Analize ukazuju da bi slom Wagnera mogao ugroziti sigurnost nekih afričkih država. Rusija želi zadržati utjecaj

Autor:

epa10709057 Russian policemen block the access to the PMC (Private Military Company) Wagner Center building in St. Petersburg, Russia, 24 June 2023. Russian authorities on 24 June raided the Wagner offices after the group’s chief said in a video that his troops had occupied the building of the headquarters of the Southern Military District in Rostov-on-Don, demanding a meeting with Russia’s defense chiefs. Russian President Putin said in a televised address to the nation that counter-terrorism measures were enforced in Moscow and other Russian regions.  EPA/ANATOLY MALTSEV

EPA/ANATOLY MALTSEV

Neuspješna pobuna privatne vojne skupine Wagner u Rusiji riskira destabilizaciju afričkih zemalja u kojima su njezine trupe raspoređene. Brojne afričke države, uključujući Mali, Srednjoafričku Republiku (CAR), Libiju i Sudan, oslanjaju se na Wagner u borbi protiv pobunjenika, gušenju pokreta političkih neistomišljenika, obučavanju lokalnih trupa i širenju propagande.

Predsjednik Vladimir Putin, u televizijskom obraćanju u ponedjeljak, izjavio je da će vođa Wagnera Jevgenij Prigožin “biti izveden pred lice pravde” nakon što je naredio svojim trupama da marširaju na Moskvu, prije nego što ih je opozvao. Putin je nagovijestio da bi borci Wagnera mogli potpisati ugovor s ruskom vojskom, vratiti se svojim obiteljima ili preseliti u Bjelorusiju.

“Wagner više nije Rusija”, rekao je Rama Yade, viši direktor Afričkog centra Atlantskog vijeća, pozivajući se na stajalište koje je bilo široko rasprostranjeno prije pobune da je vojna sila bila neraskidivo povezana s Kremljom.

Wagner, osnovan 2014., rutinski posluje u afričkim zemljama radi pristupa prirodnim resursima poput zlata i dragog kamenja. Analitičari kažu da je to postalo ključni dio njezina poslovnog modela i da je trgovanje robom pomoglo Rusiji da izbjegne sankcije nametnute zbog rata u Ukrajini.

Predsjednik Srednjoafričke Republike (CAR) Faustin-Archange Touadéra koristio je Wagner za borbu protiv pobunjenika od 2018. Malijska vojna hunta, čiji su čelnici preuzeli vlast 2021., također je pozvala Wagner da se bori protiv islamističkih pobunjenika.

Wagner je optužen za kršenje ljudskih prava u CAR-u i Maliju. Pozivi Ujedinjenih naroda ranije ove godine na neovisnu istragu o mogućim zločinima malijskih trupa i Wagnerovih boraca u ožujku 2022. pogoršali su odnos UN-a s vladajućom huntom u Bamaku. Ranije ovog mjeseca Mali je pozvao UN da “bez odgode” povuče svoje mirovne snage Minusma od 13.000 vojnika iz te zapadnoafričke zemlje.

Mali i CAR su sada u neizvjesnosti. Wagnerova struktura se mora promijeniti jer Putin ne može dopustiti da privatna sila koja je sposobna pokrenuti pobunu ostane u sadašnjem organizacijskom i upravnom obliku. Potez uključivanja Wagnerovih boraca u rusku vojsku prva je faza te transformacije. Mali i CAR toliko se oslanjaju na ruske plaćenike da će biti ozbiljno oslabljeni, ako se trupe prerasporede u velikom broju u sklopu reorganizacije, što bi također moglo destabilizirati susjedne zemlje.

Vojni vladari Malija sklopili su bliski savez s Rusijom, dok su postajali sve neprijateljskiji prema drugim stranim državama, koje su reagirale povlačenjem mirovnih trupa. Odlazak Minusmin trupa ostavit će oko 1000 vojnika Wagnera da se bore protiv militanata povezanih s Islamskom državom i Al Qaidom koji su ubili tisuće ljudi u posljednjem desetljeću i kontroliraju ogromne dijelove središnjeg i sjevernog Malija. Vlastima Malija pomoglo je i korištenje zrakoplova nabavljenih iz Rusije. Ali događaji u Rusiji dovode u pitanje opseg potpore koju će hunta dobiti.

Wagner očito više nema potporu Kremlja i afrički čelnici koji se oslanjaju na njih moraju čekati da počnu borbe za vlast u Rusiji. Oni također moraju shvatiti da će Putinu prioritet dati stabilizacija situacije kod kuće i postizanju pobjede u Ukrajini usred protuofenzive Kijeva.

Posljedice bi mogle biti strašne za Mali, CAR i zemlje oko njih. Obje nacije su krhke i u opasnosti su da zapadnu u dublji nered koji bi se mogao preliti preko granica. To je već zamjetno u Sahelu, gdje su islamistički militanti napali Burkinu Faso, Čad i Niger posljednjih godina. CAR graniči sa Sudanom koji je zaglibio u građanski rat koji je iznjedrio rastuću humanitarnu krizu, piše Semafor.

Rusija je koristila Wagner da proširi svoj ekonomski i politički utjecaj u Africi. Bio je posebno učinkovit kao propagandno sredstvo koje Moskvu prikazuje kao pouzdanog saveznika i demonizira Francusku u njezinim bivšim kolonijama. Analitičar rizika Cheta Nwanze iz Lagosa, koji prati Sahel, rekao je da Wagnerova upotreba kao geopolitičkog oružja koje generira sredstva iz afričkih prirodnih resursa znači da će Moskva pronaći način da zadrži svoju prisutnost na kontinentu.

“Rusija treba imati privatnu vojnu tvrtku koja će obavljati prljavi posao, tako da će se naći netko drugi da preuzme ono što Prigožin ostavlja iza sebe”, rekao je Nwanze. “Možda će se čak zvati drugim imenom… ali potreba i dalje postoji.”
Neizvjesnost vjerojatno znači da bi moglo doći do “kratkog predaha” od širenja Wagnerovih operacija u podregiji, rekao je Peter Pham, bivši specijalni izaslanik SAD-a za područje Velikih jezera u Africi. “Ali priroda se gnuša vakuuma i, neumoljivo, netko će drugi ispuniti prazninu ako sigurnost i ispravno upravljanje ne popune.”

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov u ponedjeljak je rekao da članovi Wagnera rade kao “instruktori” u Maliju i CAR-u. “Ovaj posao će se, naravno, nastaviti”, rekao je u intervjuu za ruski državni informativni kanal RT, dodajući da prekinuta pobuna neće utjecati na veze Rusije s “partnerima i prijateljima”.

“Što se tiče Wagnerove ekspanzije u Africi, oni već neko vrijeme promatraju Burkinu Faso kako bi prodali oružje i plaćenike”, rekao je Ulf Laessing, koji vodi program Sahel u Zakladi Konrad Adenauer, njemačkom think-tanku. “Vladari tamo i drugdje u Sahelu dvaput će razmisliti o tome da se klade na Rusiju, kao što su to učinili Mali i CAR, s obzirom na neizvjesnosti oko Wagnerove budućnosti.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.