Ženski aktovi Stanka Jančića na izložbi “Čaj u pet”

Autor:

HINA / Anamarija GRBIN

staknuti hrvatski kipar Stanko Jančić, prisutan na domaćoj umjetničkoj sceni već šest desetljeća, od četvrtka u Studiju Moderne galerije “Josip Račić” izlaže svoj ciklus “Čaj u pet” – pedesetak ženskih aktova u gipsu malih dimenzija koje je darovao Modernoj galeriji.

“Duži naslov izložbe bio bi siesta prije čaja u pet, tu su ženski aktovi u pedesetak varijanti izležavanja i odmaranja, svaki je malo drugačiji, kombinacija je mnogo, a niz je beskrajan”, rekao je Jančić u razgovoru za Hinu, uoči otvorenja.

Polazište za taj ciklus, koji je nastao još 2000., a prošle ga je godine donirao Modernoj galeriji, Jančić opisuje kao “čisto filozofsko”. “Slučajno prekinuti i potencijalno beskonačni niz mojih skulptura govori o nemogućoj definiciji, o onome što se u fizici naziva determinističkim kaosom, a primjenjivo je i ovdje”, napomenuo je.

Jančić kaže kako je ta izložba drugačija od ostalih jer prikazuje njegovu osobnu preokupaciju, nešto što je radio za sebe, a nije mu toliko niti važno da se izlaže i predstavi javnosti. “Postoje dvije vrste pristupa artu, jedan je kada radiš sam sebi što je moj slučaj, a drugi je skoro obrtnički, kada se radi za gledatelje”, naglasio je.

Šibom po stražnjici zbog umjetničkog talenta

Jančić je bio aktivni sudionik i svjedok promjena na umjetničkoj sceni u proteklih šezdesetak godina, no današnja scena i trendovi ga previše ne zanimaju. “Bavim se samim sobom, radim u svom ritmu, no u meni još postoji neka napetost, moram nešto napraviti da se smirim i još mi nije jasno što je to što me tjera da i dalje stvaram”, rekao je.

“Ne radi se kod mene o taštini, to je za one koje zbog osjećaja manje vrijednosti vodi natjecateljska strast, ja jednostavno radim jer tako osjećam”, dodao je.

Umjetnički poriv, koji ga ne napušta ni u 84. godini, ima od ranog djetinjstva. “Zbog kiparstva sam čak dobio batine u pučkoj školi, kada sam imao samo sedam godina učitelj mi nije vjerovao da sam tako dobro napravio krušku, pa sam dobio šibom po stražnjici u prvoj klupi, dok me moj zlobni kolega štipao za nos”, prisjetio se.

Jančić kaže kako je, s obzirom da još stvara, fundus Moderne galerije najbolje mjesto za čuvanje njegovih osjetljivih 54 skulptura, što je bio i njegov motiv za donaciju.

‘Čaj u pet’ kao suprotnost kaosu današnjice

“U kontekstu današnjeg vremena naziv izložbe može se doživjeti kao metafora, njegova razigrana forma zajedničkog ugodnog provođenja vremena, kosi se s kaosom današnjice i kao da prenosi humornu misao o ljepoti bivanja u društvu u ležernoj atmosferi”, rekla je Hini autorica izložbe, muzejska savjetnica Moderne galerije Đurđa Petravić.

Dodala je kako je Jančić kipar nizova, a u ovom ciklusu ženskom aktu je pristupio je na novi način i  figuru promatra kao strukturiranu razlomljenu formu čije sastavne elemente slaže poput puzzlea. “Njegova filozofska misao i ideja je da se ništa ne može do kraja definirati, pa i umjetničko djelo bježi od konačne definicije”, ustvrdila je je Petravić.

Po njezinim riječima, tom bardu hrvatskog kiparstva u suvremenom korpusu skulpture, počevši od pedesetih godina, pripada respektabilno mjesto, a njegova donacija ciklusa “Čaj u pet” kvalitativno obogaćuje ne samo umjetnikov fundus, već i onaj Zbirke hrvatske skulpture u Modernoj galeriji.

 

  • Stanko Jančić rođen je 1932. u Zagrebu, gdje je diplomirao kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti, u klasi Antuna Augustinčića. U formativnom razdoblju akademske poduke oblikuje djela kojima svjedoči o ratnim strahotama, a u njegovom je sazrijevanju bio prijeloman put u Gvineju početkom šezdesetih gdje portretira državnoga poglavara.

 

Krajem šezdesetih stvara u skladu sa svojim uvjerenjem, prigrlivši težnje koje je kritički tematizirao umjetnički kolektiv Biafra. Dio stvaralaštva posvećuje tematici NOB-a, autor je spomenika “Mrtvi živima oči otvaraju” u Jasenovcu, a i inače izvodi brojne spomenike i skulpture za javne prostore. Među ostalim, kod Akademije likovnih umjetnosti, gdje je dočeo mirovinu kao profesor na Kiparskom odjelu, postavljena je njegova ležeća figura žene u bronci “Čaj u pet”.

Istoimena izložba, koja će biti otvorena do 18. prosinca, nastavak je tradicije predstavljanja donacija Moderne galerije koja traje od devedesetih godina.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)