Energetski div Exxon Mobil tuži EU kako bi blokirao porez na dobit od energije

Autor:

Raymond Kotewicz, Unsplash

Američki energetski div ExxonMobil tuži Europsku uniju (EU) u pokušaju da ukine novi porez na neočekivane prihode naftnim tvrtkama.

Porez na neočekivanu dobit nameće se tvrtkama koje su imale koristi od nečega za što nisu bile odgovorne.

Energetske tvrtke dobivaju mnogo više novca za svoju naftu i plin, dijelom zbog zabrinutosti u opskrbi nakon ruske invazije na Ukrajinu.

No Exxon je optužio Bruxelles za prekoračenje svojih zakonskih ovlasti, nazivajući tu mjeru “kontraproduktivnom”.

ExxonMobil je u listopadu izvijestio o tromjesečnoj dobiti od gotovo 20 milijardi dolara.

Tvrtka, zajedno s drugim velikim igračima u sektoru nafte i plina, ustvrdila je kako bi, međutim, oštre mjere obeshrabrile ulaganja.
U rujnu je šefica Europske komisije Ursula von der Leyen objavila plan za hitne slučajeve za velike naftne, plinske i rudarske kompanije da plate “krizni doprinos” na njihovu povećanu dobit 2022.

Najavljen je porez od 33 posto na ovogodišnju dobit, koja je više od 20 posto veća od prosjeka prethodne tri godine.

Exxon je također tvrdio da porez potkopava povjerenje investitora, u žalbi podnesenoj Općem sudu EU-a sa sjedištem u Luksemburgu.

“Hoćemo li ulagati ovdje prvenstveno ovisi o tome koliko će Europa biti atraktivna i globalno konkurentna”, rekao je glasnogovornik Exxona Casey Norton novinskoj agenciji Reuters.

Na sastanku s investitorima ranije ovog mjeseca, glavni financijski direktor ExxonMobila procijenio je da bi EU porez koštao grupu “preko 2 milijarde dolara”.

Europska komisija priopćila je da “prima na znanje” tužbu Exxona.

U izjavi od četvrtka, njezina glasnogovornica rekla je da će sada Opći sud donijeti odluku o slučaju.

“Komisija tvrdi da su dotične mjere u potpunosti u skladu sa zakonima EU-a”, rekla je Arianna Podesta u izjavi.

EU se uvelike pokušava odvojiti od ruske energije nakon invazije na Ukrajinu, ali to ju je natjeralo da traži alternativne izvore.

Ministri EU-a procjenjuju da mogu prikupiti 140 milijardi eura (123 milijarde funti) od poreza na proizvođače i dobavljače električne energije koji nisu plinski, a koji ostvaruju profit veći od uobičajenog na trenutnim razinama potražnje.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.