Zašto Antu Rebića smatraju najvećom žrtvom Dalićeva remonta

Autor:

Igor Soban/PIXSELL

Izrugivanje s izbornikom, mijenjanje kopački u krivom trenutku i životno nesnalaženje u Italiji i Njemačkoj doveli su do toga da je Ante Rebić u 27. godini postao bivši hrvatski reprezentativac

Koliki su izgledi da Ante Rebić (27) ponovo zaigra za Hrvatsku dok je vodi srebrni izbornik Zlatko Dalić? Može li se nadati Svjetskom prvenstvu u Kataru 2022. prođe li reprezentacija kvalifikacijsku skupinu? Kažu da je isto pitanje Daliću u opuštenom ljetnom druženju postavio dugogodišnji prijatelj koji se odavno ne bavi nogometom. Dalić je odgovorio: „Pa, veće su šanse da ti zaigraš za Vatrene!“ Ili u nogometnom značenju – veći su izgledi da Dalić kao napadače aktivira Duju Čopa i Ivana Krstanovića nego ponovo Antu Rebića.

Zlatko Dalić nije zlopamtilo, naprotiv, prihvatio bi ispriku kao što je pokazao u slučaju Borne Sose, no kako je očekivati od nekoga tko nije ni osvijestio da je javnim ruganjem momčadi i izborniku na Instagramu teško pogazio sve principe zajedništva?

Dalić je brisanjem Ante Rebića, Brune Petkovića i Josipa Brekala te Šime Vrsaljka i mladog Domagoja Bradarića s popisa za rujanske utakmice, povukao najradikalniji rez otkad vodi Hrvatsku. Prvenstveno jer se riješio trojice napadača od kojih se očekivalo da, uz Ivana Perišića, golovima predvode Hrvatsku na prošlom Euru, a njihov je učinak bio: Rebić 0 golova, 0 asistencija (4 utakmice, 199 minuta), Petković 0 golova, 0 asistencija (4 utakmice, 172 minute), Josip Brekalo 0 golova, 0 asistencija (3 utakmice, 112 minuta). Napadački trio – učinak nula! Sva trojica uputila su na Euru ukupno jedan udarac u okvir vrata (Rebić, zapucani zicer protiv Češke)! Dok se Petković i Brekalo, a prije svih Vrsaljko i Bradarić, zaigraju li u kontinuitetu u svojim klubovima, mogu nadati novom pozivu, Rebić je, prema svim informacijama, za Dalića zatvorena knjiga.

Petković je, istina, u ovom trenutku također daleko od reprezentativnog dresa, kao što je i daleko od unosnog transfera iz Dinama jer mu je i tu učinak blizu ili ispod nule. Ne promijeni li iz temelja svoj odnos prema nogometu i ne prestane li olako trošiti talent koji svodi na žonglerske vještine, kod Dalića više sigurno neće imati popusta.

Na poziciji centralnog napadača već se nametnuo Antonio Mirko Čolak, još u Rijeci prvi strijelac HNL-a, a koji je sada kao najbolji igrač i strijelac uveo Malmö u Ligu prvaka. Čolak je pritom sve ono što „neshvaćeni umjetnik“ Petković nije – radna špica, ratnik šesnaesterca, vrijedni, karakterni radnik koji na terenu izgara za momčad. Igor Bišćan kao trener na Rujevici u periodu kad je Čolak nosio napad Rijeke, ovako ga je preporučio Daliću: „Ako ideš u rat, s 11 Antonija Čolaka ne možeš ga izgubiti!“

Josipa Brekala, kojeg je Dalić uveo odmah nakon SP-a 2018. i dao mu priliku u 27 od 29 utakmica, mogle bi brzo vratiti dobre igre i golovi u klubu, svejedno u Bundesligi ili u Villarrealu kao novoj destinaciji, no i mladi Brekalo (23) morat će se pritom korigirati. Nakon ispadanja s popisa javno se oglasio da „on ni s kim nema problema“, međutim, neki imaju s njim. I to baš najutjecajniji Modrić i Lovren kojima ne leži Brekalovo drčno ponašanje i ignoriranje hijerarhije, tako da nije daleko od istine ono što su objavili njemački mediji kako Brekalo ne poštuje uvriježena pravila u momčadi. A na terenu nije nezamjenjiva klasa da bi mu se to toleriralo. Mandžukić je u svoje vrijeme mogao biti vječno narogušeni mrgud i izvor napetosti, ali je sve višestruko vraćao maksimalnim angažmanom i radnim učinkom na terenu.

 

U Imotskom su za vrijeme SP-a u Rusiji istaknuli preko zgrade golemi plakat: ‘Kad kreneš niz Rebića stranu, poznat ćeš me mala po driblanju’

 

Rebić je zapravo novi Dalićev Kalinić, igrač neosporne kvalitete kojeg je ego „prebacio“ i koji se pretvorio u strano tijelo i remetilački faktor atmosfere bez koje nema vrhunskog rezultata. Rebićev dres 18 bio je hit u ljeto 2018. godine, tražen i rasprodan poput Modrićevog. Detalj koji je mnogima promaknuo – Ante Rebić na ovogodišnjem Euru nosio je na leđima broj 17. Zbog čega je uoči Eura mijenjao broj koji ga je proslavio i učinio miljenikom nacije, pogotovo među ženskom populacijom? Djevojke su vrišteći nosile transparente „Rebiću, oženi me!“ U njegovom Imotskom za vrijeme SP-a u Rusiji istaknuli se preko zgrade golemi plakat: „Kad kreneš niz Rebića stranu, poznat ćeš me mala po driblanju.“ Počast su mu iskazali i u Orebiću – na ulazu u mjesto prekrižili su slovo O i ispisali veliko R.

Broj 17 bio je dres Marija Mandžukića. Kada se umirovio Mandžukić, u kompletu dresova više nije bilo ni broja 17. Rebić je promjenom broja izgleda htio dati do znanja da je spreman uskočiti u Mandžukićeve kopačke drugog strijelca u povijesti reprezentacije, neumornog i bespoštednog ratnika koji je terorizirao suparničke igrače.

Uskočio je na Euru protiv Španjolske u kopačke, ali pogrešne, u krivo vrijeme i na krivom mjestu, jer mu je u finišu poluvremena palo na pamet da bi ih bilo zgodno promijeniti i te kopačke koštale su ga gubitka statusa u reprezentaciji. Uslijedio je neobuzdani Rebićev izljev na Instagramu kojim je utakmice Hrvatske oslikao kao „sranje“ , a Dalića prozvao da je „šteta što talentirana generacija nije imala nekoga tko bi ih znao voditi“!?

Upravo ga je Zlatko Dalić vratio u reprezentaciju u studenome 2017. godine, tada kao napadača Eintrachta Frankfurt, za dodatne kvalifikacije za SP protiv Grčke. Prije toga, u mandatu Ante Ćaćića, nijednom nije bio pozivan među Vatrene. U A reprezentaciju uveo ga je 2013. godine Niko Kovač, a Rebić je i u njegovu mandatu napravio gaf koji se tada mogao pripisati neiskustvu i mladenačkoj žestini – protiv Meksika je na SP-u 2014. u Brazilu zaradio nepotrebni crveni karton zbog nekontroliranog prekršaja.

Dalić je vraćanjem Rebića na svoj prvi popis odmah navukao gnjev Zdravka Mamića, tada, u jesen 2017. godine, najutjecajnije osobe hrvatskog nogometa. Bez obzira na to što Rebić nije ulazio u igru u dva susreta protiv Grčke (4:1 i 0:0) i što je odveo Hrvatsku na SP, otvoreno je zazivao Dalićevu smjenu već na uzvratu u Pireju. Navodno je Mamić u loži u Pireju pred svim članovima Izvršnog odbora HNS-a držao lekciju tadašnjem predsjedniku Davoru Šukeru: „Sad imaš 48 sati da ga smijeniš!“

Izbornik Dalić ni jednom nije odustao od Rebića. Zvao ga je za sve akcije, premda je Rebić u 42 utakmice za Vatrene postigao tri gola. Živio je na kreditu iz Rusije i voleju protiv Argentine kojim je probio vratara Caballera. Nikad više nije ponovio sličan potez, naprotiv, samo je još jednom bio strijelac u porazu od Mađarske 2:1, a prije toga u Kovačevu mandatu zabio je tek Lihtenštajnu.

Dalić je iskazivao jobovsko strpljenje za Rebića i kad bi otkazivao bitne utakmice zbog ozljeda ili jer nije bio „u optimalnom stanju“. U cijeloj 2020. godini i do Eura u lipnju 2021. godine odigrao je samo dvije utakmice, protiv Portugala i Francuske. Dalić je uvijek pronalazio razumijevanja i trpio sve njegove hirove. Dapače, uoči SP-a 2018. Dalić je na pripremnoj američkoj turneji rekao kako je „Rebić u prednosti pred Perišićem i Perišić se sada mora nametnuti Rebiću“.

Ante Rebić proglašen je 2013. godine najboljim mladim igračem Hrvatske, nagradu mu je uručio Alen Bokšić, nakon čega je potpisao za Fiorentinu. PHOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

Jedan od nevjerojatnih ekscesa zbio se 11. srpnja 2018. godine uoči utakmice polufinala Svjetskog prvenstva u Moskvi protiv Engleske. Rebić se prijepodne požalio i ustvrdio da ne može igrati polufinale SP-a „jer ga nešto koči u vratu“. Poslali su ga hitno u ruke liječnika i fizioterapeuta, a on je nakon tretmana i dalje ustrajao kako mu je vrat ukočen i kako nije sposoban za igru, dok su stručnjaci u čudu slijegali ramenima. Dalić je već panično slagao sastav i novu taktiku bez Rebića koji mu je bio bitan za borbu s Englezima, a onda donio odluku – pa koji to igrač u povijesti propušta polufinale Svjetskog prvenstva zbog „ukočenosti vrata“!? Vodit ćemo ga na stadion, treba ga dovesti na teren, pa će se valjda „otkočiti“ kad ugleda pune tribine i hrvatske navijače. Tako je i bilo, Rebić je izašao na zagrijavanje, odjednom se „otkočio“ i igrao do 100. minute u produžetku dok ga nije zamijenio Kramarić.

Mamićev bijes zbog pozivanja Rebića u reprezentaciju datira otprije 10 godina, kada je ovaj Imoćanin briljirao u dresu RNK Splita. Još 2011. godine, kao sedamnaestogodišnji debitant, zabio je u prvoligaškom debiju pogodak Dinamu u Maksimiru za 1:1, a godinu dana poslije zabio Dinamu i za prvu, senzacionalnu pobjedu Splita nad prvakom. Mamiću eksplozivnost i moć mladog napadača Splita nije promaknula i ušao je u pregovore s vlasnicima RNK Splita, braćom Slavenom i Jozom Žužulom. Inače je Zdravko Mamić sa Žužulima unosno poslovao. Doveo je iz Parka mladeži u Maksimir vratara Danijela Zagorca, a kasnije zavrtio i rekordni domaći transfer – kupio je od Splita tada perspektivnog Marka Roga za pet milijuna eura!

Čvrsti i prkosni Rebić sve pregovore ubio je u početku: „Ako ne mogu igrati u Hajduku, ne trebam ni u Dinamu. Ja sam navijač Hajduka, a ne trebaju mi ni jedni ni drugi, dobro mi je u RNK Splitu.“ Ante iz Donjih Vinjana kod Imotskog, naravno, pritom je samo jedan od bezbroj dalmatinskih talenata koji nisu prošli probu u Hajduku i nije zadovoljio kriterije struke na Poljudu kao što to nisu uspjeli ni mnogo veći asovi od njega: Zambata, Skoblar, Rora, Boban, Modrić, Vrsaljko…

Osnovnu školu završio je u Imotskom, no nije sigurno je li uopće završio Ekonomsko-birotehničku školu u Splitu, koju je pohađao i Omišanin Ivan Perišić. Rebić je iz Splita otišao 2013. godine kao mladi reprezentativac u Fiorentinu, u transferu teškom do sedam milijuna eura s bonusima, i potpisao petogodišnji ugovor za više od tri milijuna eura plaće. Rebića su se u Hajduku sjetili 2017. godine dok je Fiorentina tražila način da ga se riješi i pokušali ga dovesti na posudbu.

O tome da je Rebić iskren dečko velika srca ne treba dvojiti. Te 2018. godine otplatio je u tišini kredite svih svojih mještana u Donjim Vinjanima, a često donira značajne iznose u humanitarne svrhe, kao za izgradnju doma za rehabilitaciju i odgoj djece s poremećajima i autizmom „Zlatni cekin“ ili za skupo liječenje u Americi djevojčici oboljeloj od leukemije. No u ključnim trenucima i u samotnjačkom životu po Italiji i Njemačkoj nije imao nekoga tko bi ga mogao zauzdati. Kada se tek preselio u Fiorentinu, u Italiju, frustriran statusom u novom klubu pisao je po društvenim mrežama “Gadi mi se”, “Najgluplja zemlja na svitu, kunem se”, “Koja glupa zemlja” i “Koja gluperda od države’’ i razgnjevio Talijane.

 

Kada se preselio u Italiju pisao je na društvenim mrežama ‘Gadi mi se’, ‘Najgluplja zemlja na svitu, kunem se’ i ‘Koja gluperda od države’

 

U Njemačkoj, u kojoj je proveo pet godina igrajući za Leipzig i Eintracht, zapamtili su ga po tome što se nakon toliko vremena nije potrudio naučiti osnove njemačkog jezika za najjednostavniju komunikaciju. I u Leipzigu je sablaznio klupske čelnike nakon što je ubrzo po dolasku objavio sliku s klupe s pričuvnim igračima: „Klupa, moja nova pozicija!“

Prije Dalićeva povratničkog poziva u jesen 2017. godine, Rebićeva tržišna cijena bila je procijenjena na samo 2,5 milijuna eura. Nakon osvajanja srebra u Rusiji cijena mu je narasla do čak 40 milijuna eura. AC Milan je točno prije godinu dana otkupio Rebića od Eintrachta, baratalo se transferom od 25 do 32 milijuna eura s godišnjom plaćom od pet milijuna eura do 2025. godine. Nakon proljetnih bljeskova i golova u Italiji, Rebić zasad nije u prvom planu trenera Sandra Piolija i nije u početnoj postavi Milana.

Nakon neshvatljivog gafa s promjenom kopački, Rebiću je lekciju u svlačionici očitao Luka Modrić željan pobjede nad Španjolskom na Euru. Modrićeva je riječ, kao najboljeg i najiskusnijeg igrača, presudna i jasno je da on kreira odnose u svlačionici. Rebić je i kapetanovu kritiku primio na svoj tvrd, odbojan način i zakucao si otpust. Dok je Hrvatska u rukama Dalića i Modrića, u njoj više nema mjesta za neprilagođenog buntovnika s imotskog krša.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.