Teleskop James Webb nakon godine dana rada: “Zvijezda je rođena!”

Autor:

foto: NASA, Twitter

U čast prve godine rada teleskopa James Webb, NASA je u srijedu objavila “neviđenu” sliku složenog oblaka Rho Ophiuchi, Zemlji najbližeg područja u kojem nastaju zvijezde.

Živopisni pogled na zvijezde “nalik suncu” u kompleksu oblaka Rho Ophiuchi udaljenom 390 svjetlosnih godina predstavlja prvi put sliku na kojoj su istraživač  mogli vidjeti to područje u finim detaljima, bez ometanja zvijezda u prvom planu.

U priopćenju koje prati sliku, svemirska agencija je naziva “dinamičkom slikom koja opovrgava relativnu tišinu u svemiru i praktički traži da znanost odgonetne što točno gledamo”.

“Webbova slika Rho Ophiuchi omogućuje nam da svjedočimo vrlo kratkom razdoblju u zvjezdanom životnom ciklusu s novom jasnoćom”, rekao je Klaus Pontoppidan, znanstvenik na Webb projektu pri Znanstvenom institutu za svemirske teleskope u Baltimoreu. “Naše vlastito sunce doživjelo je fazu poput ove, davno, a sada imamo tehnologiju da vidimo početak priče druge zvijezde”, dodao je.

Neke zvijezde na slici pokazuju “sjene koje ukazuju na protoplanetarne diskove”, potencijalne buduće planetarne sustave u nastajanju, rekli su iz NASA-e.

Područje sadrži približno 50 mladih zvijezda, sve slične mase Suncu ili manje. Slikom dominira ono za što agencija kaže da su ogromni crveni bipolarni mlazovi molekularnog vodika, koji se javljaju kada zvijezda prvi put probije svoj natalni omotač kozmičke prašine, izbacujući par suprotnih mlazova u svemir.

Teleskop Webb vrijedan 6,8 milijardi funti lansiran je na Božić 2021. kao partnerstvo između Nase i europske i kanadske svemirske agencije. S milijardama proračuna i godinama u zaostatku, brzo je osvojio mnoge skeptike s nizom nikad viđenih slika iz dubina svemira.

Omogućio je ljudima da bliže zavire u podrijetlo svemira i isporučio zapanjujuće slike visoke rezolucije dalekih svjetova i tajanstvenih struktura koje ih okružuju.

Teleskop je uhvatio “rijetku i prolaznu” fazu zvijezde na pragu smrti; rane galaksije nastale su samo 350 milijuna godina nakon velikog praska; i, u veljači, dokaz o “galaksijama razbijačima svemira” daleko većim nego što su znanstvenici smatrali mogućim, s potencijalom da obore trenutne teorije kozmologije.

Prošli tjedan Nasa je otkrila da je Webb otkrio najudaljeniju aktivnu supermasivnu crnu rupu do sada, Ceers 1019, koja je postojala nešto više od 570 milijuna godina od velikog praska, piše Guardian.

“U samo godinu dana, svemirski teleskop James Webb transformirao je pogled čovječanstva na kozmos, zavirujući u oblake prašine i prvi put ugledavši svjetlost iz dalekih kuteva svemira”, rekao je u izjavi Nasin administrator, Bill Nelson. “Svaka nova slika novo je otkriće, koje znanstvenicima diljem svijeta daje snagu da postavljaju i odgovaraju na pitanja o kojima nekada nisu mogli ni sanjati. Webb je ulaganje u američke inovacije, ali i znanstveni podvig koji je omogućio Nasin međunarodni partner koji dijeli duh da se može učiniti kako bi se pomaknule granice onoga što je poznato da je moguće. Tisuće inženjera, znanstvenika i suradnika ulilo je svoju životnu strast u ovu misiju, a njihovi će napori nastaviti poboljšavati naše razumijevanje podrijetla svemira i našeg mjesta u njemu”, poručio je.

Svemirska agencija organizirala je jednotjednu “proslavu” godišnjice Webbovih prvih slika, uključujući livestream događaj u srijedu navečer sa znanstvenicima kako bi se raspravljalo o utjecaju teleskopa na istraživanje i ljudsko razumijevanje Sunčevog sustava. Događaj se može pratiti na linku NASA live.

 

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.