“ŽENA ZA UTJEHU”: Prosvjed zbog sporazuma s Japanom

Autor:

epa05083575 South Korean supporters of former so-called comfort women, hold up pictures of deceased former comfort women during the weekly rally against the Japanese government, near the Japanese Embassy in Seoul, South Korea, 30 December 2015. Japan and South Korea announced an agreement 28 December 2015 on the Japanese army's past use of sexual slavery, an issue that has poisoned relations between the Asian neighbours for decades. Japan wants a statue to be removed as part of the agreement.  EPA/YANG JI-WOONG

Stotine južnokorejskih prosvjednika priključilo se dvjema bivšim ‘ženama za utjehu’ u srijedu u zahtjevu da se poništi dogovor s Japanom kojim se rješava pitanje koje je ostalo neriješeno od Drugoga  svjetskog rata  i opterećuje odnose dviju zemalja.

Dvije ‘žene za utjehu’, što je eufemistički naziv za žene koje su bile prisiljene raditi kao seksualne robinje za japanske vojnike u javnim kućama, kritizirale su vlasti koje su se u ponedjeljak dogovorile s Japanom da “konačno i nepovratno” riješe to pitanje.

“Vlastima se ne može vjerovati”, rekla je jedna od njih, osamdesetosmogodišnja Lee Yon-su.

Ona je kazala da se nju i njezine supatnice nikada nije ništa pitalo kad su političari pregovarali o dogovoru.

“Borit ćemo se do kraja”, rekla je.

Ona i ostali prosvjednici, uključujući studente, oporbene zastupnike i civilne aktiviste, od Japana zahtijevaju, kako kažu, iskrenu ispriku i naknadu za žrtve. “Japan nas je uzeo da budemo ‘žene za utjehu’ i još uvijek nastoji nijekati svoj zločin”.

Južna Koreja i Japan postigli su u ponedjeljak konačni dogovor o rješavanju pitanja “žena za utjehu”.

Po dogovoru, Japan bi trebao uplatiti više od 8 milijuna američkih dolara južnokorejskom fondu za žrtve. Južna Koreja je kazala da će smatrati to pitanje “konačno i nepovratno” riješenim ako koraci koje je obećao Japan budu provedeni.

Oko 200.000 žena bilo je primorano biti seksualnim robinjama za japanske vojnike tijekom Drugog svjetskog rata, a većina su bile Korejke. Danas ih je u Južnoj Koreji živo još 46.

Bilo je i žena iz Kine, Filipina, Indonezije i Tajvana.

Japan je ranije odbijao dati odštetu, tvrdeći da je to pitanje riješeno 1965. kada su dvije zemlje normalizirale diplomatske odnose a Tokio je dao više od 800.000 dolara ekonomske pomoći i kredita Južnoj Koreji.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)