Zašto je sumnjiv natječaj u zadarskoj bolnici za nabavu testova vrijednih više milijuna kuna

Autor:

Dino Stanin, Dusko Jaramaz/PIXSELL

Opća bolnica Zadar našla se na meti optužbi za namještanje javnog natječaja i pogodovanje samo jednom dobavljaču medicinskog materijala od kojeg, pored svega, nabavljaju više nego dva velika zagrebačka klinička bolnička centra, i to po višim cijenama

Opća bolnica Zadar, jedna od važnijih zdravstvenih ustanova u Dalmaciji, našla se na meti optužbi za namještanje javnog natječaja i pogodovanje samo jednom dobavljaču medicinskog materijala – od kojega, pored svega, nabavljaju više nego dva velika zagrebačka klinička bolnička centra, i to po višim cijenama. Radi se o biokemijskim i imunokemijskim testovima, a izvori Nacionala upućuju na niz, u najmanju ruku, neobičnih detalja raspisanog javnog natječaja vrijednog više milijuna kuna: od navodne prilagodbe uvjeta kako bi na njemu mogla sudjelovati samo jedna, unaprijed određena tvrtka, poput zahtijevanja kombinacije testova kojoj također može udovoljiti samo jedan ponuditelj, do dosad neuobičajenog sustava vrednovanja ponuda tako da njihov tehnički dio nosi čak 60 posto bodova, a financijski dio tek deset posto. U preostalim javnim nabavama iste bolnice, kako je vidljivo na službenim stranicama s podacima o javnim nabavama, financijski dio u pravilu nosi čak 90 posto bodova. U samoj Općoj bolnici Zadar za Nacional su opširno demantirali te optužbe, između ostalog tvrdnjom da se cijene materijala formiraju javnim natječajima, da tehničke specifikacije sastavlja stručno povjerenstvo, da troše veće količine jer pokrivaju i primarnu zdravstvenu zaštitu te da tehnički dio nosi veću težinu na natječaju „jer potiču nabavu zasnovanu na kvaliteti“.

Nacionalovi izvori tvrde da bolnice poput KBC-a Zagreb i KBC-a Sestre milosrdnice izdvajaju vrste testova u posebne grupe nabave i tako omogućavaju tržišnu utakmicu, dok u Zadru to ne čine, što je i skuplje

„U laboratoriju ove bolnice već dugi niz godina postoji zatvoreni natječaj: instalirana je oprema i to je predstavljeno kao velika investicija tvrtke Roche, koja je baš Zadar odabrala za svojevrsni pokazni primjer. No potrošni materijal za tu opremu prodavao se bez natječaja, a kada je on i raspisan, nitko osim Rochea – odnosno tvrtke koja distribuira njihove proizvode – ne može udovoljiti uvjetima. U isto vrijeme druge bolnice raspisuju natječaje uz ustupanje opreme na korištenje, otvorene za više ponuditelja, i postižu značajnije uštede, a ne povećanje troška kao što je to slučaj u OB-u Zadar“, tvrdi jedan vrlo dobro upućeni sugovornik Nacionala. On navodi da se u javnom savjetovanju, a potom i natječaju, uključuju sporni testovi samo kako bi se svim dobavljačima mimo jednoga onemogućilo sudjelovanje. Istodobno, KBC Zagreb i KBC Sestre milosrdnice, kao dvije najveće hrvatske bolnice, ne izvode ove testove na sustavu za automatizaciju kao što to traži Opća bolnica Zadar. „Opis opreme koja se traži je opis opreme proizvođača Roche, odnosno opreme koja je trenutno instalirana u Poliklinici OB Zadar i prije ovog natječaja. Navedena oprema je u funkciji već više od godinu dana. Ostali ponuditelji nemaju karakteristike koje se traže u opisu opreme kao što je HIL detekcija na predanalitici, detekcija je li epruveta centrifugirana ili nije i slično. Drugi proizvođači navedene karakteristike imaju riješene na drugačiji način koji nije spomenut u ovom natječaju, pa je jedino prihvatljivo rješenje ono koje je već instalirano, proizvođača Rochea. Traže se analizatori koji su već instalirani bez prikrivanja da se radi baš o Roche analizatorima, što je vidljivo iz njihove specifikacije. Da bi ostali ponuditelji mogli tehnički zadovoljiti zahtjeve propisane natječajem, morali bi nuditi sulude kombinacije analizatora i upuštati se u zajednice ponuditelja s direktnim konkurentima, što u poslovnom svijetu nije izvedivo“, objašnjava isti sugovornik Nacionala.

Iz same zadarske bolnice tvrde da „nisu upoznati s potrebama ostalih bolnica u Hrvatskoj“, pogotovo zato što one nemaju ugovor vezan i uz primarnu zdravstvenu zaštitu, te da je ovaj laboratorij jedini za cijelu Zadarsku županiju. „Tehnički dio specifikacije u Općoj bolnici Zadar sastavlja stručno povjerenstvo koje se sastoji od svih struka koje su visoko kvalificirane za isto, a troškovnik (vrsta testa i količina koja se traži) izrađuje se sukladno prosječnoj potrošnji u prošlom periodu i predviđanju za budući period koje može utjecati na te količine u vidu smanjenja ili povećanja, vodeći računa o osiguranju zaštite tržišnog natjecanja. Tehničke specifikacije koje smo propisali u natječaju za laboratorij omogućavaju tržišnu utakmicu, a kriteriji kvalitete osiguravaju nam da pokušamo nabaviti najkvalitetnije rješenje te da zadržimo kvalitetu usluge koju trenutno pružamo pacijentima, što smo i obvezni sukladno Zakonu o zdravstvenoj zaštiti. Jasno je da kvalitetniji proizvodi imaju i višu cijenu jer se puno više ulaže u razvoj i proizvodnju novih tehnoloških rješenja“, odgovorili su, između ostalog, iz ove bolnice za Nacional.

‘Jasno je da kvalitetniji proizvodi imaju i višu cijenu jer se puno više ulaže u razvoj i proizvodnju novih tehnoloških rješenja’, odgovorili su Nacionalu iz Opće bolnice Zadar, čiji je ravnatelj Željko Čulina. FOTO: Marko Dimic/PIXSELL

„Gotovo sva medicinska oprema (izuzev centrifuga, mikroskopa i slično) instalirana na Odjel za laboratorijsku dijagnostiku ustupljena je na korištenje i nije u vlasništvu Opće bolnice Zadar upravo zato da bi se osigurala transparentnost – odnosno učinkovito tržišno natjecanje za ponuditelje reagensa i ostalog potrošnog materijala, kako je, između ostalog, i koncipiran natječaj koji je u tijeku. Ustupitelj opreme je odgovoran da nema prekida u radu uređaja, osiguranje zamjenskog uređaja u slučaju kvara, preventivne servise te zanavljanje opreme s istom ili opremom boljih karakteristika ako je to potrebno“, dodaju u OB-a Zadar.

Izvori Nacionala ipak upozoravaju na to da bolnice poput KBC-a Zagreb i KBC-a Sestre milosrdnice ipak izdvajaju vrste testova u posebne grupe nabave i tako omogućavaju tržišnu utakmicu, dok ih u Zadru stavljaju u jednu – premda se „sporni“ testovi koji isključuju neke dobavljače zapravo nabavljaju u iznimno malim količinama. Upozoravaju i da na stranicama s oglašenom javnom nabavom zadarska bolnica i dalje propisuje kriterij 90 naprema 10 u korist financijskog dijela ponude, dok samo na ovom natječaju tehnički dio nosi čak 60 posto. U praksi, bilo koja konkurentska ponuda bi za pobjedu morala biti čak 61 posto niža, što je životno nemoguće. „Samo da se cijene iz ugovora koji je KBC Split 2019. godine sklopio s istim dobavljačem putem otvorenog natječaja preslikaju na Zadar, procijenjena vrijednost bila bi gotovo upola manja“, upozorava isti Nacionalov sugovornik.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.