Zbog neodvajanja otpada Zagreb mora platiti 8,8 milijuna kuna penala

Autor:

11.06.2020., Zagreb - Na krizanju ulice Sveti duh i Strme ceste stoje pretrpani kontenjeri sa smecem te velika kolicina mjesanog komunalnog otpada, plastike i ostalog smeca razbacno je po ulici. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Grad Zagreb mora platiti penale jer odvaja dovoljno komunalnog otpada. Račun je to za 2019. godinu i iznosi 8,8 milijuna kuna, a račun za 2020. stići će do kraja ove godine.

Riječ je o tzv. poticajnoj naknadi koju gradovi i općine moraju plaćati sukladno Uredbi o gospodarenju komunalnim otpadom, mjeri kojom se jedinice lokalne samouprave potiče da smanjuju količine miješanog komunalnog otpada, piše Večernji list.

Ako gradovi ne dostignu određeni postotak recikliranja moraju platiti penale Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Fond je za 2019. gradovima i općinama fakturirao čak 46,9 milijuna kuna. Grad Split tako mora platiti 3,2 milijuna, Grad Osijek 922.000, a Grad Rijeka 1,6 milijuna kuna.

Iz Fonda objašnjavaju da iznos poticajne naknade za smanjenje količine miješanog komunalnog otpada obračunavaju do kraja tekuće kalendarske godine za prethodnu godinu. Fond, nastavljaju, donosi rješenje o obvezi plaćanja poticajne naknade za smanjenje količine miješanog komunalnog otpada po službenoj dužnosti, temeljem izvješća o prekoračenoj količini miješanog komunalnog otpada u odnosu na graničnu količinu miješanog komunalnog otpada za jedinice lokalne samouprave koje Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja izrađuje i dostavlja do 30. studenoga tekuće godine.

U 2019. u Hrvatskoj je nastalo 1812 tisuća tona komunalnog otpada, a stopa odvojenog prikupljanja na razini cijele zemlje iznosila je 37 posto. Najuspješniji je grad Prelog, slijede Krk, Koprivnica, Čakovec, Buzet, Varaždin i Cres. Na dnu liste su Glina, Hrvatska Kostajnica, Korčula, Obrovac i Opuzen.

U Zagrebu je stopa odvajanja otpada iznosila oko 17 posto, u Splitu četiri, Rijeci 16, a u Osijeku 29 posto. Najveće stope oporabe komunalnog otpada prikupljenog u jedinicama lokalne samouprave zabilježene su u Međimurskoj županiji – 43,6 posto.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.