Zagreb širi usluge oboljelima od demencije

Autor:

Zagreb: 21. rujna međunarodni dan Alzheimerove bolest 21.09.2018., Zagreb - Svjetska udruga za Alzheimerovu bolest (Alzheimer Disease International - ADI) zacetnik je i glavni organizator obiljezavanja 21. rujna kao dana Alzheimerove bolest. Taj datum obiljezava se u cijelom svijetu, odnosno u drzavama u kojima su organizirane Udruge oboljelih od Alzheimerove bolesti.rHrvatska udruga za Alzheimerovu bolest jedna je od 75 clanica ADI-a osnovana 1999. godine s ciljem da potice, pomaze, razvija i poboljsava skrb (medicinsku, socijalnu, pravnu i dr.) bolesnika s Alzheimerovom bolescu, te da postane koordinacijski i informacijski stozer svih zainteresiranih osoba za rjesavanje problema nastalih uslijed Alzheimerove bolesti. Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek, Pixsell

Grad Zagreb i Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest izdali su brošuru “Širenje socijalnih usluga u zajednici za pomoć osobama s demencijom” kako bi se potaknulo širenje svijesti o demencijama i uslugama u zajednici, a u njoj su, svojim stručnim tekstovima, pridonijeli mnogi autori.

Brošura je izdana u okviru EU Projekta “Svi za pamćenje (SPAM)” financiranog iz Europskog socijalnog fonda u financijskom razdoblju 2014. kojim se nastoji pružiti podrška oboljelima od Alzheimerove bolesti i drugih oblika demencije pružanjem novih socijalnih usluga na području Zagreba, i to uspostavom popodnevnog boravka za oboljele od Alzheimerove bolesti i drugih demencija, kao i članovima njihovih obitelji.

“Napori stručnjaka da se senzibilizira javnost za potrebe osoba s demencijom i njihovih obitelji te da im se pruže usluge u mjestu prebivališta ne jenjavaju jer je shvaćeno da se jedino suradnjom i zajedničkim naporima mogu postići ciljevi zadani u Projektu”, istaknula je zamjenica pročelnice Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom i voditeljica projekta Mirela Šentija Knežević.

Prema procjenama, na području Grada Zagreba živi više od 17.000 osoba s Alzheimerovom bolešću o kojima brine oko 50.000 osoba, najčešće članova obitelji.

Projekt je osmišljen kako bi se u sustav zdravstvene skrbi integrirale socijalne usluge, a na području Zagreba uspostavit će se popodnevni dnevni boravak za oboljele od AB i drugih demencija te usluga prijevoza u boravak i mobilni tim.

Ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Branko Kolarić istaknuo je važnost edukacija formalnih i neformalnih njegovatelja te važnost komunikacije s osobama oboljelim od demencije u domovima za starije osobe, a o čemu Zavod provodi edukacije.

Skrb za osobe s demencijom često, naime, prelazi fizičke i psihičke kapacitete neformalnih njegovatelja, članova obitelji, te im trebaju potpora i savjeti stručnih osoba kako se skrbiti za oboljelu osobu, prilagoditi ponašanje, prostor i slično.

Izvršni dopredsjednik Hrvatske udruge za Alzheimerovu bolest Tomislav Huić istaknuo je kako su u zadnjih pet godina promjene velike.

“U Zagrebu imamo dva referentna centra, razvoj novih usluga i pomaci su vidljivi. Ova Brošura važna je jer pokazuje smjer javnih politika u kojem će dalje ići razvoj javnih usluga”, rekao je.

OZNAKE: demencija, usluge, Zagreb

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.