Walshu zlato s novim rekordom svjetskih prvenstava

epa06577235 Tomas Walsh of New Zealand celebrates winning the Men's Shot Put event of the IAAF Athletics World Indoor Championships at Arena Birmingham, in Birmingham, Britain, 03 March 2018.  EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Novozelanski bacač kugle Tomas Walsh obranio je naslov svjetskog prvaka u dvorani pobjedom u subotnjem finalu Svjetskog dvoranskog prvenstva u atletici koje se održava u Birminghamu, a pritom je postavio i novi rekord svjetskih prvenstava hicem od 22,31 metra, kojeg je izveo u zadnjoj seriji.

Walsh je za gotovo jedan metar nadmašio drugoplasiranog Nijemca Davida Strola (21,44 m) i trećeplasiranog Čeha Tomaša Staneka (21,44), koji je osvojio broncu zato što je njemački bacač imao bolji drugi rezultat.

Novozelanđanin sada u svojim rukama ima naslov najboljeg bacača kugle na otvorenom i u dvorani. Svjetski naslov na otvorenom osvojio je prošle godine u Londonu, gdje je hrvatski rekorder Stipe Žunić osvojio broncu.

U ranom poslijepodnevnom terminu održano je i finale troskokašica, u kojem je, poput Walsha, Venezuelanka Yulimar Rojas svjetskom naslovu na otvorenom dodala i onaj u dvorani, skokom od 14,63 metra koji je izvela u petoj seriji. Do tada je vodeća bila Jamajčanka Kimberly Williams sa osobnim rekordom od 14,48 metara, koji joj je u konačnici bio dovoljan za srebrno odličje. Španjolka Ana Peleteiro također je popravila osobni rekord (14,40 m) u osvojila broncu.

U večernjem dijelu programa pretposljednjeg dana natjecanja u Birminghamu nastupit će jedine dvije hrvatske predstavnice, Andrea Ivančević i Ivana Lončarek, koje će od 19.05 sati trčati u polufinalu na 60 m prepone. Lončarek je u prvoj polufinalnoj skupini, a Ivančević u posljednjoj, trećoj. U finale će se plasirati po dvije najbrže iz svake skupine te još dvije trkačice s najboljim vremenima. Finalna utrka na rasporedu je u 21.55 sati.