Zagrebački SDP-ovci optužuju: ‘Prijetilo nam se sječom glava kao ’45., a Grbin je sve znao’

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO, Hrvoje Jelavic, Slavko Midzor/PIXSELL

U vrhu SDP-a nastavlja se rat jer ljudi bliski Viktoru Gotovcu optužuju vodstvo stranke da njihova suradnja s Možemo! izgleda kao ‘verzija Berina SDP-a iz doba Milana Bandića’, a za kadroviranje prozivaju čak i Biljanu Borzan i Sinišu Hajdaš-Dončića

Dramatična događanja u zagrebačkom SDP-u, gdje je nakon samo deset mjeseci mandata iz stranke izbačen predsjednik Viktor Gotovac te odluka ove organizacije o (pokušaju) raskidanja koalicije s platformom Možemo! i gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem, za predsjednika SDP-a Peđu Grbina i njegove najbliže suradnike nikako nisu bili iznenađenje, dapače: premda je javno objavljeno da je razlog Gotovčeva izbacivanja i intervencije vrha stranke činjenica da je zagrebački SDP postupao ‘’mimo znanja Iblerova trga i samog predsjednika’’, istina je potpuno suprotna. Više zapisnika sa sjednica Gradskog odbora SDP-a Zagreb koje posjeduje Nacional i razgovor s više članova tog tijela potvrđuju da je Grbin u proteklih šest mjeseci bio iznimno upućen u događanja i odnose unutar vladajuće koalicije i same zagrebačke gradske vlasti te da je više puta bio preglasan i ponižen nakon čega je, tvrde očevici, ‘’bijesno odlazio sa sastanaka’’.

To je tek dio pozadinskih zbivanja u zagrebačkom SDP-u o kojima je Nacional tijekom proteklog tjedna došao do konkretnih saznanja. Između ostalog, članovi stranke neskloni Grbinu – koji pretpostavljaju da će uskoro također biti izbačeni iz stranke, barem dio njih – optužuju da se današnji zagrebački SDP ubrzano pretvara u neku verziju ‘’Berina SDP-a iz doba Milana Bandića’’, kada se koalicijska suradnja kupovala zaposlenjima istaknutih članova i raznim drugim privilegijama te za to optužuju i osobe iz vrha stranke poput Biljane Borzan i Siniše Hajdaša Dončića. Grbinu, pak, na teret stavljaju autokratsko upravljanje strankom, ali i žrtvovanje zagrebačkog SDP-a u korist buduće koalicije s platformom Možemo!, u kojoj on ‘’ima isključivu ambiciju biti manjinski, gotovo beznačajan partner’’.

Iz zagrebačkog SDP-a procurili su dokumenti sa sjednica gradskog odbora iz travnja, lipnja i srpnja, iz kojih se vidi da je predsjednik stranke Peđa Grbin već nekoliko mjeseci znao da zagrebački SDP želi raskinuti koaliciju s Možemo! te da su ga članovi gradskog odbora preglasali s 15 glasova prema dva. FOTO: Nacional

Za neke Grbinove suradnike, poput Ivana Račana, čak tvrde da su im prijetili i da su nakon sjednica čiji im zaključci nisu bili po volji izgovarali rečenice poput ‘’uslijedit će sječa glava’’ i ‘’treba ih strijeljati kao ‘41. ili 45. godine’’.

‘’O namjeri raskidanja formalne koalicije s Tomaševićem i njegovom strankom Grbin je bio obaviješten još ovog proljeća, dapače i sam je bio prisutan na sjednicama na kojima se o tome odlučivalo, gdje je bivao brutalno preglasan s preko 80 posto glasova. Ako on ne bi došao, slao bi svoje pouzdane ljude poput Ivana Račana, izvršnog tajnika SDP-a Dalibora Prevendara i drugih.

Grbin je u proteklih šest mjeseci bio iznimno upućen u događanja u vladajućoj koaliciji, a na sjednicama zagrebačkog SDP-a je više puta bio preglasan i ponižen pa je, tvrde očevici, ‘bijesno odlazio sa sastanaka’

Raskid koalicije još tada je bio izglasan, ali upravo na Peđin prijedlog sve je odgođeno jer se navodno očekivao čvršći dogovor s Možemo! oko formiranja političkog bloka na nacionalnoj razini i projekata poput raspisivanja referenduma o zaštiti ženskih prava. Premda se radi o ‘zicer’ temi na kojoj bi SDP sasvim sigurno profitirao, Tomašević ga je na njoj preveslao jednako kao na još nekoliko drugih’’, tvrdi jedan od Nacionalovih sugovornika. Ukratko, dodaje on, predsjednik SDP-a doima se potpuno fasciniran zagrebačkim gradonačelnikom i njegovom strankom pa je spreman pristati da SDP u Zagrebu na dulji period ima status ‘’junior’’ partnera, bez stvarnih ambicija za politički iskorak.

‘’Peđa povlađuje Tomaševiću, a u drugim sredinama ponaša se potpuno suprotno. U Puli je SDP srušio većinu u Gradskom vijeću s vijećnicima HDZ-a, pa nije bilo ozbiljne reakcije jer je odluka prepuštena lokalnom ogranku SDP-a. U Splitu su se lokalni SDP-ovci suprotstavili Grbinovoj želji sklapanja formalne koalicije s Ivicom Puljkom i dobivanja mjesta predsjednika Gradskog vijeća, pa se odlučili na ‘programsku’ podršku gradonačelniku bez prihvaćanja bilo kakve funkcije. Upravo to bio je naš plan ovdje u Zagrebu, kako se ne bi stvarao dojam da smo ‘kupljeni foteljama’ ili vezani za jednu ili dvije plaće te kako bismo ipak pokušali stvoriti određenu dozu prepoznatljivosti. No predsjednik stranke to ne želi prihvatiti i ponaša se potpuno suprotno svojoj dosadašnjoj praksi’’, govori jedan viđeni zagrebački SDP-ovac.

Nakon što je Viktor Gotovac ekspresno izbačen iz SDP-a jer je želio raskinuti formalnu koaliciju SDP-a i Možemo! u Gradu Zagrebu, neki stranački kolege stali su u njegovu obranu i tvrde da on nije mogao gledati kako vrh SDP-a dopušta da se stranka pretvori u beznačajnog, manjinskog partnera gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića i Možemo!. FOTO: Slavko Midzor, Patrik Macek, Sanjin Strukic/PIXSELL

Međutim, više njih upozorilo je Nacional i na jednu krajnje suspektnu situaciju: malobrojni članovi gradskog ogranka SDP-a koji su stali na Grbinovu stranu, odnosno koji održavaju Tomaševićevu većinu u Gradskoj skupštini, radno su ili interesno vezani uz Grad Zagreb. Upravo to je, kažu, praksa koja je na dulji rok devastirala ovu stranku u doba bivšeg gradonačelnika Milana Bandića.

‘’Tu primjerice spada Branko Kolarić koji će kao privremeno rješenje voditi zagrebački SDP, a upravo nedavno je promoviran u ravnatelja Zavoda za javno zdravstvo. Tu je Joško Klisović kao predsjednik Gradske skupštine. Tu je na koncu i Davorka Moslavac koja je imenovana za predsjednicu Upravnog vijeća gradske ustanove URIHO, gdje upravo odlučuje o imenovanju buduće ravnateljice, navodno vlastite prijateljice i članice SDP-a. Mi smo još na početku mandata Viktora Gotovca donijeli jasnu odluku da se protivimo bilo kakvom političkom kadroviranju i da je gradonačelnik Tomašević ovlašten tomu stati na kraj, no trendovi su zapravo bili suprotni. Da nije donesena odluka o raskidu formalne koalicije, bez sumnje bi se našlo još zagrebačkih SDP-ovaca koji bi bili dovedeni u sličan položaj i vrlo brzo bi Tomašević imao stvarnu kontrolu nad organizacijom, kao što je to svojedobno imao i Bandić.

‘Naišli smo na muk kada je verbalno napadnuta naša članica Dina Vasić, Za razliku od sličnog događaja s Uršom Raukar u Saboru, kada su svi graknuli. Tvrdilo se da smo ‘iziritirali koalicijskog partnera”. FOTO: Josip Regovic/PIXSELL

U tomu je cijelo vrijeme imao prikrivenu podršku Peđe Grbina kojemu je jasno da bi jedino u Zagrebu eventualno mogao stasati njegov protukandidat na unutarstranačkim izborima. Nemojmo se lagati: upravo zato on je radio na slabljenju zagrebačke organizacije kao što to i Andrej Plenković čini sa zagrebačkim HDZ-om. Naprosto ne žele da ondje nikne novi lider’’, tvrdi treći sugovornik iz SDP-a. On objašnjava da je potpuno naivno vjerovati da bi Viktor Gotovac na ikoji način ugrozio Grbina: nije imao ambicije, ali ni formalne uvjete da bi se uopće kandidirao. ‘’Na koncu, čak ni mjesto u Gradskoj skupštini nije bilo njegovo, već je ondje mijenjao Ivana Račana. On će sada preuzeti svoj mandat, a Gotovac će u roku od tjedan ili dva biti zaboravljen’’, prognozira ovaj sugovornik.

Unutar zagrebačkog SDP-a imaju značajne primjedbe i na ponašanje dijela vodstva SDP-a, o čemu se uostalom javno govorilo na jednoj od sjednica čiji je transkript prošlog tjedna objavljen u dnevniku 24 sata.

Tom prilikom požalili su se da su ‘’isključeni iz kadroviranja u Holdingu dok od toga ima koristi predsjedništvo nacionalnog SDP-a’’, a Nacional doznaje da se u ovom kontekstu spominju prije svega Biljana Borzan i Siniša Hajdaš Dončić. Utjecaju Biljane Borzan pripisuje se imenovanje Osječanina Davora Vića za voditelja Čistoće i Davora Poljaka u Vodovodu i odvodnji, dok je Hajdaš Dončić navodno kumovao zaposlenju Jurice Krleže u Zagrebačkim cestama, iste osobe koju je u svom ministarskom mandatu promovirao u Hrvatskim autocestama. Navodno postoji njegova poveznica i prema Renati Suši koju je Hajdaš Dončić svojedobno postavio u Hrvatske željeznice, a nedavno je Tomaševićevom odlukom preuzela Zagrebački velesajam.

‘Tražili smo programsku podršku Tomaševiću, bez prihvaćanja bilo kakvih funkcija. Da se ne bi stvarao dojam da smo kupljeni foteljama. To je praksa koja je devastirala stranku u doba Bandića’

‘’Na sjednicama zagrebačkog SDP-a stalna točka dnevnog reda bila je suradnja u koaliciji s Možemo! i ondje su se redovito iznosile konkretne primjedbe i otvoreno se izražavalo nezadovoljstvo. Od nas se krilo da je izabran konzultant za prodaju Gradske plinare, a potpuno su se ignorirali deseci naših konkretnih prijedloga – o osnivanju gradske riznice kroz koju bi se strogo kontrolirale gradske financije, preko izrade kataloga gradskih nekretnina, do raznih drugih prijedloga za osobe s invaliditetom, škole, sportske aktivnosti, izradu plana sadržaja na Sljemenu…

O potezima gradske vlasti uglavnom smo čitali iz novina. Naišli smo na potpuno ignoriranje uz prešutnu podršku Peđe Grbina, ali i na potpuni muk kada je verbalno napadnuta naša članica Dina Vasić. Za razliku od sličnog događaja s Uršom Raukar u Saboru, kada su svi graknuli, ovdje smo u stranci dobivali objašnjenja da smo vjerojatno ‘iziritirali koalicijskog partnera’ i da se ne bunimo jer time remetimo planove za idealnu koaliciju na nacionalnoj razini. Grbin je svakim svojim potezom pokazivao da je Tomašević zapravo njegov izbor za Zagreb. Ironično je da se u ovom trenutku u tome ne razlikujemo, naš plan u svakom slučaju jest podržati gradsku vlast, ali i pokušati razviti vlastitu prepoznatljivost, nešto slično ovome što radi SDP u Splitu. Dosad smo bili gubitnici i ništa se neće promijeniti ako se ukrcamo u pobjednički brod i nekritički podržavamo svaki potez bez da pokažemo trunku inicijative ili samosvijesti, ili da dozvolimo biti ucijenjeni s mjestom predsjednika Gradske skupštine i s nekoliko dobro plaćenih fotelja. I postoji li ikakva samosvjesna, racionalna osoba koja će sada ući u stranku znajući da se odluke de facto ne donose u Zagrebu, nego da ih se nameće iz centrale?’’ nastavlja jedan od sugovornika iz zagrebačkog SDP-a.

Pobunjenici u zagrebačkom SDP-u optužuju vodstvo stranke da siradnja s Možemo! izgleda kao kada se koalicijska suradnja u vrijema Milana Bandića kupovala zaposlenjima članova i raznim privilegijama. FOTO: Petar Glebov/PIXSELL

Nacional je tijekom vikenda razgovarao i s jednim dijelom članova ove stranke koji podržavaju Grbina, odnosno izbacivanje Viktora Gotovca iz SDP-a i daljnje čvršće vezivanje uz Tomislava Tomaševića i platformu Možemo!.

‘’Na nacionalnom nivou koalicija s njima jedini je zdravorazumski potez, bez toga teško da bi došlo do smjene HDZ-a i promjene vlasti. Dio zagrebačkog SDP-a počeo se ponašati gotovo pa autistično, ne žele sagledati širu sliku, a čak i unutar lokalnih okvira nisu sposobni racionalno procijeniti situaciju. Što bismo dobili rušenjem Tomaševića nakon jedva godinu dana na vlasti? Kako bismo prošli na eventualnim izborima ako znamo da on i dalje uživa značajnu potporu među građanima?

Kako bismo se otresli stigme ‘luzera’, kako ojačali članstvo?’’ retorički se pita jedan SDP-ovac blizak Grbinu. On priznaje da su osobe bliske vodstvu stranke doista bile prisutne na brojnim sjednicama na kojima se raspravljalo o stanju u vladajućoj koaliciji u Zagrebu, pa i kada su se donosile odluke o njenom raskidu, što se u više navrata od proljeća pokušalo spriječiti.

‘Da, Grbin je u jednom trenutku rekao da će uslijediti posljedice, Prevendar je govorio o izbacivanju iz stranke i rezanju glava, a Račan o strijeljanju, dakako, potpuno figurativno…’ kaže izvor blizak Grbinu

‘’Da, Grbin je u jednom trenutku rekao da će uslijediti posljedice, Prevendar je govorio o izbacivanju iz stranke i rezanju glava, a Račan o ‘strijeljanju’, dakako potpuno figurativno, što je svima prisutnima bilo itekako jasno. Izgovorio je da oni su koji su za raskid koalicije s Tomaševićem zavedeni i da uništavaju stranku i njene šanse na idućim parlamentarnim izborima’’, dodaje ovaj sugovornik.

Zajednički zaključak obiju struja jest da se Grbin zapravo kocka stavljajući sve karte na Tomislava Tomaševića, osim što jedni tvrde da će to do kraja marginalizirati SDP i pretvoriti ga u kopiju stranke kakva je ona bila u doba Milana Bandića, dok drugi vjeruju da je to jedini način da SDP ostvari pristojan rezultat na nacionalnim izborima i tako se napokon domogne vlasti u državi.

Zagrebački SDP umjesto Viktora Gotovca privremeno će do novih unutarstranačkih izbora voditi Branko Kolarić, koji je nedavno promoviran na funkciju ravnatelja Zavoda za javno zdravstvo. FOTO: Davorin Visnjic/PIXSELL

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.