Washington nametnuo sankcije Iranu zbog kršenja ljudskih prava

Autor:

epa09610846 Iran's Chief Negotiator for the Nuclear Agreement, Ali Bagheri Kani (C-rear, back to camera) and his delegation arrive for a JCPOA Joint Commission Iran talks meeting in Vienna, Austria, 29 November 2021. The Joint Commission of the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) at a Deputy Foreign Ministers and Political Directors' level is chaired on behalf of EU High Representative Josep Borrell, by the EEAS (European External Action Service) Deputy Secretary General Enrique Mora and is attended by China, France, Germany, Russia, Britain and Iran.  EPA/CHRISTIAN BRUNA

EPA/CHRISTIAN BRUNA

Washington je u utorak nametnuo nove ciljane sankcije iranskim dužnosnicima i entitetima zbog kršenja ljudskih prava i to u vrijeme pregovora o nuklearnom sporazumu što je Teheran ocijenio potezom koji je sve “samo ne dobra volja”.

SAD je u utorak donio mjere protiv više desetaka osoba i entiteta u Iranu, Siriji te Ugandi optužujući ih da su povezani s teškim kršenjima i zloporabama ljudskih prava i represijom.

U Iranu se sankcije odnose na specijalne postrojbe za održavanje reda ili borbu protiv terorizma zbog njihove uloge u gušenju prosvjeda, navodi se u priopćenju američkog ministarstva financija.

Ti su entiteti optuženi da su “u ime vlade” počinili “teška kršenja ljudskih prava” u Iranu.

Sankcije su usmjerene i protiv iranskih zatvora u Zahedanu te Ispahanu jer su u njima zatvorenici bili smaknuti.

Američke sankcije ne pokazuju “dobru volju”, rekao je glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova u reakciji.

“Washington ne razumije da se maksimalni propust i diplomatski uspjeh međusobno isključuju”, objavio je Saeed Khatibzadeh na Twitteru.

U Beču se ovaj tjedan trebaju nastaviti pregovori između Irana i svjetskih sila o iranskom nuklearnom programu.

Ti su pregovori nastavljeni nakon dulje stanke, no SAD su u petak kritizirale Teheran ocijenivši da nije dao konstruktivne prijedloge i da takav pristup nije pokušaj rješavanja otvorenih pitanja.

Sklopljen 2015. između Irana i velikih sila (Sjedinjenih Država, Rusije, Kine, Francuske, Njemačke i Velike Britanije) sporazum o iranskom nuklearnom programu je na mrtvoj točki nakon jednostranog povlačenja Sjedinjenih Država 2018. i uvođenja sankcija, koje su potaknule Teheran na nepoštivanje većine njegovih obveza.

Sporazumom je Teheranu ponuđeno ukidanje dijela sankcija koje guše njegovo gospodarstvo, u zamjenu za drastično smanjenje iranskog nuklearnog programa koji je stavljen pod strogu kontrolu UN-a.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.