Zašto je Singapur odabran za susret Trumpa i Kim Jong Una?

Autor:

Pixabay

Zbog ugleda neutralne i iznimno sigurne države te bogatog iskustva u organizaciji međunarodnih susreta visokog profila, Singapur je bio logičan izbor za mjesto razgovora između američkog predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskog čelnika Kim Jong Una idući tjedan.

Singapur je jedna od najsigurnijih država u svijetu te jedna od najnaprednijih u pogledu tehnologije, infrastrukture i bankarstva. Za povijesni susret 12. lipnja je navodno odabran u konkurenciji Švicarske, Mongolije i Kine.

“Trebao nam je grad koji ima infrastrukturu za dovođenje golemog broja novinara i vladinih službenika te za organizaciju susreta ove veličine, raspona i važnosti”, istaknula je glasnogovornica američkog State Departmenta Heather Nauert.

Javna okupljanja i mediji su u Singapuru pod strogom kontrolom, što odgovara iznimno povučenom sjevernokorejskom čelniku.

No glavni adut Singapura bila je njegova neutralnost, tvrde analitičari. Taj grad-država održava prijateljske odnose i s Washingtonom i s Pjongjangom.

“Singapur se ponosi svojim statusom iskrenog posrednika sa snažnim odnosima s partnerima i važnim čimbenicima iz cijelog svijeta, uključujući SAD i Sjevernu Koreju”, smatra Nicholas Fang, analitičar sa singapurskog Instituta za međunarodna pitanja.

Riječ je o jednoj od nekoliko desetaka svjetskih država koje imaju u potpunosti funkcionalno sjevernokorejsko veleposlanstvo. Singapur je bio osmi najveći trgovinski partner Sjeverne Koreje prije no što je morao prekinuti taj odnos u skladu sa sankcijama iz rezolucija Ujedinjenih naroda iz 2017. godine.

Veliki je saveznik i Washingtona. Amerika je peti najveći trgovinski partner Singapura, stoji u podacima Svjetske banke, a američka mornarica redovno stacionira svoje ratne brodove i zrakoplove u morskoj bazi Changi.

Analitičari kao razlog za česti odabir Singapura kao domaćina susreta između zemalja s napetim odnosima navode i taj što ta država nema povijesnu prtljagu.

“Singapur ima iskustva u domaćinstvu susreta na visokoj razini između strana u prijeporu, pa želi biti neutralan i objektivan”, ističe Lim Tai Wei, istraživač s Instituta za istočnu Aziju.

Podsjetio je da je Singapur već bio domaćin susreta između kineskog predsjednika Xi Jinpinga i tadašnjeg tajvanskog predsjednika Ma Ying-jeoua 2015. godine.

Osim što je domaćin godišnjih summita ASEAN-a (Saveza država Jugoistočne Azije), u Singapuru se održava i takozvani Shangri-La dijalog, obrambeni forum na koji redovito stižu čelnici država, ministri obrane i visoki vojni dužnosnici iz više od 50 zemalja. Posljednji takav forum održan je baš prošli vikend.

Za Sjevernu Koreju izazov predstavlja i logistika. Kimov privatni zrakoplov iz doba Sovjetskog Saveza ima goriva za samo pet tisuća kilometara leta, a sjevernokorejski čelnik se protivi nadolijevanju putem. Pjongjang je od Singapura udaljen 4700 kilometara.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.