MJEŠTANI I AKTIVISTI: ‘Ako ministrica Koržinek to ne spriječi, Lubenice će se pretvoriti u privatni posjed’

Autor:

Goran Kovacic, Zeljko Hladika/PIXSELL, Privatna arhiva

Unatoč tome što se Ministarstvo kulture i medija protivi luksuznom kampu u creskim Lubenicama, u Gradu Cresu ističu da gradnja ide dalje. Nacional je istražio zašto se nastavlja s projektom te što je još ekološkim aktivistima ostalo na raspolaganju

Unatoč tome što se Ministarstvo kulture i medija protivi gradnji luksuznog kampa s pet zvjezdica u mjestu Lubenice na Cresu, inače poznatom po iznimno divljom i nedirnutom krajoliku, gradska vlast nastavlja s tim projektom, na opći užas i protivljenje mještana. Na nešto manje od dva hektara predviđen je kapacitet od 147 ležaja kategorije pet zvjezdica, a 4000 godina stare Lubenice jedno su od najstarijih naselja na hrvatskoj obali Jadrana. Nalaze se na 378 metara nadmorske visine, vrlo su popularna destinacija za turiste koji uživaju u netaknutoj prirodi. Mještani žele zadržati takve Lubenice, no malo je toga na raspolaganju stanovnicima i ekološkim aktivistima zato što je lokacija kampa svega 500 metara od ulaza u Lubenice određena još prostornim planovima Primorsko-goranske županije, pa posljedično i Grada Cresa, prije dvadesetak godina. No oni će se, kaže Nacionalu Marin Mlacović, predsjednik Mjesnog odbora Lubenice-Valun, boriti do kraja. Stoga će kao posljednju ‘’slamku spasa’’ svoga mjesta uskratiti suglasnost za gradnju parkirališta neposredno uz ulaz u kamp. Nacional je istražio zašto se nastavlja s projektom unatoč primjedbama stanovnika i ministrice Nine Obuljen Koržinek te koje su zakonske mogućnosti još ostale na raspolaganju da bi se spriječila – tvrde mještani – devastacija Lubenica.

Marin Mlacović, predsjednik Mjesnog odbora Valun-Lubenice, kaže da će se mještani boriti do kraja, a prvi korak je odbijanje suglasnosti za gradnju parkirališta u sklopu kampa. FOTO: Privatna arhiva

Kako kaže Walter Salković, voditelj Odsjeka za stručne poslove gradonačelnika i Gradskog vijeća Grada Cresa, Ugostiteljsko-turistička zona T3 6 u Lubenicama planirana je na predmetnoj lokaciji Prostornim planom Primorsko-goranske županije te Prostornim planom Grada Cresa, izvan naselja, kao izdvojeno građevinsko područje ugostiteljsko-turističke namjene T3, tj. kamp, još od 2002. godine:

„U postupku izrade Prostornog plana uređenja Grada Cresa davne 2002. godine Ministarstvo kulture, Konzervatorski odjel u Rijeci, izdalo je suglasnost, a 2018. propisana je obveza izrade Urbanističkog plana uređenja za to područje – UPU Lubenice. Upravni odjel za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Primorsko-goranske županije izdao je mišljenje da nije moguće isključiti mogućnost značajnog utjecaja na okoliš provedbom UPU-a i to s naglaskom na sastavnicu okoliša ‘kulturna baština’. Na osnovi toga je utvrđeno da je potrebno provesti stratešku procjenu utjecaja na okoliš. Izrađena je Strateška studija kojom je utvrđen značajan negativan utjecaj Prijedloga UPU Lubenice na kulturnu baštinu i krajobraz te su Strateškom studijom predložene mjere zaštite kojima će se taj utjecaj umanjiti. Navedene mjere iz Strateške studije ugrađene su u Prijedlog Plana te su na temelju njih dani uvjeti smještaja i gradnje unutar obuhvata Plana.“

Kako nastavlja Salković, gradonačelnik je nakon toga utvrdio Prijedlog UPU-a Lubenice i Strateške studije utjecaja na okoliš za UPU Lubenice i uputio ga na javnu raspravu koja je trajala 30 dana, a primjedbe i prijedlozi u pisanom obliku mogli su se dostavljati do zaključivanja javne rasprave. Upravo tijekom te javne rasprave – u siječnju i veljači – aktivisti, ali i Ministarstvo dobili su priliku uputiti konačne prijedloge, od kojih su neki i usvojeni.

Lubenice na Cresu nalaze se na 370 metara nadmorske visine, jedno su od najstarijih naselja ne samo na otoku, već i na čitavoj obali hrvatskog Jadrana, a danas ondje živi tek 10-ak stanovnika. FOTO: Goran Kovacic/PIXSELL

Neke od prijedloga i primjedbi uputio je i spomenuti riječki Konzervatorski odjel Ministarstva kulture i medija koji su Nacionalu poslali odgovore. Kako kažu, nakon donošenja novog Rješenja o zaštiti kulturno-povijesne cjeline Lubenica, Konzervatorski odjel u Rijeci Ministarstva kulture i medija, prilikom svih izmjena i dopuna Prostornog plana upozoravao je na potrebu dokidanja zone kampa, odnosno na potrebu premještanja izvan zone zaštite:

„Zahtjevi i primjedbe Konzervatorskog odjela nisu usvojeni te je zona kampa precrtavana i u izmijenjene Planove na neizmijenjenoj lokaciji. Nakon proširenja zone zaštite kulturno-povijesne cjeline naselja Lubenice, izrađivani su brojni dokumenti u cilju održivog planiranja budućnosti naselja; Preliminarna tehnička procjena – Preliminary Technical Assessment (PTA) koja je izrađena u okviru Regionalnog programa Vijeća Europe, Europske komisije i Ministarstva kulture 2005. godine, Urbanističko-arhitektonski i konzervatorski elaborat kulturno-povijesne cjeline naselja Lubenice 2017. godine, a u konačnici Lubenice su uvrštene i na UNESCO-ov Popis svjetske baštine/Tentativnu listu. Svi navedeni elaborati trebali su poslužiti kao stručno utemeljena podloga za prostorno-planske dokumente. Prilikom izrade Urbanističkog plana uređenja zone ugostiteljsko-turističke namjene T36 u Lubenicama, Konzervatorski odjel u Rijeci dostavio je Zahtjeve u kojima se između ostalog navodi sljedeće: Predmetna zona obavezno zadržava prirodni karakter, bez izmjene prirodne geomorfologije terena i vegetacijskih obilježja; bez ukopa i iskopa te bez mogućnosti čvrste izgradnje, a uz obavezno čuvanje svih suhozidnih struktura. Na području obuhvata UPU-a moguće je postavljanje isključivo lako uklonjivih (montažnih) struktura koje ne smiju biti vidljive s mora, iz naselja te s pristupne prometnice. Pristupna prometnica oivičena visokim suhozidnim ogradama, kao važan čimbenik doživljaja ambijenta ne smije se mijenjati.

‘Gradnja kampa je prvi korak prema devastaciji zato što se planira graditi žičara – od kampa do mora. Želimo li da taj pogled po kojem su Lubenice poznate naruši jedna žičara?’ kaže Marin Mlacović

Kako navedeni zahtjevi nisu uvršteni u Urbanistički plan, Konzervatorski odjel u Rijeci dostavio je primjedbe na Plan. Nakon dostave primjedbi i provedene javne rasprave, Konzervatorskom odjelu nije dostavljeno daljnje očitovanje Grada Cresa, stoga će temeljem Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara Konzervatorski odjel i dalje postupati sukladno propisanim mjerama zaštite i izrađenim stručnim podlogama za kulturno-povijesnu cjelinu naselja Lubenice.“

Kako je moguće da se nastavlja s gradnjom kampa bez obzira na mišljenje Ministarstva, pojasnio je Salković iz Grada Cresa. Kako kaže, prihvaćanjem primjedbi na Prijedlog UPU-a Lubenice i prijedlog Strateške studije u javnoj raspravi planirani opseg intervencije u prostoru dodatno se umanjio:

„To je izvedeno na način da se više ne definiraju uvjeti po vrstama smještajnih jedinica, već njihov maksimalni broj po prostornim cjelinama, smanjuje se maksimalna visina smještajnih jedinica na 4 m te maksimalna površina smještajnih jedinica na 40 m2 i jednom etažom, konstrukcija na koju su bile planirane za postavljanje se briše te se naglašava uvjet da smještajne jedinice ne smiju biti vezane s tlom na čvrsti način. Parkiralište se izmješta izvan zahvata UPU-a kampa. Predlaže se mjera da nije dozvoljeno zaravnavanje terena. Povijesni pješački put nije upisan kao javni put, stoga dio puta koji prolazi kroz planirani kamp ne može ostati u postojećem obliku, no predložena je nova mjera u Strateškoj studiji i Planu kojom je potrebno osigurati kontinuitet povijesnog puta. Nema izravnog kontakta lokalne samouprave s ministricom kulture, već se s ministarstvom komunicira preko Konzervatorskog odjela koji je, kao što je vidljivo iz postupka, uključen u svaki segment izrade Plana i Strateške studije.“

Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek izrazila je svoje čvrsto neslaganje s gradnjom luksuznog kampa, ali grad Cres ima zakonsku podlogu za gradnju. FOTO: Zeljko Hladika/PIXSELL

Iz creske gradske vlasti naglašavaju da je, prema rezultatima Strateške studije, planirani kamp moguće realizirati isključivo ako kamp ne utječe negativno na ustanovljene iznimne univerzalne vrijednosti naselja Lubenice. Salković kaže da je kamp moguće realizirati samo pod uvjetom da nije vidljiv iz urbane jezgre Lubenica, na vizurama s mora te s nerazvrstane ceste Valun – Podol – Lubenice:

„S tim ciljem formiran je zeleni zaštitni pojas, umanjene su dimenzije smještajnih jedinica i pratećih građevina, definirana su ograničenja za korištenje boja i materijala, rasvjete, oblikovanje bazena i dr. Pri izradi projektne dokumentacije kampa propisana je i obveza izrade vjerne vizualizacije rješenja te fotomontaže pogleda na lokaciju kampa s mora, naselja Lubenice i nerazvrstane ceste s koordinatama vizura kako bi se dokazalo da kamp neće negativno utjecati na ustanovljene iznimne univerzalne vrijednosti zaštićene cjeline naselja Lubenice. Određena su ograničenja za intervencije u prirodni teren, mjere za obavezno arheološko rekognosciranje i nadzor i dr. Zakonom o prostornom uređenju propisana je obaveza od minimalno 40% zelenila unutar obuhvata. Unutar obuhvata planirano je ukupno čak 71,47% zelenila, od čega u zaštitnoj zelenoj površini 42,05% te još 29,42% zelenila unutar ostalih prostornih jedinica. Planirani kapacitet definiran Prostornim planom Grada Cresa od 200 ležaja smanjen je na maksimalno 147 ležaja (tj. maksimalno 49 smještajnih jedinica) odnosno izgrađenost unutar obuhvata Plana ne smije biti veća od 10%.“

‘Naši Zahtjevi i primjedbe nisu usvojeni te je zona kampa precrtavana i u izmijenjene Planove na neizmijenjenoj lokaciji. Upozoravali smo na potrebu premještanja zone kampa izvan zone zaštite’, kažu u Ministarstvu

Nakon usvajanja UPU-a Lubenice na Gradskom vijeću, investitor je dužan izraditi projektnu dokumentaciju i ishoditi potrebne dozvole – lokacijsku i građevinsku – kod nadležnog Upravnog odjela za graditeljstvo, prostorno uređenje i zaštitu okoliša Primorsko-goranske županije. Salković zaključuje da u postupku izrade detaljnije projektne dokumentacije i ishođenja dozvola sudjeluju nadležna javnopravna tijela, između ostalog i Ministarstvo kulture i medija, Konzervatorski odjel u Rijeci, koji provjeravaju jesu li u projektnoj dokumentaciji i izradi vjerne vizualizacije rješenja kampa te fotomontaže pogleda na lokaciju kampa s mora, naselja Lubenice i nerazvrstane ceste ispoštovani uvjeti iz UPU-a Lubenice. Sve se to radi kako bi se dokazalo da kamp neće negativno utjecati na ustanovljene iznimne univerzalne vrijednosti zaštićene cjeline naselja Lubenice, a to je i osnovna primjedba Konzervatorskog odjela.

Nakon svega ovoga, jasno je da su – s obzirom na to da su iscrpljene sve zakonske mogućnosti – neke drastične akcije za spas Lubenica sve manje moguće. No Marin Mlacović, predsjednik Mjesnog odbora Valun-Lubenice, za Nacional je ispričao koje aktivnosti provode stanovnici i aktivisti te najavio da će se za pomoć obratiti ministrici Nini Obuljen Koržinek. Kako Mlacović kaže, članovi Mjesnog odbora nezavisna su lista: „Nemamo nikakve veze ni s jednom političkom opcijom. Smatramo da svaka nova gradnja ne mora nužno predstavljati i razvoj. Mi kažemo ‘da’ održivom razvoju, ali kontrolirano. Na kraju krajeva, mi mještani dali smo glas gradskoj vlasti Cresa, naše povjerenje. Kad se prije 20-ak godina počelo govoriti o kampu, u tom poratnom razdoblju to nije bilo u fokusu, turizam je postao glavni izvor prihoda, pa se 2016. pojavio investitor koji je vidio mogućnost ulaganja u Lubenice. Zašto se nitko iz Grada nije tada pojavio i došao pred narod i to rekao ljudima? Dakle, mi smo izabrali vlast, nisu je izabrali investitori.“

Prije tri godine mještanima Lubenica predstavljen je projekt kampa i već je tada bilo mnogo rasprave i protivljenja. FOTO: Privatna arhiva

Mlacović u turizmu radi od svoje 13. godine, razgovara s puno ljudi. Kaže da je feedback ljudi koji dolaze na cijeli Cres zaista negativan kad je riječ o tom kampu:

„Ta lokacija kampa u blizini Lubenica određena je prostornim planovima prije 20-ak godina, ali otkad se pojavio ovaj investitor ljudi naprosto nemaju dobar osjećaj. Investitor je povezan s ruskim kapitalom, s Jadrankom, a znamo da su oni devastirali Lošinj. Mislim da je sada već i kasno išta promijeniti, nažalost, ali mi se bez borbe nećemo predati. Prvo što možemo jest biti dosadni prema Gradu, to ćemo i raditi. Prošla je i javna rasprava, bilo je brojnih primjedbi, malo toga je uvaženo. U Gradu naprosto žele ići s gradnjom. Mi, za razliku od gradske vlasti, smatramo da se gradnja kampa protivi svim ekološkim načelima održivog, dugoročnog razvoja. Konzervatorski odjel u Rijeci Ministarstva kulture i medija protivi se gradnji, ali se zbog te gradnje puni gradski proračun, to je posve jasno. Ali nemojmo da nam se dogodi betonizacija Lubenica. Ljudi ovamo dolaze radi mira, predivne prirode, upravo radi neizgrađenosti prostora. Zašto ne bismo bili, kao i dosad, ‘green’ otok, Cres je po tome prepoznatljiv, po toj divljini, netaknutosti prirode. Zašto uništavati nešto što ima svoju vrijednost? Ja smatram da je gradnja kampa devastacija Lubenica, ali nažalost mi više nemamo zakonsku podlogu gradnju spriječiti. Inače, investitor je kupio i sedam ruševnih kuća u Lubenicama, ali namjere im nisu čiste. Neka se obnove te kuće, naravno, ali te kuće poslužit će investitorima – kako smo saznali – kao budući objekti za popratne sadržaje, kad se njihov kamp izgradi. U jednoj kući bi bio ugostiteljski objekt, u drugoj zlatarna i slično. Naravno, time bi se pogodovalo šačici ljudi koji bi boravili u kampu, to je privatizacija našeg dijela otoka. Tom kupnjom oni su i službeno ušli u Lubenice. Što možemo očekivati jednog dana? Možemo očekivati da će oni u skoroj budućnosti, kad se kamp izgradi, ispred Lubenica staviti ploču ‘Privatni posjed’“.

Marin Gregorović, gradonačelnik Cresa, kaže da je planirani kamp moguće realizirati isključivo ako on ne utječe negativno na ustanovljene iznimne univerzalne vrijednosti naselja Lubenice. FOTO: Goran Kovacic/PIXSELL

Mlacović ponavlja da je svima jasno da je zakonski sve uređeno i da gradnja može krenuti bez obzira na sva protivljenja, ali oni neće samo tako odustati. Spremni su, nakon sezone, sjesti i razgovarati s Gradom, investitorom, predložiti neki drugi projekt ako se baš mora nešto graditi:

„Zašto se, umjesto kampa, ne bi uredio neki eko turizam, zašto se treba graditi? Idući naš korak je razgovor s ministricom Ninom Obuljen Koržinek, ona je čvrsto izrazila svoje neslaganje s gradnjom, ali pokušat ćemo nešto u razgovoru s njom. Lubenice imaju 12 stanovnika, ali s okolnim naseljima to je stotinjak ljudi koji ovdje dolaze. Sve ćemo napraviti da spriječimo izgradnju kampa. Priča se i da je sve to dogovoreno u tajnosti, ali ne želim nagađati niti osuđivati.“

Mlacović je otkrio da članovi lubeničkog mjesnog odbora imaju ‘’asa u rukavu’’ kojim će pokušati odgoditi početak gradnje. Naime, lokacijska dozvola za budući kamp još nije izdana, ali to bi se uskoro trebalo riješiti.

‘Gradnja kampa protivi se svim ekološkim načelima održivog, dugoročnog razvoja. Ali zbog te gradnje puni se gradski proračun, to je posve jasno. Ali nemojmo da nam se dogodi betonizacija Lubenica’, kaže Marin Mlacović

Parkiralište je, međutim, posve drugačija priča i tu bi mjesni odbor mogao imati zadnju riječ:

„Suglasnost za izgradnju parkirališta u blizini kampa nije izdana, a ona je potrebna zato što se desna strana čestice treba prenamijeniti iz poljoprivrednog u građevinsko zemljište. Upravo tu suglasnost treba dati mjesni odbor. Nisu je još tražili, ali ako traže mi tu suglasnost nećemo dati. Tražit ćemo razgovor i pokušati neke stvari izmijeniti, ako se ništa ne promijeni suglasnost se neće izdati. Razlog više zbog kojih ne želimo gradnju jesu gromače, odnosno suhozidi, koje su naše none i nonići gradili i slagali svojim rukama, to je naša baština koja će se gradnjom kampa uništiti. Infrastruktura u Lubenicama, potrebna za kamp s pet zvjezdica, trenutačno nije primjerena pa se stoga planira graditi kružni tok. A to znači da će se suhozidi rušiti, a to je dio naše povijesti i tradicije. Nećemo to dozvoliti! Na javnoj raspravi početkom godine govorilo se o tome i da je projekt kampa prvi korak prema devastaciji zato što se planira graditi žičara – od kampa do mora. Što to znači? Želimo li da taj pogled po kojem su Lubenice poznate naruši jedna žičara? Zato što ti elitni gosti neće ići pješice do plaže. Strašno! To su sve mali koraci koji će dovesti do sve veće devastacije Lubenica.“

Mlacović je i član Zavičajnog društva Gerbin, udruge osnovane prije četiri godine koja promiče ovaj autohtoni kraj. Kao Zavičajno društvo pisali su, kaže, Gradu Cresu primjedbe, prijedloge, a već su poznate njihove majice ‘’No camping’’ te onda ‘’hvala’’ na puno jezika. Mogu se kupiti u Muzeju ovčarstva u Lubenicama, kao dio shvaćanja što se radi i što se planira raditi na ovom području. Mirnim putem pokušavaju naći rješenje i ljudima objasniti što se planira. Zaključio je – nema predaje.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.