Za povijest! Senzacionalni Maroko izbacio Portugal sa SP-a!

epa10359361 Youssef En-Nesyri of Morocco (L) celebrates scoring the 1-0 during the FIFA World Cup 2022 quarter final soccer match between Morocco and Portugal at Al Thumama Stadium in Doha, Qatar, 10 December 2022.  EPA/Friedemann Vogel

EPA/Friedemann Vogel

Nogometaši Maroka plasirali su se u polufinale Svjetskog prvenstva svladavši u četvrtfinalu Portugal sa 1-0 (1-0) na stadionu Al Thumama.

Strijelac jedinog gola bio je Youssef En-Nesyri (42).

Maroko je tako postao prva afrička reprezentacija koja se plasirala u polufinale svjetskog prvenstva u 92-godišnjoj povijesti ovog natjecanja.

Iako marokanski izbornik Walid Regragui zbog ozljeda nije mogao računati svog sjajnog stopera Nayefa Aguerda te lijevog braniča Noussaira Mazraouija, njegova momčad je i protiv Portugala sjajno obrambeno funkcionirala.

Portugal je, kao i Španjolska u osmini finala, imao loptu u svojim nogama, ali to je glavnom bio jalov posjed jer su prilike dolazile “na kapaljku”. Možda bi sve bilo drugačije da je Joao Felix u 4. minuti zatresao mrežu, odlično se ubacio u marokanski kazneni prostor i glavom u padu zapucao prema vratima, ali Bono je bio spreman te odbio loptu u korner.

Nakon te uvodne prilke, Portugalu je tebalo gotovo pola sata da ponovno zaprijeti. U 31. minuti jedan je odbijanac stigao na udarac Joau Felixu na 20-ak metara, taj šut je blokiran, a lopta je nakon promjene smjera malo prohujala pored vratnice.

Maroko je poveo iz svoje prve prave prilike na utakmici. Pričuvni lijevi branič Attiat-Allah poslao je dobar centaršut, portugalski vratar Costa pogrešno je procijenio let lopte pa je do nje ranije stigao En-Nesyri i glavom ju sproveo u prazan gol. Zakazao je i skupocjeni branič Dias koji nije niti skočio uz En-Nesyrija.

Mogao je Portugal do ekspresnog izjednačenja, u 45. minuti Bruno Fernandes je prihvatio loptu na desnom krilu i pokušao ubaciti, ali loptu je zahvatio na takav način da je ona krenula prema vratima te pala na gredu. U posljednjim sekndama prvog poluvremena Maroko je, pak, imao priliku i za drugi gol, opet je Attiat-Allah bio u ulozi asistenta, ovoga puta je poslao loptu za Boufala koji je utrčao u kazneni prostor i iskosa s lijeve strane zatresao vanjsku stranu mreže.

Prvu priliku u nastavku također je imao Maroko, Ziyech je u 49. minuti izveo slobodni udarac s desne strane, Costa je još jednom bio nesiguran u istrčavanju, ali lopta se od El Yamiqa umjesto u mrežu odbila u gol-aut.

Težak udarac Maroko je zadobio u 57. minuti kada se ozlijedio kapetan Romain Saiss, još jedan stub njegove obrane. Samo minutu kasnije Portugal je umalo iskoristio tu činjenicu, Otavio je ubacio, a Goncalo Ramos nadvisio netom ušlog Darija, no njegov je pokušaj glavom bio neprecizan. Novu priliku Portugal je imao u 64. minuti kada je Fernandes pokušao sa 20-ak metara, ali i njegov udarac prohujao je pored gola.

Ponovno je prošlo gotovo pola sata prije no što je Portugal složio novu priliku, Cristiano Ronaldo je u 82. minuti odlično ostavio loptu za udarac Joao Felixa s vrha kaznenog prostora, no ponovno je na mjestu bio Bono koji je odbio loptu koja je išla pod gredu.

U prvoj minuti sudačke nadoknade Ronaldo, koji je u subotu upisao svoj 196. nastup za reprezentaciju i tako se izjednačio na prvom mjestu svih vremena po broju utakmica za nacionalnu momčad s Kuvajćaninom Baderom al-Mutawom, došao je prilike za poravnanje, ali je i njegov udarac zaustavio Bono. Odmah potom pričuvni napadač Maroka Cheddira je zbog neopreznog starta na sredini igrališta dobio drugi žuti karton i ostavio suigrače u nezavidnoj situaciji u samoj završnici, da bi u šestoj minuti nadoknade drugi pričuvni igrač Aboukhlal propustio situaciju “jedan na jedan” s Costom za povećanje na 2-0, a Portugal je sve to mogao naplatiti nekoliko sekundi kasnije, no ni Ronaldo niti Pepe nisu uspjeli dohvatiti upotrebljivi centaršut.

Maroko je praktički s pričuvnom obranom uspio neutralizirati sve portugalske pokušaje za izjednačenjem te je i nakon svog petog nastupa u Kataru ostao na samo jednom primljenom pogotku.

Maroko će u srijedu u polufinalu igrati protiv pobjednika susreta između branitelja naslova Francuske i Engleske koji počinje u 20 sati.

U prvom polufinalu u utorak će igrati Hrvatska i Argentina.

MAROKO – PORTUGAL 1-0 (1-0)