Gospodarenje otpadom: Sabor raspravlja o zabrani nekih plastičnih proizvoda na tržištu

Autor:

12.07.2021., Zagreb - Na prijedlog zastupnice Karoline Vidovic Kristo Sabor je minutom sutnje odao pocast zrtvama genocida u Srebrenici.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Sabor u utorak nastavlja s radom raspravom o prijedlogu Zakona o gospodarenju otpadom koji donosi nove ciljeve do 2035. godine, povećanja odvajanja i recikliranja otpada, smanjenja odlaganja otpada te se zabranjuje stavljanje na tržište nekih jednokratnih plastičnih proizvoda, donosi N1.

To su, primjerice štapići, slamke, pribor za jelo i slično te plastične vrećice za nošenje debljine manje od 50 mikrometara uz izuzetak vrlo laganih plastičnih vrećica za nošenje što je usklađenje s direktivama iz područja gospodarenja otpadom. Predviđa i donošenje planskih dokumenata gospodarenja otpadom na razini županija, nadležnosti u izdavanju dozvola i vođenje očevidnika i evidencija za gospodarenje otpadom te se regulira način rada i evidencija centara za ponovnu uporabu.

Zakonom se također propisuje nadležnost županijskog upravnog tijela za vođenje Očevidnika sakupljača. Propisuje se da Ministarstvo izdaje dozvole za gospodarenje otpadom za opasni otpad i za neopasni otpad koji se obrađuje postupcima u kojima se otpad koristi kao gorivo ili drugog načina dobivanja energije i spaljivanje otpada na kopnu. Nadležno županijsko tijelo izdaje dozvole za neopasni otpad za sve ostale postupke oporabe i zbrinjavanja. Za neke postupke oporabe otpada i za postupak sakupljanja svih vrsta otpada uvodi se upis u očevidnik koji vode nadležni županijski uredi.

Centri za ponovnu uporabu

Propisuje se da se dozvola za gospodarenje otpadom izdaje na rok od deset godina. Utvrđuje se nadležnost županijskih upravnih tijela za vođenje evidencija i očevidnika za djelatnosti gospodarenja otpadom, a očevidnik o ukidanju statusa otpada vodi Ministarstvo. Predloženim Zakonom propisuje se javna usluga prikupljanja miješanog komunalnog otpada.

Zakonskim se prijedlogom propisuju centri za ponovnu uporabu, postupak vođenja očevidnika o nastanku i tijeku otpada te obveznici vođenja tog očevidnika. Prijedlogom zakona utvrđuju se uvjeti i nadležnosti za gospodarenje otpadom iz rudarske industrije. Propisuje se i da su obveznici izrade plana gospodarenja otpadom Republika Hrvatska i županije. Utvrđuju se obaveze proizvođačima proizvoda u okviru proširene odgovornosti i način organiziranja sustava proširene odgovornosti proizvođača putem Fonda i Organizacije. Određuju se posebne kategorije otpada za koje se propisuju posebni uvjeti gospodarenja i plaćanje posebnih naknada.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.