Teško li je novak u ligama petice biti, osvojili su samo šest bodova iz 14 utakmica prvog kola

epa10119294 Valladolid's defender Luis Perez (L) in action against Villarreal's defender Alfonso Pedraza during the Spanish LaLiga soccer match between Valladolid CF and Villarreal CF at Jose Zorrilla stadium in Valladolid, Spain, 13 August 2022.  EPA/R. GARCIA

EPA/R. GARCIA

Proteklog vikenda počela su natjecanja u La Ligi i Seriji A što znači da su sada u pogonu svih pet najjačih europskih liga. Od 14 klubova koji su izborili ulazak u Lige petice, u prvim kolima samo je jedan ostvario pobjedu, Bournemouth je s 2-0 pobijedio Aston Vilu, dok u španjolskoj La Ligi i talijanskoj Seriji A novo-promovirani klubovi nisu osvojili niti bod. Ukupno, u 14 utakmica novaci su osvojili šest bodova, uz spomenutu jednu pobjedu još su tri kluba ostvarili remije.

Almeria je dobrano namučila madridski Real, rano je povela preko Belgijanca Largieja Ramazanija da bi golovima Lucasa Vazqueza i Alabe u 61. i 75. minuti Ancelottijeva momčad ipak došla do pobjede. Valencia je igrajući protiv Girone 40 minuta sa igračem manje sačuvala prednost stečenu golom Solera krajem prvog dijela a Hajdukov suparnik u Konferencijskoj ligi Villarreal je s 3-0 u gostima pobijedio Valladolid.

Cremoneseov Gonzalo Escalante isključen je krajem prvog dijela pri rezultatu 1-1 ali Fiorentina je tek golom Mandragore u petoj minuti nadoknade drugog dijela došla do pobjede 3-2. Slično je bilo u Lecceu, tamo je Dumfries u četvrtoj minuti nadoknade zabio za 2-1 pobjedu Intera a Torino je uz debi Nikole Vlašića u gostima s pobijedio 2-1 Monzu koja je smanjila u 90+4 golom Danyja Mote.

Tjedan ranije počeli su Englezi, Nijemci i Francuzi. Fulham je na pogon Aleksandra Mitrovića uzeo bod Liverpoolu, završilo je 2-2, Nottingham Forest je s 2-0 poražen u Newcastleu a spomenuti Bournemouth je golovima Lerme i Moorea pobijedio Aston Villu.

U Bundesligi su dva nova/stara prvoligaša, Werder je s 2-2 u gostima iznenadio Niku Kovača i Wolfsburg a Schalke je s 3-1 poražen od Kolna. Toulouse je jedini novak u Ligue 1 koji je upisao pozitivan rezultat u prvom kolu, odigrali su 1-1 kod kuće protiv Nice. Ajaccio je s 2-1 poražen kod Lyona a Auxerre je u gostima poražen 4-1 od Lillea.