DINO ŠARAN: ‘Danas je zabava važnija od sadržaja. S tim ćemo jednom morati izaći na kraj’

Autor:

Amer Beganović

Sarajevski glazbenik Dino Šaran najavljuje veliki projekt – prvi album grupe Letu štuke, originalno objavljen 2005. godine, koji je upravo reizdan kao dvostruki remasterirani album na vinilu. Ideja je bila da se objavi 2020., na 15. godišnjicu izdavanja, ali zbog korone se to prolongiralo

Sarajevska grupa Letu štuke osnovana je 1986. godine, ali se razišla prije službenog diskografskog izdanja nakon godinu dana. Dino Šaran, originalni član grupe koji se nakon višegodišnjeg boravka u Zagrebu vratio u Sarajevo, 18 godina kasnije okupio je nove članove i 2005. su objavili prvi album ‘’Letu štuke’’ za diskografsku kuću Menart. Pjesme s tog albuma ‘’Mjesto za dvoje’’, ‘’Minimalizam’’ i ‘’Pero Papakoder’’ postali su hitovi grupe koja je ubrzo postala jedna od najtraženijih novih sarajevskih grupa u regiji. Tri godine kasnije objavili su novi album ‘’Proteini i ugljikohidrati’’ (2008.), potom ‘’Brojevi računa’’ (2011.) i posljednji ‘’Topla voda’’ (2018.). Unatoč odličnim recenzijama posljednjih triju albuma, publika najviše voli pjesme s njihova debitantskog albuma koji će 11. ožujka biti objavljen na dvostrukom vinilu u masteriranoj verziji.

NACIONAL: Posljednji album ‘’Topla voda’’ objavili ste 2018. i umjesto da nakon četiri godine ponudite nešto novo, vi ćete objaviti vaš prvi, remasterirani album. Zašto?

Rekao bih da se radi o malo više od tri godine pauze s obzirom na to da smo album objavili u studenome 2018. Novih pjesama ima, ali smo čekali kraj pandemije da bismo krenuli u njihovu realizaciju. Nešto kao restart nakon svega što nas je globalno usporilo i smorilo. Ideja da se objavi prvi album na vinilu datira iz 2020., na petnaestogodišnjicu njegova izdavanja. Na žalost, iz objektivnih razloga naš izdavač Menart nije bio u prilici da to realizira do sada.

NACIONAL: Zašto vam je važno imati album na vinilu?

Zato što je to vrijedan dokument, a i lijepo bi ga bilo imati i na vinilu. Dovoljno dugo je ‘’odležao’’. Nismo skloni trendovima, ali trend digitalnih reizdanja na longplejkama je sasvim kul. Dakle, nije presudno, ali ima vrijednost. Prije svega kolekcionarsku.

NACIONAL: Vjerujete li da će to razveseliti vašu publiku?

Vjerujem da hoće. Radi se u dvostrukom vinilu s luksuznim coverom i bonus demo snimkama iz kojih je album i nastao. Lijepo to sve izgleda.

NACIONAL: Pjesme s tog albuma utrle su put uspjehu grupe, poput hitova ‘’Mjesto za dvoje’’ ili ‘’Minimalizam’’. Sjećate li se kako su nastale te pjesme kada ste ih stvarali?

Album je pisan kao jedna cjelina, iako to nije bila prva namjera. Tako je ispalo i to je dobro. Radi se o pjesmama koje su pisane od kraja rata pa do 2005. Nastale su spontano, bez ikakvih kalkulacija. Od ‘’Mjesta za dvoje’’, preko ‘’Minimalizma’’ pa do pjesme ‘’Zagrljaj’’ koja zatvara album. Snimalo se na više lokacija: od Sarajeva, preko Zagreba pa do Pariza. Brojni i različiti gosti su svemu dali poseban štih. Bilo je to jedinstveno iskustvo.

 

‘Album na vinilu je vrijedan dokument. Nismo skloni trendovima, ali trend digitalnih reizdanja na longplejkama je sasvim cool. Ima svoju vrijednost, prije svega kolekcionarsku’

 

NACIONAL: Je li točno da ste pjesmu ‘’Mjesto za dvoje’’ napisali za Crvenu jabuku?

Da. U to doba sam još uvijek surađivao s Crvenom jabukom, ali pjesma im se nije svidjela. Danas im se vjerojatno sviđa.

NACIONAL: Zašto je oni nisu uzeli i kako danas komentiraju taj propust?

Sjećam se da im se baš nije dopao sadržaj pjesme. Smatrali su ga previše političnim. Danas vjerojatno misle drugačije. Ne znam.

NACIONAL: Objavili ste četiri albuma. Vaša publika kao da još uvijek najviše voli pjesme s prvog albuma. Kako to komentirate?

Objašnjenje je jednostavno; u doba kad smo izdali drugi album 2008., eter u Hrvatskoj se u određenoj mjeri zatvorio za nerezidentne izvođače. Došla je nova era. Zato smo i mi bili mnogo manje zastupljeni. Taj trend se nastavio kroz godine, a mi smo objavili treći i četvrti album. Eter je postao još zatvoreniji, a pojavila su se i formatirane radijske stanice s još užim izborom regionalnih izvođača. S druge strane, svaka država ima pravo štititi vlastito tržište. U svakom slučaju, siguran sam da upravo zbog toga publika nije imala priliku čuti ostale albume kao što je čula prvi.

NACIONAL: Iako vas je prvi album na najbolji mogući način predstavio publici, pjesme s ostala tri albuma nikada nisu dobile toliku pažnju i takav prijem u medijima, iako su kritike bile pozitivne. Koliko je teško etabliranoj i popularnoj grupi poput vaše dospjeti do bolje medijske vidljivosti i slušanosti?

Naravno da je komercijalni efekt ili kvaliteta ono što presudi na kraju, ali i uloga izdavača je bitna. Mi imamo domaćeg izdavača, a nemamo podršku mainstream medija jer nismo rezidenti. Zar to nije apsurd? To znači da izvođači u katalogu istog izdavača ne mogu imati jednak tretman. Po meni to uništava smisao izdavaštva i otvara prostor digitalnim platformama i globalnim mrežama.

‘Tri vladajuće stranke i njihovi trabanti ne donose ništa dobro narodu Bosne i Hercegovine’. FOTO: Amer Beganović

NACIONAL: Sarajevo često ponudi novo ime koje privuče pažnju. Počevši od Indexa preko Bijelog dugmeta i Zdravka Čolića pa preko Kemala Montena i Zabranjenog pušenja, Plavog orkestra i Elvisa J. Kurtovicha do Dubioze kolektiv, Amire Medunjanin, Damira Imamovića, Damira Avdića i Bože Vreće pa sve do Bube Corellija i Jala Brata. Koliko pratite glazbenu scenu BiH?

Pratim tu i tamo. Zvuk i teme se mijenjaju s vremenom. Kao i sve ostalo.

NACIONAL: Što vas je posljednje u BiH ugodno iznenadilo? Koga biste izdvojili?

Izdvojio bih pojedince i njihove uspjehe. Filmaše, uspjehe sportaša i književnika. Uspjehe svih onih koji su državi dali više nego ona njima. U tom paketu su i kolege muzičari.

NACIONAL: Iako je od rata u BiH prošlo puno godina, stanje u BiH danas izgleda kao da je rat jučer završio. Skloni ste u pjesmama kritizirati društvo u kojem živite. Kako gledate na trenutnu situaciju u BiH?

Komplicirano je. S jedne strane govorimo o demokratskom društvu i proeuropskoj politici, a pozadina svega su korupcija i kriminal vladajućih struktura i njihovih poslušnika. Iza svake segregacije u ime nacionalnih su osobni interesi. Novac i moć. To je jedina istina.

NACIONAL: U intervjuu prije sedam godina izjavili ste da je „jedino rješenje da se cijela internacionala, sva radnička klasa, svi obespravljeni, dignu protiv manjine, odnosno tih svega par posto bogataša, koji se toga boje i čine sve da se to ne dogodi“. Mislite li i danas isto?

Za to mora doći do masovnog osvještenja. Čovjek mora sazreti i patriotizam shvatiti kao mnogo širu kategoriju. Patriotizam nije zastava, već otvoren pogled i stav za drugog i drugačijeg. Patriotizam je zaštititi manjine i ne dozvoliti da se osjećaju kao manjine. ‘’Jači tlači’’ nije krilatica istinskog patriotizma. Hoće li do toga doći nasilnim ili mirnim putem, ne znam. Danas nisam siguran u mogućnost globalne nasilne revolucije. Valjda sam i sam sazrio.

 

‘Imamo domaćeg izdavača, a nemamo podršku medija jer nismo rezidenti. Zar to nije apsurd? To znači da izvođači istog izdavača nemaju jednaki tretman. To uništava smisao izdavaštva’

 

NACIONAL: A da se dogodi da se radnička klasa digne na noge, što nakon toga?

To će znati oni koji osmisle i povedu to dizanje na noge. Valjda.

NACIONAL: Kako gledate na budućnost BiH? Što bi trebalo poduzeti da se umire tenzije i obrati više pažnje na bolji život građana?

Prije svega potrebno je u što većem broju izaći na izbore i poraziti one političke opcije koje podržavaju postojeću političku agoniju. To su tri vladajuće stranke i njihovi trabanti. Već decenijama ne donose ništa dobro narodu pod krinkom zaštite vitalnih nacionalnih interesa. ‘’Zavadi pa vladaj’’ je stara i oprobana strategija i paravan za kriminal i osobno bogaćenje vladara. To jednom mora prestati.

NACIONAL: Kada usporedite vrijeme prvog albuma s današnjim, je li za glazbenike poput vas bilo bolje 2005. ili danas?

Na žalost, prije je bilo bolje. Prioriteti nisu bili zarada i instant-slava. Motivi su bili iskreniji i humaniji. To ne znači da danas nema inventivnih i talentiranih mladih umjetnika. Mnogo toga se promijenilo i zabava je postala neusporedivo važnija od sadržaja. I s tim ćemo jednom morati izaći na kraj, ali što je tu je. Sve je to borba za bolje.

NACIONAL: Hoće li izlazak vinila pratiti i turneja?

Mi bez obzira na sve nastavljamo s turnejom posljednjeg albuma i spremamo nove pjesme. Vinil neka bude bonus publici i nagrada za uspješno preživljavanje u doba korone. I hommage onima kojih više nema među nama.

OZNAKE: dino šaran

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.