Žalgiris iznenadio Olympiacos, pobjeda Fenera

epa06408304 Luigi Datome (R) of Fenerbahce in action against Jeffery Taylor (L) of  Real Madrid during the Euroleague basketball match between Fenerbahce Dogus and Real Madrid in Istanbul, Turkey 28 December 2017.  EPA/ERDEM SAHIN

Košarkaši Žalgirisa priredili su iznenađenje pobijedivši u prvom susretu četvrtfinala Eurolige u Pireju Olympiacos nakon produžetaka 87-78 i u seriji na tri pobjede poveli su sa 1-0. Pobjedu je ostvario i Fenerbahčea koji je porazio Baskoniju 82-73.

Žalgiris je odigrao odličnu utakmicu u Grčkoj i posve zasluženo je stigao do pobjede. Gosti su i u regularnom dijelu bili bliži pobjedi, ali je Vassilis Spanoulis tricom izjednačio na 72-72 i odveo susret u produžetak. Dodatni period Žalgirs je dobio 15-6. Druga utakmica je 20. travnja ponovo u Pireju.

Najefikasniji igrači u gostujućim redovima bili su Brandon Davies sa 21 košem i osam skokova, te Kevin Pangos sa 20 koševa i šest asistencija. Kod Olympiacosa najefikasniji su bili Spanoulis sa 25 i Georgios Printezis sa 12 koševa.

Fener je pobijedio Baskoniju 82-73 i u seriji na tri pobjede vodi 1-0, a druga utakmica je za dva dana ponovo u Istanbulu.

Domaćin je nakon prve četvrtine imao 10 koševa razlike (21-11), a na poluvremenu je ta prednosti iznosila 17 koševa (42-26). U nastavku susreta Fenerbahče je rutinski obranio prednost.

Turski sastav su do pobjede predvodili Brad Wanamaker sa 16 koševa, dok su James Nunnally i Jan Vesely dodali po 13 koševa. Kod Baskonije najefikasniji su bili Tornike Shengelia sa 16 i Rodrigue Beabois sa 13 koševa.