ZOI Jakov Fak Sloveniji donio srebro

epa06528384 Jakov Fak of Slovenia in action during the Men's Biathlon 20 km Individual race at the Alpensia Biathlon Centre during the PyeongChang 2018 Olympic Games, South Korea, 15 February 2018.  EPA/CHRISTIAN BRUNA

Norvežanin Johannes Thingnes Boe osvojio je naslov olimpijskog pobjednika u biatlonu u utrci na 20 kilometara na ZOI u Pjongčangu, srebro je za Sloveniju osvojio Jakov Fak, dok je do bronce stigao Austrijanac Dominik Landertinger.

Za 24-godišnjeg Boea treća utrka u Pjongčangu konačno je donijela veselje, on je pobijedio u osam od 15 ovosezonskih utrka u Svjetskom kupu, samo da bi u sprintu bio 31., a u dohvatnoj utrci 21. Niti treći nastup nije počeo dobro za njega jer je promašio metu već na prvom gađanju, ipak do kraja utrke je promašio još samo jednom, a s obzirom na svoju veliku brzinu na stazi i s ta je dva promašaja, zbog kojih je dobio dvije kaznene minute, ostao u igri za osvajanje odličja. Ciljem je Boe prošao u vremenu 48:03.8 minuta.

Fak, koji je prije osam godina u Vancouveru osvojio broncu u utrci na 10km za Hrvatsku, u Pjongčangu je stigao do srebra u dresu Slovenije, 30-godišnji Mrkopljanin je na najvećoj pozornici pokazao kako je ove sezone najbolji strijelac među biatloncima, pogodio je svih 20 meta i do cilja stigao sa samo 5.5 sekundi slabijim rezultatom od odličnog Norvežanina. Za Faka je ovo peta medalja s velikih natjecanja za Sloveniju, bio je svjetski prvak na 20km prije šest godina u Ruhpoldingu, te u utrci na 15km s masovnim startom u Kontiolahtiju prije tri godine, usto ima i srebro u mješovitoj štafeti te broncu u sprintu. Za Hrvatsku je uz broncu sa ZOI iz Vancouvera osvojio i broncu u sprintu sa SP upravo iz Pjongčanga prije devet godina

Svih 20 pogodaka imao je brončani Austrijanac, 29-godišnji Landertinger, koji je za Boeom zaostao 14.2 sekunde. Za Landertingera je ovo četvrto odličje sa ZOI, a drugo pojedinačno. Prije četiri godine je u Sočiju osvojio srebro u sprintu, a ima i srebro i broncu iz štafetnih utrka.

Branitelj naslova u ovoj disciplini iz Sočija i najbolji biatlonac današnjice, 29-godišnji Francuz Martin Fourcade ispao je “tragičar” u Pjongčangu. Fourcade je pogodio svih prvih 18 zadanih meta te bi, s obzirom na svije trčanje, osvojio zlato da je pogodio jednu od posljednje dvije. No, potpuno netipično za njega, on je dva puta zaredom promašio i na kraju zauzeo peto mjesto sa 42.4 sekunde iza Boea.