ZAVRŠEN PROJEKT: Obilježen završetak radova na sanaciji otpada Trebež kod Samobora

Autor:

Vrbovec Samoborski, 22.08.2016 - U povodu realizacije projekta sanacije odlagališta neopasnog otpada Trebež, vrijednosti gotovo 100 milijuna kuna, održana je konferencija za medije i obilazak odlagališta. Konferenciji su nazoèili v.d. direktora Fonda za energetsku uèinkovitost Ljubomir Majdandžiæ (L)  te Mihael Zmajloviæ (D), a domaæin je bio samoborski gradonaèelnik Krešo Beljak (S). foto HINA /Zvonimir KUHTIÆ/ zk

Završetak radova na sanaciji odlagališta neopasnog otpada Trebež kod Samobora, projekt vrijedan 100 milijuna kuna i jedan od prvih sufinanciranih sredstvima fondova Europske unije, obilježen je u ponedjeljak obilaskom u nazočnosti bivšeg ministra zaštite okoliša i prirode Mihaela Zmajlovića za čijeg je mandata i pokrenut, a ujedno i kandidata Narodne koalicije za 7. izbornu jedinicu na predstojećim parlamentarnim izborima.

Zmajlović je upozorio kako su takvi projekti u proteklih osam mjeseci zaustavljeni i nema ni jednog novog projekta te da je osobno ostavio u Ministarstvu projekte vrijedne dvije milijarde kuna za koje je tebalo raspisati natječaj i odabrati izvođače.

Netko bi trebao odgovoriti zašto je u ovoj godini Hrvatska uskraćena za dvije milijarde poslova, jer su to nova radna mjesta i nisu bili u stanju donijeti plan koji je u jesen 2015. bio potpuno izrađen i iz neobjašnjivih razloga zaustavljen. Išli su sa novim planom koji je doživio fijasko, kritike stručne javnosti i što je najvažnije Europske komisije, koja je upozorila da riskiramo gubitak 470 milijuna kuna europskih sredstava, istaknuo je Zmajlović.

Nažalost, tu smo gdje jesmo, no to se još uvijek može ispraviti, plan će se donijeti i uspostaviti ćemo učinkovit plan gospodarenja otpadom, a to znači sanaciju starih odlagališta otpada i uspostavu centara uz primarnu selekciju na kućnom pragu, dodao je.

Uspostavu 70 do 90 postrojenja diljem Hrvatske drži neostvarivim, jer bi bilo potrebno iduće tri do četiri godine za izmjenu prostornih planova i nećemo dopustiti eksperimente i improvizacije koje nas vraćaju unatrag, poručio je Zmajlović. Dodao je kako moramo uspostaviti funkcionalan sustav koji će omogućiti otvaranje novih radnih mjesta i očuvanje okoliša.

Ocijenio je kako su HDZ i Most sedam mjeseci mrcvarili javnost znajući da neće prihvatiti gotov plan – pet odobrnih centara od EU, a ni jedan ove godine nije krenuo.

Samoborski gradonačelnik i predsjednik HSS-a Krešo Beljak poručio je kako će projekti biti nastavljeni i da će od rujna biti nova Vlada za koju se, kako je rekao, zna čije će biti, jer zna da hrvatski građani prepoznaju rad i rezultate, ali i nerad i kaos koji u Hrvatskoj vladaju posljednjih 10 mjeseci.

V.d. ravnatelja direktora Fonda za energetsku učinkovitost  Ljubomir Majdandžić kako sanirana površina može biti iskoripštena za postavljanje fotonaponskih ćelija i proizvodnju struje. Upitan o planu održivog gospodarenja otpadom rekao je kako će on biti donesen, ali da Hrvatska svakako mora smanjiti nastanak otpada “na pragu” za 50 posto, odvajanjem papira, stakla, plastike i metala za reciklažu i time smanjiti količinu komunalnog otpada.

Plan gospodarenja otpadom je trebalo donijeti prije dvije godine i Hrvatskoj prijeti plaćanje penala EU, upozorio je Majdandžić.

Svrha projekta sanacije odlagališta Trebež je zaštita vodocrpilišta Strmec te poboljšanje stanja okoliša na području grada Samobora i njime je sanirano neuređeno odlagališno područje  od oko 37.000 četornih metara te eliminirani  negativni učinci nekontroliranog odlaganja otpada. Projekt je sa 85 posto financiran sredstvima iz Kohezijskog fonda EU, a ostalih 15 posto iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a realiziran je uz podršku Ministarstva zaštite okoliša i prirode. Realizacija projekta započela je 1. listopada 2014., a dovršen je u srpnju ove godine.

O održavanju objekta dalje će brinuti samoborski Komunalac. Taj bivši deponij sada je zelena oaza, a na suprotnoj sanirane plohe Trebeža Komunalac planira napraviti “tvornicu otpada”. Prvi korak je izgradnja 50-tonske vage, a cijeli idejni projekt, koji je već gotov, radit će se u fazama. Nakon vage planirana je najprije izgradnja kompostane, a zatim i sortirnica otpada na površini od 1500 metara četvornih.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)