Zašto talijanska i španjolska financijska policija istražuju moćnog nogometnog agenta iz Tetova

Autor:

Pixabay, Screenshot/YouTube

Talijanski financijski inspektori objavili su prošloga tjedna da istražuju transfere nogometnog agenta Falija Ramadanija, čije je poslovno carstvo Nacional razotkrio u sklopu projekta Football Leaks

Talijanski pravosudni organi nastavili su proteklog tjedna s istragom sumnjivih nogometnih transfera u toj državi, a jedna od glavnih meta te istrage bio je najuspješniji balkanski nogometni menadžer Fali Ramadani. Financijski inspektori istražuju nekoliko desetaka transfera, među kojima i nekolicine hrvatskih igrača, od kojih se izdvajaju transfer Ante Rebića iz Eintrachta u Milan, transferi Nikole Kalinića u Veronu i Romu, Karla Butića u Torino te Lorenca Šimića u SPAL. Talijanski inspektori navodno posebno prate tokove novca u Rebićevu transferu, s obzirom na to da je on bio vrijedan čak 30 milijuna eura.

Zajedničko svim tim transferima je jedno ime – Abdilgafar Ramadani zvani Fali. Za one koji slabije poznaju nogometne relacije, riječ je o jednom od najutjecajnijih nogometnih menadžera u svijetu. Naravno, nije na razini Mina Raiole ili Jorgea Mendesa koji već godinama vedre i oblače u najozbiljnijim nogometnim poslovima. Talijanski financijski inspektori bavit će se s desetak Ramadanijevih transfera. Među ostalima, sumnjivi su im transferi Frederica Chiese u Juventus, koji je iznosio čak 50 milijuna eura, prelazak Miralema Pjanića u Barcelonu, produženje ugovora Samira Handanoviča s Interom te Maurizija Sarrija s tadašnjim klubom Napolijem.

Nacional je kao dio Europske istraživačke suradnje (EIC) u sklopu zviždačkog projekta Football Leaks još prije dvije godine objavio opsežan tekst u kojem se navode sumnjivi poslovi ovog menadžera, i to prije svega kroz transfere srpskog reprezentativca Luke Jovića, aktualnog igrača jednog od najvećih i najbogatijih svjetskih klubova – madridskog Reala.

U rujnu 2019. godine u sklopu projekta Football Leaks objavljena je priča o tajnim poslovima Falija Ramadanija, i to kroz prizmu transfera Luke Jovića

 

Fali Ramadani 52-godišnji je Albanac rođen u Tetovu, a nakon boravka u Njemačkoj trenutačno živi na Mallorci. Iz njegove biografije poznato je da je prvi novac navodno zaradio u ugostiteljstvu, a u mladosti je bio golman Partizana. Baš te prve veze u srbijanskom nogometu poslije će mu pomoći da krene u ozbiljne poslovne pothvate. S Partizanom je svojedobno odradio neke ozbiljne transfere. Riječ je bila o Nastasiću, Markoviću, Jovetiću, Ljajiću. Ramadani je danas vlasnik agencije LIAN Sports Group koja zastupa brojne svjetske zvijezde poput Frederica Chiese, Leroya Sanea, Kalidoua Coulibalyja, Luke Jovića, Miralema Pjanića… Tu su i hrvatski nogometaši: Marko Rog, Ante Rebić, Borna Sosa, Ivan Nevistić, Nikola Kalinić, Stipe Perica. Prema Transfermarktu, u njegovoj menadžerskoj agenciji rade i bivši hrvatski nogometaši Marijan Buljat i Tomislav Erceg. Ramadanija u Italiji zovu „balkanskim Minom Raiolom“ što dovoljno govori o njegovu autoritetu u nogometnim krugovima jedne od najjačih svjetskih nogometnih liga.

Osim što je pod istragom talijanskih vlasti, Ramadani se nedugo nakon što je EIC objavio priču u sklopu projekta Football Leaks našao i pod istragom španjolskih državnih organa te mu je početkom 2020. temeljito pretražen dom na Mallorci. Iako istraga službeno još nije završena, pretpostavlja se da je jedan od krakova te istrage išao i prema spornom transferu Luke Jovića u Real iz Madrida.

Naime, kako su otkrili dokumenti Football Leaksa, Ramadani je stvorio uhodani posao u kojem preko Cipra prodaje igrače u najveće svjetske nogometne lige, a jedan od tih transfera bio je i onaj Luke Jovića koji je 4. lipnja 2019. prešao iz Eintrachta Frankfurt u Real Madrid. Pretpostavlja se da je naknada za transfer iznosila oko 60 milijuna eura. Činilo se da je to bio veliki posao za Eintracht jer je u ljeto 2017. godine tada 19-godišnji Jović iz lisabonske Benfice otišao u Eintracht, u početku na posudbu. Naknada je bila smiješno niska: 200.000 eura prema “ugovoru o posudbi” koji su potpisali šefovi Eintrachta. U tom ugovoru postoji jedna začuđujuća klauzula, četvrti stavak. Benfica je Eintrachtu dala “ekskluzivnu i jednostranu mogućnost kupnje” Jovića. Prema ugovoru, Eintracht je morao pristati na dogovor do 31. svibnja 2019. Cijena: pet milijuna eura.

Na popisu talijanskih istražitelja našao se i transfer Ante Rebića iz Frankfurta u AC Milan, vrijedan 30 milijuna eura. FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

 

Naravno, Eintracht Frankfurt je ovu opciju iskoristio kako bi dobio igrača koji je u sezoni 2018./2019. postigao 27 golova u Bundesligi i Europa ligi. Nekoliko tjedana kasnije Jović je bio u Madridu. Ono što izgleda kao dogovor desetljeća nakon Jovićeve prodaje, ima jednu zanimljivu pojedinost. Eintracht Frankfurt je u svibnju stekao samo 70 posto Jovićevih transfernih prava. Benfica je zadržala preostalih 30 posto. U tom omjeru Portugalci također imaju koristi od prelaska igrača u Madrid.

Iako je to ipak bio unosan posao za Eintracht, bio je i prilično mutan. Na pitanje o pozadini posla prodaje Jovića, klub je naglasio da “uglavnom ne komentira detalje ugovora i detalje transfera”. Benfica je potvrdila brojke i klauzule i opisala udio u dobiti od 30 posto u preprodaji Jovića kao “dopušten”. FIFA zna sve detalje o tome, dodali su. Karijera Luke Jovića lekcija je kako se igračima već trguje dok su maloljetni i kako milijuni eura prolaze kroz mračne kanale preko ovakvih transfera. O tome ima dovoljno dokaza u dokumentima Football Leaksa, uključujući i slučaj Jović. Nakon dolaska u Frankfurt Jović je za Bild rekao da je htio ostati “još jednu ili dvije godine” u bivšem klubu Crvenoj zvezdi: “Preseljenje u inozemstvo bilo mi je prerano”. Ali šefovi kluba u Beogradu imali su druge planove. Sa 16 godina Jović je odigrao svoju prvu utakmicu u Crvenoj zvezdi. Kad mu je bilo 17 godina, klub je prodao 70 posto Jovićevih transfernih prava Apollonu Limassolu. Ciparski prvoligaš platio ga je 750.000 eura, a Crvena zvezda je novac iskoristila za otplatu dugova brojnim vjerovnicima. Ali Jović je nastavio igrati u Srbiji. U siječnju 2016. napadač je postao punoljetan, a Crvena zvezda je prodala preostalih 30 posto transfernih prava Apollonu. Ovaj put je trebalo platiti 600.000 eura. Dana 25. siječnja 2016. Jović je potpisao dvoipolgodišnji ugovor s Apollonom. Ciprani su mu jamčili mjesečnu bruto plaću u iznosu od 14.400 eura u prvoj sezoni i 29.800 eura u drugoj i trećoj sezoni. Ali Jović nikada nije trebao zaigrati za Apollon Limassol.

Šest dana kasnije, Ciprani su preprodali Jovića Benfici iz Lisabona. Tamo je potpisao ugovor 31. siječnja 2016. koji je vrijedio do kraja lipnja 2021. Njegova mjesečna plaća u Portugalu: 50.000 eura bruto. Zašto je transfer išao preko Cipra? Apollon Limassol napravio je poslovni model za stjecanja prava na transfer igrača iz balkanskih zemalja u svojevrsnoj trokutastoj trgovini, a da pritom ti igrači nisu nikad igrali za klub. Umjesto toga, mladi profesionalci nakon nekoliko dana preprodavali su se klubovima na Zapadu uz veliku zaradu.

Novi skandal mogao bi trajno narušiti ugled Juventusa, ali i ostalih klubova koji su surađivali s najuspješnijim balkanskim nogometnim menadžerom

Od trgovine s Lukom Jovićem lijep iznos ostao je Apollonu: 5,3 milijuna eura. 1,35 milijuna Apolona koji su platili Crvenoj zvezdi za Jovića nadoknađeno je od 6,65 milijuna, koliko je Benfica platila za igrača. Ta čudesno velika svota novca za Apollon otkrivena je u dokumentima Football Leaksa. Jedan od vlasnika agencije Lian Sports Limited već je u lipnju 2013. osigurao osam posto udjela u Apollonu preko tvrtke na Karibima. Nogometni agent Fali Ramadani također ima udjela u Lian Sportsu. Njegova agencija zastupa Luku Jovića.

Ramadani je postao jedan od najutjecajnijih agenata u nogometnoj industriji i njegov uspon nije lako rekonstruirati. O njemu nema gotovo nikakvih informacija u medijima, nema ni jednog intervjua u arhivi Spiegela. Rođen 1963. u selu na sjeveru Makedonije, Ramadani je godinama živio u Berlinu. Ima i njemačku putovnicu, u kojoj je navedeno njegovo puno ime: Abdilgafar. Iz Berlina je Ramadani prvo radio za agenciju F.R.V. Sportmanagement GmbH kao agent igrača, a kasnije za Lian Sports. U ljeto 2012. Ramadani je napravio radikalni rez. Sa svojim partnerom Nikolom Damjancem, agentom iz Srbije, pripremio je prelazak Lian Sportsa na Maltu. “Sadašnja struktura poduzeća dobro je funkcionirala tijekom posljednjih nekoliko godina”, piše u zapisniku sastanka u Berlinu početkom lipnja 2012., “ali sada ima puno problema”. Promjena sjedišta tvrtke provedena je uglavnom zbog poreznih razloga. U skladu s tim, Ramadani je favorizirao Maltu zbog njenog “poslovnog okruženja” i “oporezivanja od pet posto na dobit za strane dioničare”. Ramadaniju su problematični bili i razni udjeli u kompanijama u SAD-u. Pod ključnom riječi “američki problem” u protokolu se navodi da će vlasti u Sjedinjenim Američkim Državama, koje su tada započele rat s glavnom švicarskom bankom UBS, u budućnosti zahtijevati detaljne informacije o svim kretanjima računa američkih kompanija u Švicarskoj, “uključujući i one vlasnika”. Tvrtka koja se zove Sports & More LLC, iza koje je stajao Ramadanijev partner Damjanac, trebala bi “odmah” biti zatvorena, a prema drugom protokolu to se trebalo dogoditi do rujna 2012. Čovjek kojem je Ramadani dao zadatak da obnovi carstvo bio je Nijemac u srednjim tridesetim koji je u to vrijeme živio u Londonu: Marc Rautenberg. On je od 2005. radio za tvrtku Kentaro, zastupnika TV prava. Rautenberg je trebao pripremiti teren tako da bi Lian Sport mogao postati “vodeća svjetska agencija za transfere igrača”. Očito je želio da se ovaj posao vrlo dobro isplati. Nacrt “ugovora o savjetovanju” s Lian Sportsom pokazuje da je Rautenberg od 1. rujna 2012. trebao primati 200.000 eura bruto mjesečno. Također je stekao deset posto udjela u tvrtki Lian Sports, a dodatnih deset posto trebalo bi se dodati do sredine 2013. To je navedeno u drugom ugovoru. Time je Rautenberg također stekao udio u dobiti.

Fali Ramadani je vlasnik agencije LIAN Sports Group koja zastupa brojne svjetske zvijezde poput Frederica Chiese i Miralema Pjanića. FOTO: Screenshot/YouTube

 

Lian Sports Limited upisan je u malteški registar tvrtki sredinom srpnja 2012. sa sjedištem u gradu San Giljanu. Osim toga, osnovane su i brojne druge tvrtke. Registrirani su na Svetom Kristoforu i Nevisu, maloj otočnoj državi na Karibima. Za organizaciju nove poslovne strukture Ramadani se oslanjao na pomoć stručnjaka iz odvjetničkog ureda iz Andore Walters & Karrer, specijaliziranog za tajno pokretanje offshore tvrtki širom svijeta. Ramadani je ovlastio Waltersa i Karrera i Rautenberg je svakodnevno vodio posao s odvjetnicima. Bilo je to lako jer su mogli komunicirati na njemačkom jeziku: odvjetnik Florian Karrer dolazi iz Schongaua u Gornjoj Bavarskoj. Sjedište ureda Walters & Karrer nalazilo se u Charlestownu, gradiću na Svetom Kristoforu i Nevisu koji ima 1700 stanovnika, u Dixcart Houseu. To je bila i adresa mnogih novih kompanija u novom poslovnom carstvu: BEG Investments, LCY Holdings, SNR Limited, TXL Investments.

U Dixcart Houseu nalazile su se i tvrtke koje su imale marketinška prava za profesionalne nogometaše koje je zastupao Ramadani i koje su svake godine dobivale stotine tisuća eura: Mana Consulting & Marketing Ltd. za srpskog reprezentativca Matiju Nastasića koji je 2015. iz Manchester Cityja prešao u FC Schalke 04, ili Joste Consultancy Ltd. za crnogorskog reprezentativca Stefana Jovetića koji je iz Intera iz Milana prešao u AS Monaco 2017. Rautenberg je imao pregled svih kretanja računa tvrtki na Karibima, a domaća Ramadanijeva banka bila je Valletta na Malti. Sve su te poslovne akcije morale su ostati tajnima. To piše u sporazumu o povjerljivosti koji je Karrer potpisao u kolovozu 2013. godine i poslao Rautenbergu.

Financijski inspektori istražuju nekoliko desetaka transfera, među kojima i nekolicine hrvatskih igrača, a izdvajaju se transfer Ante Rebića iz Eintrachta u Milan i transferi Nikole Kalinića (na slici) u Veronu i Romu. FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

 

Ramadani je svojim portfeljem igrača postao teškaš u menadžerskom nogometnom biznisu. Ramadani se ponosi time što je bio ključna figura u transferima najvećih talenata na Balkanu. Nakon osnivanja tvrtke na Malti, Lian Sports imao je četiri računa u banci Valletta, u kojoj su se dogodile mnoge financijske transakcije. Veliki iznosi uplaćivali su se tvrtkama čiji su računi uglavnom bili u bankama zemalja s lošom reputacijom o transparentnosti. Ramadani očito voli i pokazati šefovima klubova iz Njemačke što je postigao u životu. Sportski direktor jednog bundesligaškog kluba rekao je tijekom ljeta 2016. jednom nogometnom agentu da ga je Ramadani pozvao u svoj posjed na Mallorci. Gost je vilu procijenio na “oko pet milijuna eura”, a brod “na dvocifren milijunski iznos”. Ramadani ga je dočekao s Aston Martinom. “Ovaj trik”, odgovorio je drugi savjetnik e-mailom, “mnogi u Bundesligi dobro su prihvatili”.

No očito je da ti trikovi nisu prošli nezapaženo financijskim istražiteljima u Španjolskoj i Italiji pa se Ramadani našao pod njihovom istragom. Budući da je jedan od transfera pod istragom i onaj bosanskohercegovačkog reprezentativca Miralema Pjanića iz Juventusa u Barcelonu, pod istragom su se našla i dva velikana europskog nogometa pa je pitanje kako će Ramadanijevi transferi utjecati na status tih velikih nogometnih klubova. Situacija je pogotovo neugodna za Juventus, koji se tek nedavno oporavio od skandala „Calciopoli“ zbog kojeg je izbačen u drugu talijansku ligu tzv. Seriu B. Novi skandal mogao bi trajno narušiti ugled najuspješnijeg talijanskog kluba, ali i ostalih klubova koji su surađivali s najuspješnijim balkanskim nogometnim menadžerom.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.