ŽUPAN KOLAR “Sustavno unapređenje poduzetništva i obrtništva”

Autor:

Nacional

Broj novoosnovanih tvrtki u Krapinsko-zagorskoj županiji veći je za 11,5 posto u odnosu na 2017., a broj zaposlenih povećan je za 4,9 posto. Ukupni prihodi poduzetnika Krapinsko-zagorske županije iznosili su 13 milijardi kuna, a ostvareni prihodi povećani su za 10,6 posto. Krapinsko-zagorska je županija s najvećim rastom zapošljavanja, jer se od 2012. godine do 2018. otvorilo 640 novih poduzeća, što je rast od 30 posto, a broj zaposlenih od 2012. godine porastao je za 25 posto.
Neka od tih poduzeća predstavit će se na 27. Međunarodnom sajmu – Zagorskom gospodarskom zboru, od 12 do 14. rujna 2019., na kojem će biti oko 250 izlagača iz Hrvatske i susjednih država. Sudjelovat će nositelji obrta – od tradicijskih do suvremenih. Pokazat će se način proizvodnje dječjih drvenih igračaka, predstaviti turističku ponudu, održati skupove i promocije, ali i pokazati dosege suvremenog gospodarstva. Mali i srednji poduzetnici čine više od 90 posto poduzetnika Krapinsko-zagorske županije te se očekuje i njihova znatnija uloga u budućnosti.
Željko Kolar, župan krapinsko-zagorski, kaže:
„Krapinsko-zagorska županija u svojim proračunskim stavkama u gospodarstvu opredijelila se za sustavno unapređenje poduzetništva i obrtništva na svom području iz razloga što isto ima dominantan značaj u gospodarskom razvoju županije. Potpisan je ugovor o provedbi programa „Kreditom do konkurentnosti“ s Ministarstvom gospodarstva, poduzetništva i obrta kao i s poslovnim bankama gdje subvencioniramo kamate, godišnje izdvajamo 1,3 milijuna kuna za subvenciju kamata. Uz to podupiremo i tradicijske obrte s ciljem očuvanje baštine i tradicije. U tijeku je izgradnja Poslovno-tehnološkog inkubatora KZŽ vrijednosti investicije od oko 34 milijuna kuna, a putem Operativnog programa "Konkurentnost i kohezija
2014. – 2020. Razvoj poslovne infrastrukture“ Županija je osigurala 20 milijuna kuna bespovratnih sredstava za realizaciju projekta, a Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije oko milijun i pol kuna bespovratno. Predviđeno je da početkom 2020. završava uspostava Poslovno – tehnološkog inkubatora KZŽ u Poslovnoj zoni Krapina Nova – Zapad.“
Župan Kolar ističe da županija kojoj je na čelu nastoji biti središte razvoja obrta, malog i srednjeg poduzetništva, a u sklopu toga raznim programima usmjerava mlade ljude na upis u strukovne programe obrazovanja za kojima postoji povećana potražnja na području županije te dobra perspektiva za zapošljavanje i ekonomsku sigurnost. S oporavkom i rastom gospodarstva povećava se, kaže Kolar, i potražnja za radnicima, no veliki problem je pronalazak kvalificirane radne snage u pojedinim deficitarnim zanimanjima zbog neusklađivanja obrazovnog sustava s tržištem rada. Upravo zbog toga Županija stipendira učenike i studente koji upišu deficitarna zanimanja kako bi se što više uskladili s potražnjom na tržištu rada. Od 2013. do 2018. za stipendije je isplaćeno 3,1 milijun kuna za 579 stipendista Županije, od toga 287 učenika i 292 studenta. U tom periodu dodijeljeno je 115
stipendija za deficitarna zanimanja.
Kako tvrdi župan, najznačajniju ulogu u strukturi Krapinsko-zagorske županije prema ostvarenim ukupnim prihodima u 2018. imali su poduzetnici u djelatnosti prerađivačke industrije s rezultatom od 5,7 milijardi kuna, što je povećanje od 5,6 posto. U ukupnim prihodima poduzetnika županije prerađivačka industrija ima udio od 44,1 posto. Osim toga, poduzetnici prerađivačke industrije ističu se i po broju zaposlenih – njih 9.870 – u 2018. U djelatnosti trgovine na veliko i malo poslovalo je najviše poduzetnika, 475, a imali su 3.517 zaposlenih, odnosno 2,4 posto više nego 2017. U 2018. godini poduzetnici Krapinsko-zagorske županije povećali su rashode u odnosu na 2017. godinu za 10,9 posto, uz istovremeno povećanje prihoda
za 10,6 posto, što je utjecalo na veću efikasnost poslovanja poduzetnika Krapinsko-zagorske županije mjereno pokazateljem ekonomičnosti.
Kolar kaže:
„Krapinsko-zagorske županija je u odnosu na druge županije u Hrvatskoj najbolje rangirana prema ekonomičnosti poslovanja poduzetnika, na trećem mjestu. Prema pokazatelju produktivnosti rada mjerenim odnosom neto dobiti i broja zaposlenih na šestom je mjestu, a prema pokazatelju produktivnosti rada mjerenim odnosom ukupnih prihoda i broja zaposlenih, na devetom. Prostor Krapinsko-zagorske županije, s ekonomskog gledišta, možemo promatrati kao tržište koje se neprekidno mijenja uslijed promjena u razmjeni dobara i usluga. Kako je i europska regionalna
politika dizajnirana da smanji nesklad između različitih stupnjeva ekonomskog razvoja pojedinih regija, kroz financiranje konkretnih projekata u regijama i gradovima, tako je i osnovna ideja koja je prožeta razvojnom strategijom Krapinsko-zagorske županije jačanje ljudskog potencijala, koji može apsorbirati pomoć, kvalitetno je artikulirati kroz projekte te time doprinijeti razvoju i kompetitivnosti regije uz razmjenu ideja i primjera najbolje prakse.“
Nekoliko tvrtki u Krapinsko-zagorskoj županiji istaknule su se načinom rada i brojem zaposlenika. Tvrtka Valoviti papiri Dunapack d.o.o., koja je prije petnaest godina u Zaboku započela s proizvodnjom raznih vrsta papirnate ambalaže, jedna je od najuspješnijih tvrtki ne samo u Hrvatskom zagorju, već i u čitavoj Hrvatskoj.
Tvrtka je u stopostotnom privatnom vlasništvu, kao dio velike međunarodne grupe, koja je zapravo obiteljski posao već petu generaciju i ima dvadesetak tvornica u petnaest zemalja. S godišnjom proizvodnjom od dva milijuna tona papira proizvedenog od otpadnog papira i godišnjim prometom od oko 1,4 milijardi eura, kompanija se nalazi među tržišnim liderima u Europi u tom segmentu. Kad je u pitanju kartonska ambalaža, tvrtka drži 35 posto domaćeg tržišta, a 45 posto svoje proizvodnje izvoze u susjedne zemlje. Samo u prošloj godini ostvarili su 285 milijuna kuna poslovnih prihoda te 28 milijuna kuna neto dobiti. Danas je u toj tvrtki zaposleno 230 ljudi a plan je povećati taj broj. Lani su u kategoriji srednjih
trgovačkih društava, primili plaketu Zlatna kuna HGK.
Zanimljivo je da u Krapinsko-zagorskoj županiji još uvijek uspješno djeluje tekstilna industrija, unatoč brojnim problemima koje ta gospodarska grana ima.
Primjer je krapinska Kotka, koja proizvodi visokokvalitetna muška odijela, a zapošljava 600 pretežito žena. U Zagorju postoje i tvrtke u kojima rade i cijele obitelji, a primjer je Stražaplastika iz Huma na Sutli, koja zapošljava 250 ljudi. Jedinstvo Krapina proizvodi modularne kontejnere, a posluje više od 60 godina. Kao grupa povezanih društava zapošljava 800 djelatnika, raspolaže s 300.000 m2 vlastitih poslovnih prostora, te ostvaruje godišnji prihod od pola milijarde kuna.
Krapinsko-zagorska županija izabrana je za najbolju kontinentalnu turističku destinaciju a ta će ponuda posebno doći do izražaja sada, završetkom ljetne sezone koja fokus nakon obale stavlja na kontinent.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.