Wall Streetom vlada optimizam usprkos upitnim pokazateljima za budućnost

Autor:

Lo Lo Ce, Unsplash

Tek je početak siječnja, ali do sada u 2023. klatno na Wall Streetu se zanjihalo od tuge do euforije.

Dionice su krenule solidno nakon loših prošlogodišnjih rezultata. Dow, S&P 500 i Nasdaq ponovno su ojačali u ponedjeljak i svaki indeks je porastao između 2% i 3% od početka nove godine.

Čak se i CNN-ov Indeks poslovnog straha i pohlepe, koji promatra sedam pokazatelja tržišnog raspoloženja, sada sve više približava području Pohlepe – nakon što je veći dio posljednjih nekoliko tjedana čamio u načinu Strah.

Ali otkud toliki optimizam na Wall Streetu odjednom? Pokazatelji još uvijek nisu nužno tako sjajni.

Da, tržište je razveselilo izvješće o radnim mjestima od petka, jer je pokazalo usporavanje rasta plaća što bi moglo dovesti do daljnjeg smanjenja inflacijskih pritisaka i manjih povećanja stopa od strane Federalnih rezervi. No također je pokazalo da tempo rasta radnih mjesta usporava – a to bi mogao biti preteča konačne recesije.

U međuvremenu, najnoviji podaci Instituta za upravljanje opskrbom pokazali su da je sektor usluga, veliki motor američkog gospodarstva, opao prošlog mjeseca. A nekoliko visokoprofilnih tvrtki u industriji tehnologije, potrošača, financijskih usluga (i da, medija) najavilo je velika otpuštanja ili otkrilo planove za dijeljenje ružičastih listića. Trgovci poput Macy’s (M) i Lululemon (LULU) upozoravaju na rasprodaje i profite. Zbrojite sve ovo i ne zvuči kao razlog za slavlje. Ali Wall Street je smiješno mjesto: dobre vijesti često se smatraju lošim znakom, i obrnuto.

Navigacija za meko slijetanje neće biti laka

Naravno, bio bi veliki plus ako Fed uspije izvesti poslovično meko slijetanje, usporavajući gospodarstvo, a da ne dovede do potpune recesije i/ili značajnog pada profita poduzeća. Ali to je veliko ako.

Postoji još jedna mogućnost koje se  također drže: da će doći do recesije, ali blage, koja je slučajno bila i jedan od najočekivanijih i najpreporučljivijih padova u posljednje vrijeme. Ovo nije poslovični crni labud. Ne postoji “Lehmanov trenutak” koji bi svakoga uhvatio nespremnog.

Sve dok Fed može staviti inflaciju pod kontrolu, ulagači ionako možda neće biti previše zabrinuti zbog recesije. Barem je to argument ‘čaša je do pola puna’.

“Ulagači će svaku recesiju smatrati manje problematičnom ako se ocijeni da je inflacija dovoljno obuzdana, a Fed je spreman pokrenuti odgovarajući monetarni odgovor”, rekao je Robert Teeter, generalni direktor Silvercrest Asset Managementa, u izvješću. Teeter je dodao da bi padajuće razine inflacije trebale povećati dionice ove godine “iako su zarade i dalje slabe”.

Ali drugi vide problem u tom argumentu. “Naša je zabrinutost da većina ulagača pretpostavlja da će pad cijene u recesiji također biti blag,” rekli su stratezi Morgan Stanleya u izvješću.

Umjesto toga, stratezi Morgan Stanleya misle da bi ulagači mogli biti iznenađeni koliko će dionice pasti ako dođe do recesije. Primijetili su da tržište možda ne cijeni “mnogo slabiju zaradu”.

Ulagači također možda podcjenjuju koliko je daleko Fed spreman ići s povećanjem stopa kako bi osigurao da inflacija konačno počne padati. “Mnogi ulagači bili su uvjereni snagom američkog tržišta rada. Ipak… Federalne rezerve su odlučne pooštriti monetarnu politiku Sat recesije otkucava,” rekla je Seema Shah, glavna globalna strateginja u Principal Asset Managementu, u izvješću.

A Shah ne vjeruje da će recesija biti blaga. Napisala je nakon izvješća o zapošljavanju u petak da se “tvrdo slijetanje čini najvjerojatnijim ishodom ove godine”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.