Italiji u krizi, Mattarella pod pritiskom

Autor:

epa06717263 Italian President Sergio Mattarella adresses the media at the end of his meeting with the Italian parties at the Quirinal Palace during the third round of formal political consultations following the general elections, in Rome, Italy, 07 May 2018. Italian President Sergio Mattarella is holding a round of formal political consultations following the 04 March general election in order to make a decision on to whom to give a mandate to form a new government.  EPA/ETTORE FERRARI

Italija se u ponedjeljak probudila u institucionalnoj krizi nakon što je predsjednik države odbio potvrditi vladu populista i desnice, a oni potom zatražili njegov opoziv, pišu agencije.

Predsjednik države Sergio Mattarella je u nedjelju poručio mandataru za sastav nove vlade Giuseppeu Conteu da ne može prihvatiti euroskeptika Paola Savonu za ministra financija.

Tim potezom vladajuća koalicije Pet zvijezda i Lige ugasila se i prije nego što je počela raditi.

Mattarella bi sada mogao imenovati prijelaznog, tehnokratskog premijera koji bi vodio zemlju do prijevremenih izbora. Danas će k njemu na razgovor Carlo Cottarelli, bivši izvršni direktor MMF-a, kojeg mnogi vide u toj ulozi.

Cottarell je radio u MMF-u od 2008. do 2013. i dobio nadimak “Gospodin Škare” zbog rezanja javnih troškova u Italiji.

Italija, četvrta najveća ekonomija eurozone, bez vlade je od izbora u ožujku jer nijedna politička skupina ne može formirati većina.

Mattarella je obraćanju naciji u nedjelju navečer kazao da je prihvatio sve Conteove ministre osim Savone.

“Za to sam ministarstvo tražio političku figuru s autoritetom iz koalicijskih stranaka, koja ne slovi kao netko tko bi prešao određeni prag i izazvao izlazak Italije iz eurozone”, dodao je šef države.

Conte je odbio predložiti nekog drugog i vratio mu mandat.

Po talijanskom zakonu, predsjednik ima pravo staviti veto na sastav koalicijske vlade, ali to se rijetko koristi.

Po AFP-u, to se dosad dogodilo triput, uključujući 1994. godine kada je predsjednik Oscar Luigi Scalfaro zaustavio mandatara Silvija Berlusconija u pokušaju da za ministra pravosuđa imenuje svoga odvjetnika Cesarea Previtija.

Predsjednikova uloga u Italiji uglavnom je ceremonijalna, ali zbog ovlasti da amenuje vladu i mogućnosti da raspusti parlament, šef države u nerijetkim talijanskim političkim krizama često nastupa kao najvažniji faktor u njihovu rješavanju.

Čelnik Lige Matteo Salvini i čelnik M5S Luigi Di Maio gnjevno su reagirali na Mattarellinu odluku, ocijenivši da je predsjednik djelovao izvan ovlasti koje mu dopušta ustav.

Di Maio je optužio Mattarellu za izdaju države i kazao da ga treba opozvati. “Bili smo tek nekoliko koraka do formiranja vlade i zaustavljeni smo jer u našem kabinetu imamo ministra koji je kritičan prema EU-u. Želim da se ova ustavna kriza  prebaci u parlament”, kazao je Di Maio.

Po članku 90. talijanskog ustava, parlament običnom većinom glasova može zatražiti opoziv predsjednika, ali onda o tome odlučuje ustavni sud.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.