka o premijeru pala je na kralja Al-Sultana Abdullaha Sultana Ahmada Shaha, nakon što su i Anwar i Muhyiddin propustili njegov rok u utorak poslijepodne da sastave vladajući savez.

Ustavni monarh ima uglavnom ceremonijalnu ulogu, ali može imenovati premijera za kojeg vjeruje da će imati većinu u parlamentu.

Malezija ima jedinstvenu ustavnu monarhiju u kojoj se kraljevi naizmjenično biraju iz kraljevskih obitelji devet država da vladaju na petogodišnji mandat.

Kao premijer, Anwar će se morati pozabaviti rastućom inflacijom i usporavanjem rasta dok se gospodarstvo oporavlja od pandemije koronavirusa, istovremeno smirujući etničke napetosti.

Najizravnije pitanje bit će proračun za sljedeću godinu, koji je predložen prije raspisivanja izbora, ali još nije donesen.

Anwar će također morati pregovarati o sporazumima sa zastupnicima iz drugih blokova kako bi osigurao da može zadržati većinsku podršku u parlamentu.

“Anwar je imenovan u kritičnom trenutku u malezijskoj povijesti, gdje je politika najviše razbijena, gdje se oporavlja od depresivne ekonomije i gorkog sjećanja na Covid”, rekao je James Chai, gostujući suradnik na ISEAS-Yusof Ishak institutu u Singapuru.

“Uvijek smatran čovjekom koji je mogao ujediniti sve zaraćene frakcije, prikladno je da se Anwar pojavio u vrijeme razdora.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.