15. ožujka UN je proglasio Međunarodnim danom borbe protiv islamofobije

Autor:

Pixabay

Njemački Ustav jamči slobodu vjeroispovijesti – za svaku vjeru. To nije slučaj u svim zemljama. Zbog toga su Ujedinjeni narodi prošle godine 15. ožujka proglasili Međunarodnim danom borbe protiv islamofobije.

Zašto na današnji dan? 15. ožujka 2019. desničarski terorist ubio je 51 i ranio oko 50 osoba u dvije džamije u Christchurchu na Novom Zelandu, piše DW.

U Njemačkoj se ovaj dan ne obilježava u velikoj mjeri. I Njemačka je prije tri godine imala posebno težak, rasistički motiviran krvavi zločin u kojem su stradali uglavnom muslimani. U veljači 2020. godine jedan 43-godišnjak je ubio desetero ljudi i sebe u Hanauu.

Prema studiji Njemačkog savjetodavnog vijeća za integraciju i migraciju (SVR), predstavljenoj u jesen 2022., jedna trećina do polovice svih ispitanika izrazila je antimuslimanske i antiislamske stavove. Gotovo svaki tjedan se događaju oštećenja imovine ili pojavljuju grafiti na džamijama negdje u Njemačkoj.

Glavni tajnik Središnjeg vijeća muslimana Abdassamad El Yazidi izrazio je svoje razočaranje, gotovo frustraciju, u intervjuu za Deutsche Welle. Nažalost, antimuslimanski rasizam u Njemačkoj je “oblik mizantropije koji je postao društveno prihvatljiv”, kaže on. “To se događa u Bundestagu, događa se u pokrajinskim parlamentima od strane fašista, ali sve više i od strane predstavnika takozvanih etabliranih demokratskih stranaka, koji pecaju u mutnoj vodi i love glasove krajnje desnice”, kaže on. Time se, kaže on, diskreditira islam u cjelini.

Kanadski premijer Justin Trudeau u siječnju je prvi put imenovao povjerenika za borbu protiv islamofobije. Od 2015. godine EU ima koordinatora za borbu protiv antimuslimanskog neprijateljstva. Međutim, mjesto je ostalo upražnjeno godinu i pol prije nego što je početkom veljače dužnost preuzela diplomatkinja Marion Lalisse.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.