Zaev uvjeren da će socijaldemokratski formirati novu makedonsku vladu

Autor:

epa05673337 Former Prime Minister and leader of the ruling VMRO DPMNE, Nikola Gruevski celebrate with his supporter their victory on early parliamentary election in front of the party headquarter in Skopje, The Former Yugoslav Republic of Macedonia, 12 December 2016. According to the first official results announced by the state election commission the ruling VMRO DPMNE of former Prime Minister Nikola Gruevski has won 51 of 120 seats in parliament ahead of the opposition party SDSM of Zoran Zaev with 49 seats.  EPA/GEORGI LICOVSKI

Predsjednik Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) Zoran Zaev izjavio je u četvrtak kako očekuje da će njegova stranka uspjeti formirati novu makedonsku vladu, nakon što je propao pokušaj konkurentske VMRO-DPMNE da to ranije učini.

Zaev je ovo novinarima kazao u Sarajevu, gdje je tijekom dana boravio u središnjici Socijaldemokratske partije BiH (SDP BiH) i tamo se sastao s predsjednikom te stranke Nerminom Nikšićem.

Zaev je novinarima nakon tog susreta kazao kako njegov SDSM i dalje računa na preuzimanje vlasti u Makedoniji, na temelju rezultata posljednjih parlamentarnih izbora, a ključ za to je postignuti dogovor s albanskim političkim strankama s kojima je VMRO ranije bezuspješno pregovarao o koaliciji.

“Ostaje da se dogovorimo o raspodjeli ministarskih mjesta i planu provedbe reformi”, kazao je lider makedonskih socijaldemokrata.

Nova makedonska vlada trebala bi biti formirana u ožujku, a ključni partner SDSM-u koji će osigurati potrebnu većinu u parlamentu bit će, kako se najavljuje, Demokratska unija Albanaca (DUI).

Dosadašnji mandatar i čelnik VMRO-DPMNE Nikola Gruevski nije, nakon prijevremenih izbora 11. prosinca, uspio postići dogovor s dugogodišnjim albanskim koalicijskim partnerima iz DUI.

Nacionalistički VMRO tijesno je pobijedio na prijevremenim izborima osvojivši 51 od ukupno 120 mjesta u parlamentu, samo dva više od svojih suparnika socijaldemokrata (SDSM).

Najveća među strankama ukorijenjenim u velikoj etničkoj albanskoj manjini i koalicijski partner zadnjih desetljeća, Demokratska unija za integraciju postavila je čvrste zahtjeve za obnovu saveza. Ustraje na tome da se albanski uvede kao službeni jezik, uz makedonski, diljem zemlje, a ne samo na područjima gdje su Albanci u većini.

Albanci čine između četvrtine i trećine od 2,1 milijuna stanovnika, a prevladavaju u općinama na sjeveru i zapadu zemlje.

Tvrdo stajalište koje je DUI zauzeo odraz je teškog poraza  na izborima u prosincu, kad je osvojio 10 mjesta te pošto su ga albanski glasači optužili za izdaju etničkih interesa u korist vladajućih snaga s VMRO.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)