A SAD ARGENTINA! Hrvatska slavila protiv Nigerije za prva tri boda

Kalinjingrad, 16.06.2018. - Utakmica Svjetskog nogometnog prvenstva Rusija 2018 izmeðu reprezentacija Hrvatske i Nigerije na stadionu Kalinjingrad Arena. Na fotografiji slavlje nogometaša Hrvatske. foto HINA/ Damir SENÈAR/ lsd

Hrvatska je u gotovo domaćinskim uvjetima u Kalinjingradu došla do prve pobjede na Svjetskom prvenstvu u Rusiji. ‘Vatreni’ su slavili s 2:0, i to autogolom Etebea te Luke Modrića iz jedanaesterca.

Izbornik Zlatko Dalić na travnjak je izveo super-mega-über ofenzivnu momčad. Našlo se tu mjesta i za Mandžukića i za Rebića i za Kramarića. I upravo je taj Mandžukić, ratnik, čiju prisutnost u prvoj postavi već neko vrijeme propitkuje onih gotovo četiri milijuna hrvatskih izbornika, donio prevagu kod golova.

Prvi je pao u 32. minuti susreta. Korner za Hrvatsku izveo je Modrić, lopta je došla do Rebića, koji je loptu samo proslijedio do Mandžukića. Ovaj se oslobodio čuvara i snažno glavom puknu prema golu. Kako je Etebeu iza leđa stizao Kramarić, pokušao je izbiti loptu, ali ona je završila iza leđa vratara Uzohoa.

Mandžukić je odigrao ključnu ulogu i kod drugog gola. Modrić je izveo korner u 69. minuti, a branič Nigerije Mandžukića je uhvatio baš u pravom hrvačkom zahvatu, a brazilski sudac Ricci pokazao je na bijelu točku. Smireno, preciznim prizmenim udarcem hrvatski kapetan Luka Modrić pogodio je za 2:0. “Ako Leo Messi gleda utakmicu, ovako se izvode penali”, komentar je BBC-jevog Terryja Butchera. Bio je to ujedno i peti penal dana, ukupno šesti na prvenstvu.

Hrvatska je utakmicu započela odlično, naši su nogometaši imali silnu želju što prije postići pogodak. Sjajne prilike imali su Perišić i Kramarić. Rebić je požrtvovno jurcao u napad i u obranu po boku, spašavao lopte, dijelio lopte suigračima. Ali, od 15. do 25. minute Nigerija je bila bolja od Hrvatske. Gol je nekako preokrenuo snage do kraja poluvremena. Ono što je bilo netipično za ‘Vatrene’ jest što su sa velikim brojem igrača ulazili u završnicu napada. Nisu to bili samo Mandžukić i Perišić, već su im se po novom sustavu Dalića, tu priključivali i Rebić i Kramarić.

U drugo poluvrijeme Nigerija je ušla puno bolje. Prvih pet minuta Hrvatska gotovo da nije imala loptu u svojim nogama. Hrvatska je izgubila tečnost u igri. Zabilježili smo velik broj netočnih dodavanja naših reprezentativaca, koji su teško spajali dva-tri točna dodavanja.

Ali, onaj drugi pogodak očito je došao baš u pravom trenutku. Do kraja susreta hrvatski su reprezentativci sačuvali stečenu prednost. Iako je u cijelom susretu bilo nekih slučajeva kada su nigerijski napadači pretrčali našu obranu, ona je svaukupno bila dobra. Strinić je bez zamjerke napravio svoj dio posla u obrani, jedino mu se može za zlo uzeti što nije kretao više naprijed. Vrsaljko je kretao prema naprijed, ali na prste jedne ruke mogu se nabrojati njegova točna dodavanja. Lovren i Vida bili su sigurni, bez zamjerki.

Suce susreta ne treba spominjati. Upravo kada ih se ne spominje znači da su korektno obavili svoj posao. Ricci je podijelio tek tri žuta kartona, Rakitiću i Brozoviću kod Hrvatske, Ekongu kod Nigerije. Bilo je ukupno 36 prekršaja, 20 ih je napravila Hrvatska, četiri manje Nigerija.

Ono što definitivno moramo popraviti jest preciznost udaraca. 12 puta iskušavali su naši reprezentativci Uzohoa, ali samo dva udarca išla su u okvir gola. Dva udarca u okvir gola uputila je i Nigerija, od ukupno 14. Komentatori na društvenim mrežama bili su i više nego razočarani što u prvom poluvremenu niti jedan jedini udarac nije išao u okvir gola.

I na kraju, Zlatko Dalić. Možemo reći da se kockao i pogodio. Možemo reći da je potpuno znao što radi i ovo je očekivan rezultat. Sjetimo se Ante Čačića i njegovih izmjena. Dalić je za prvom zamjenom ‘potegnuo’ ‘već’ u 60. minuti. I iskoristio je sve tri. Na kraju se pišu samo tri boda. Prva je to pobjeda na otvaranju Svjetskog prvenstva još od Francuske 1998. godine. Mnogi rade velike uspredbe, očekuju ogromne rezultate, ali ide se korak po korak. Pred vratima je Argentina, koja je danas odigrala 1:1 protiv Islanda. Svih onih gotovo četiri milijuna izbornika trebalo bi danas proslaviti pobjedu i shvatiti da ipak tu još ima mjesta za napredak.

Velika je večerašnja pobjeda. Uživajmo zato i odbrojavajmo do Argentine.