Preokret na Maksimiru: AEK u 90. minuti do pobjede protiv Dinama

15.08.2023., stadion Maksimir, Zagreb - Prva utakmica 3. pretkola UEFA Lige prvaka, GNK Dinamo - AEK.

Slavko Midzor/PIXSELL

U prvom susretu trećeg pretkola Lige prvaka AEK je pred 13.311 gledatelja na Maksimiru slavio protiv Dinama rezultatom 1:2 (1:0). Plavi su poveli odličnim golom Marka Bulata iz slobodnog udarca, a preokret gostima su u drugom dijelu donijeli Steven Zuber i Konstantinos Galanopoulos.

Uzvrat u Ateni igra se u subotu, a pobjednik će u play-offu igrati s belgijskom prvakom Royal Antwerpom dok će se poraženi za skupine Europske lige boriti protiv Sparte Prag. Obje momčadi su pak već sad osigurale grupnu fazu Konferencijske lige.

15.08.2023., stadion Maksimir, Zagreb – Prva utakmica 3. pretkola UEFA Lige prvaka, GNK Dinamo – AEK.

U redovima domaćina na klupi je ostao Baturina koji je proteklih dana imao povišenu temperaturu, a priliku je od prve minute dobio Bulat.

Uoči početka susreta održana je minuta šutnje za tragično preminulog navijača grčke momčadi zbog čega je odgođena prva utakmica u Ateni.

Već u prvoj minuti utakmice Ljubičić je pronašao Bulata koji je pucao sa 17 metara, a lopta je prošla malo pored suprotne stative.

Ljubičić je u 15. minuti nakon prodora pucao sa šest metara iskosa, a Stanković je uspio odbiti lopta do Petkovića koji nije stigao reagirati na pravi način.

Nedugo potom veliku šansu su propustili gosti. Nakon pogreške Moharramija Zuber je u nesebično uposlio Garciju, a njegov udarac s pet metara iskosa odlično brani Livaković.

U 20. minuti sa 17 metara je pucao i Petković, a lopta se odbija od bloka Vide nakon čega ju Stanković izbacuje preko gola.

Nakon ubačaja iz kuta u 26. minuti lopta se odbija do Ristovskog koji je snažno pucao s devet metara te je ispred gol linije pogodio u suigrača Mihajličenka koji je tako sučuvao suparnička vrata.

Šest minuta kasnije Špikić je dobro pucao s ruba kaznenog prostora iskosa, a vratar AEK-a je odličnom intervencijom sačuvao svoju mrežu.

Nakon prigovora u 36. minuti isključen je pomoćni trener grčke momčadi koji je smatrao da je Šutalo napravio prekršaj na Garciji.

Dinamo je poveo u 39. minuti. Petković je izborio slobodan udarac na više od dvadesetak metara, a njega je fantastično izveo Bulat te je pogodio gornji desni kut Stankovićeva gola.

U trećoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela Mihajličenko se izborio za posjed pored Sibidbe, a onda je iz odlične situacije s osam metara pucao loše tako da je Stanković upisao laku obranu.

AEK je u 55. i 56. minuti imao dobru priliku zaprijetiti golu Livakovića iz slobodnih udarac, no na koncu nije bilo opasnosti po vrata Plavih.

Gosti su izjednačili u 58. minuti kada je Zuber s ruba kaznenog prostora precizno pogodio donji lijevi kut Dinamova gola. Prethodno su njegovi suigrači u opasnoj zoni oduzeli loptu Mišiću.

Dobru akciju Plavih vidjeli smo u 62. kada je Moharrami poslužio Bulata, a njegov udarac s 18 metara odlično paradom brani Stanković. Dvije minute kasnije desni bočni Dinama je ubacio za Emrelija, a njegov udarac glavom završava na prečki.

AEK je i u 72. minuti zatresao mrežu Dinama i to preko Pinede, no zbog zaleđa gol nije priznat. Gosti su u 85. minuti izigrali obranu Plavih kombinacijom iz slobodnog udarca, ali udarac Garcije s desetak metara brani Livaković.

Igrači Dinama u 90. minuti nisu uspjeli očistiti opasnost pa je Pizarro povratnim dodvanjem uposlio Galanopoulosa koji je preciznim udarcem sa sedam metara iskosa pogodio suprotni kut.

U sudačkoj nadoknadi značajniju prednost AEK-u su mogli donijeti i Amrabat te dva puta Vida, no Livaković je bio na visini zadatka.