Zanetti: ‘Moramo spasiti i sačuvati tradicijska obrtnička zanimanja u Zagrebu’

Autor:

Saša Zinaja/Nfoto

Ivica Zanetti, novi predsjednik Udruženja obrtnika grada Zagreba govori o položaju i problemima obrtnika u metropoli te kako planira provesti smanjenje nameta i cijena energenata za obrtnike

 

Ivica Zanetti, poznati zagrebački frizer i vlasnik frizerskog salona Zanetti, nedavno je izabran za predsjednika Udruženja obrtnika Grada Zagreba. Na sjednici Udruženja na kojoj je izabran za predsjednika Zanetti je u nekoliko točaka iznio okosnicu svoga rada. Rekao je da će se zalagati za zajedništvo i osjećaj pripadnosti; modernizaciju poslovnih procesa, za bolju promociju, inicijativu i način poslovanja i veće investicije. Također, najavio je da će se zalagati za mogućnosti udruživanja u klastere ili zadruge, inicijative prema komori, Vladi, bankama, lokalnoj samoupravi i državnom inspektoratu. Rekao je i da će se zalagati za odvajanje OIB-a obrta od OIB-a obrtnika, borbu protiv neregistriranih djelatnosti, kod banaka za lakše dobivanje kredita, smanjenje nameta, smanjenje cijene energenata i obavezno uvođenje majstorskih ispita za sve pravne subjekte.

Za Zagreb News govori je o predstojećem mandatu na čelu Udruženja obrtnika, na koji način planira provesti svoje ciljeve te o svom frizerskom obrtu po kojem je poznat u Zagrebu.

ZgNews: Kako ste se osjećali kada ste nedavno izabrani za predsjednika Udruženja obrtnika Grada Zagreba?

Čast je, ali i velika odgovornost predstavljati najveće Udruženje obrtnika u zemlji. Imam dobar tim, s kojim sam spreman zasukati rukave, nastaviti posao svog prethodnika Antuna Trojnara i dati sve od sebe da dobar rad Udruženja učinim još boljim i progresivnijim.

ZgNews: Najavili ste mnoge ciljeve na čelu Udruženja, koji vam je od njih prioritetan?

Najveći mi je cilj vratiti članstvo u Udruženje u što većem broju. Želimo da ljudi vide da se kod nas radi za njihovu dobrobit i da smo istinski spremni pomoći svakom obrtniku. Zalagat ćemo se da članovi imaju osjećaj pripadnosti te da ih upoznamo sa svim benefitima koje mogu koristiti u komorskom sustavu.

ZgNews: Najavili ste modernizaciju rada obrtnika, na što ste mislili?

Mi u Udruženju želimo biti u korak s vremenom, ne želimo odskakati od servisa na tržištu, prilagođavamo se navikama naših članova i namjera nam je da obrtnici, pogotovo oni mladi, shvate da ovdje ne sjede dinosauri. S druge strane, jako nam je stalo do tradicije, nju volimo, poštujemo i na nju se naslanjamo. Naša tradicijska obrtnička zanimanja su blago koje moramo čuvati i njegovati.

ZgNews: Prethodne dvije godine bile su zbog zaključavanja jako teške za obrtnike, koliko ih je moralo zatvoriti svoje obrte?

Obrtni registar živ je organizam i ono što možemo reći proučavajući statistiku je da je rast broja obrta stalno prisutan, tako da je teško govoriti o zatvaranju. Naravno da je obrtnicima bilo jako teško i da su neki morali zatvoriti vrata svog poslovanja, što je uvijek iznimno tužno čuti. No sve više profesionalaca shvaća prednosti rada u obrtu, koji je najisplativiji način obavljanja poslovanja za početnike. To nam je posebno drago i sve novootvorene zagrebačke obrte pozivamo da se jave u Udruženje s bilo kakvim pitanjem. Naše su im stručne službe na usluzi.

ZgNews: Koliko su Grad Zagreb i država pomogli obrtnicima za vrijeme zaključavanja i jesu li mogli više?

Pomogli su s bespovratnim poticajima (grad Zagreb), održavanja radnih mjesta (Vlada RH) te možda najveća pomoć nam je bila od HAMAG BICRO-a u kreditnoj liniji s niskom kamatnom stopom. Radi toga mnogi obrti su opstali, ali da se moglo i više, vjerojatno je.

ZgNews: Koliko su obrtnici u protekle dvije godine bili kažnjavani kada bi im inspekcije utvrdile nepravilnosti pri provođenju epidemioloških mjera?

Već smo se pri izradi mjera za pojedine struke trudili biti aktivno uključeni, upozoravali smo na neke neprovedive stvari, apelirali kad smo shvatili da se u realnom životu neka mjera deformira ili pogrešno interpretira. Mi smo ozbiljna organizacija, ne možemo stati na stranu nekoga tko svjesno krši propise. Većina obrtnika poštuje propise koji su na snazi i ne bi bilo fer prema njima zalagati se za pojedince koji odstupaju. Naš je zadatak reagirati kad uočimo da nešto nije dobro i prevenirati donošenje takvih propisa. Želimo imati partnerski odnos s inspektoratom – propisa je puno i svima je u interesu da je prekršaja što manje, tako da nam je važno da prvi korak u postupku ne bude kazna, već upozorenje i da nam bude data mogućnost otklanjanja pogreške. Vjerujem da nepravilnosti u radu najčešće nisu namjerne, tako da smatram da bi ih svatko rado korigirao, ako mu se za to da prilika.

ZgNews: Kako ste kao vlasnik frizerskog salona doživjeli zabrane rada i koliko je kasnije bilo izazovno prilagoditi se epidemiološkim mjerama?

Svaka promjena je teška, ali nekako smo se prilagodili. Imali smo dodatna ulaganja u opremu, manje klijenata, a opet nismo htjeli previše dizati cijene zbog naših mušterija, kojima je to isto bilo izazovno razdoblje. Tako da smo se svi nekako solidarizirali i prebrodili najteže trenutke.

ZgNews: Svjedoci smo odumiranja pojedinih tradicionalnih obrta u Zagrebu, je li moguće da danas našim sugrađanima više nisu potrebni serviseri električnih uređaja, postolari i slična zanimanja te kako zaustaviti taj trend?

Svakako je potrebno ulagati više resursa kako bi se naša vrijedna zanimanja održala, a kad kažem ulaganja ne mislim samo na financije. Danas je jeftino nabaviti i odjeću i obuću, bijelu tehniku i ostalo. No sve se više trendovi kreću recikliranju i obnovi predmeta i to najviše zbog zagađenja masovne proizvodnje. Mislim da je došlo vrijeme da učimo o boljem raspolaganju i trošenju resursa. Ono što su izradili majstori obrtnici je vrijedno i kvalitetno, nije potrošno, ne traje jednu sezonu. Birajući obrtničke proizvode pazimo i na prirodu i čuvamo našu lokalnu zajednicu i proizvođače. U udruženju ćemo sigurno raditi na tome da se podigne svijest o kvaliteti obrtničke proizvodnje.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.